Gdy serce bije nierówno. Co to jest arytmia serca i jakie są jej przyczyny
Arytmia serca – przyczyny i metody leczenia - sprawdź co to jest arytmia serca
Objawy arytmii serca czyli zaburzenia jego pracy
Arytmia serca jest to zatem przewlekłe schorzenie objawiające się nierównym rytmem serca, najczęściej powiązane z tak zwanym kołataniem serca, ale mogące również występować bez żadnych wyraźnych oznak. Aby arytmia nie zagrażała naszemu życiu i nie obniżała naszego komfortu, konieczna jest wizyta u kardiologa. Tylko on może właściwie zdiagnozować chorobę.
Objawy arytmii serca nie są jednakowe u wszystkich pacjentów. Część odczuwa kołatanie, część wyczuwa, jak serce nagle zwalnia lub gwałtownie przyspiesza bez wyraźnej przyczyny. Przez dużą grupę chorych odczuwane są również tak zwane skurcze – uczucie przeskakiwania czy nawet chwilowego zatrzymania pracy serca, a nawet kłucie w okolicy klatki piersiowej. Arytmii serca często towarzyszą uczucie osłabienia, nagłe duszności oraz uczucie gorąca. Te nieprzyjemne objawy są nawet w stanie wybudzić nas w nocy z głębokiego snu. W najgroźniejszych przypadkach może dojść do zasłabnięcia, utraty przytomności, a nawet zatrzymania akcji serca. Nie wolno zatem tego schorzenia lekceważyć. Jeśli zauważymy u siebie część z wyżej wymienionych objawów, udajmy się do kardiologa w celu wykonania specjalistycznych badań, które pomogą nam je potwierdzić lub wykluczyć.
Nieregularny rytm czyli arytmia serce i jej przyczyny
Przyczyny arytmii serca naturalnie nie są takie same u wszystkich chorych dotkniętych tym schorzeniem. Na arytmię narażone są zwłaszcza te osoby, u których występują już inne choroby serca – wady zastawkowe, niedokrwienie, zapalenie mięśnia sercowego czy inne choroby krążenia, a nawet zaburzenia endokrynologiczne. Przebyte zawały również zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na arytmię. Często arytmia jest ubocznym efektem stosowania leków, może też wystąpić na skutek spożycia kawy, alkoholu, herbaty i innych używek. Jej przyczyną może być również długotrwałe narażenie na stres. Jak widać, nie bez znaczenia jest prowadzony przez nas tryb życia. Nie lekceważmy zatem zasad zrównoważonego odżywiania i stosujmy dietę przyjazną dla naszego organizmu, bogatą w magnez i potas – odpowiednia ilość warzyw i owoców (np. bananów i pomidorów), nabiał, kasze i chude mięso to dieta sprzyjająca naszemu sercu.
Arytmia serca – leczenie zaburzeń rytmu
Pierwszym krokiem w leczeniu arytmii powinna być prawidłowo postawiona diagnoza. W zależności bowiem od przyczyny arytmii serca, leczenie będzie mieć różne formy. Poważne zaburzenia niestety wymagają interwencji chirurgicznej, natomiast lekkie formy arytmii mogą być leczone farmakologicznie lub poprzez zmianę nawyków, trybu życia i diety. Terapia dobierana jest w zależności od przyczyn zaburzenia rytmu serca. W pewnych przypadkach zaleca się rezygnację z intensywnej aktywności fizycznej, a wszystkim chorym doradza się wykluczenie ze swojej diety kawy i alkoholu. W najbardziej zaawansowanych przypadkach życie może uratować wszczepienie rozrusznika serca. Operacji nie należy się obawiać. Rozrusznik powoduje jedynie niewielkie ograniczenia w codziennym życiu pacjenta, a znacząco poprawia za to komfort jego funkcjonowania.
Czy już wiesz co to jest arytmia serca?
Niezależnie od przyczyny arytmii serca, jest to schorzenie wymagające konsultacji kardiologa. Jeśli mamy wątpliwości, poprośmy lekarza, by szczegółowo wyjaśnił nam co to jest arytmia serca. Zaburzenia rytmu serca mogą mieć różne oblicza. Jednak niezależnie od tego, czy mają one formę łagodną, czy też zagrażającą naszemu życiu, objawy arytmii serca są zawsze niepokojące. Nie zwlekajmy zatem z wizytą u lekarza. Leczenie arytmii serca jest konieczne, a tylko doświadczony kardiolog dobierze terapię odpowiadającą naszemu sercu. Nie próbujmy na własną rękę leczyć arytmii. Jeśli nasze serce wybija zły rytm, udajmy się do lekarza.
Zuzanna Kurzela
___________________________REKLAMA
___________________________________