Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład krwionośny

Gdy serce wybija zły rytm

Przyspieszone bicie serca, czyli tachykardia – objawy i leczenie naturalne serca

Data publikacji: 4 marca 2016, 15:20
O tachykardii można mówić w momencie, gdy rytm pracy serca przekracza 100 uderzeń na minutę. Najczęstszymi przyczynami tachykardii są gwałtowne emocje, takie jak strach czy silne zdenerwowanie. Tachykardia może pojawić się również w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego lub po jego zakończeniu.
Czym jest tachykardia – rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Czym jest przyspieszone bicie serca?

Tachykardia, czyli częstoskurcz to każde przyśpieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę. Warto przy tym pamiętać, że samo przyspieszenie rytmu serca nie musi świadczyć o tachykardii, pojawia się ona dopiero w momencie, gdy serce przekracza 100 uderzeń na minutę, a jego praca nie jest już miarowa i rytmiczna. Jeśli serce wręcz galopuje i nie może złapać właściwego rytmu, prawdopodobnie mamy do czynienia z tachyarytmią.

Tachykardia – objawy

Tachykardia sama w sobie jest objawem – nie jest chorobą. Prezentować się może jako uczucie kołatania w klatce piersiowej albo wręcz odczuwanie szybkiego bicia serca. Mogą jej towarzyszyć też inne objawy, takie jak:

  • duszność,
  • pocenie się,
  • uczucie niepokoju,
  • zawroty głowy,
  • mrowienie w dystalnych częściach kończyn.

Tachykardia – leczenie

Leczenie tachykardii polega głównie na podawaniu choremu preparatów kardiologicznych, które mają za zadanie pozytywnie wpłynąć na pracę mięśnia sercowego, jednocześnie spowalniając tętno. Często stosowane są również leki antyarytmiczne. Kiedy leczenie farmakologiczne zawiedzie, a niestety zdarza się to stosunkowo często, lekarze przechodzą do leczenia chirurgicznego. Leczenie serca w tym wypadku polega na ablacji lub wszczepieniu kardiowetera-defibrylatora. Ablacja to zabieg mający powstrzymać częstoskurcz. Leczenie często przynosi pozytywne efekty.

Tachykardia – leczenie naturalne

Podstawą leczenia tachykardii jest leczenie farmaceutyczne lub leczenie chirurgiczne. Nie ma naturalnego sposobu na wyleczenie tej choroby, natomiast możemy dodatkowo wspomóc proces leczenia. W jaki sposób? Należy kontrolować właściwy poziom magnezu, który wpływa na prawidłową pracą serca. Warto zatem wzbogacić dietę o takie produkty jak: orzechy, fasolę strączkową, czekoladę czy warzywa o ciemnozielonych liściach, tj. kapusta, jarmuż, szpinak . Nie od dziś wiadomo bowiem, że odpowiednia dieta ma nieoceniony wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Edyta Wara-Wąsowska

 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót