Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Gdy skóra woła o pomoc - łuszczyca

Co to jest łuszczyca? Jak walczyć z łuszczycą? Czy istnieje dobra dieta na łuszczycę?

Data publikacji: 3 marca 2016, 11:52
Łuszczyca jest chorobą zapalną skóry związaną z nadmierną produkcją komórek naskórka o nie do końca poznanych do tej pory przyczynach. Mimo że nie jest to choroba zakaźna, może na nią zachorować każdy, niezależnie od wieku. Warto więc wiedzieć, jakie są jej objawy i możliwe sposoby leczenia oraz, czy możemy skutecznie z nią walczyć?
jak walczyć z łuszczycą - rodzinazdrowia.pl

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna o nieznanej etiologii. Najczęściej pojawia się między 10. a 40. rokiem życia, choć zdarzają się również zachorowania u osób starszych. Wówczas może być związana ze stosowaniem beta-blokerów (leczenie chorób serca) lub preparatów opartych na licie (depresja). Uściślając, łuszczycę można podzielić na dwa typy. Typ I rozpoczyna się zwykle w młodym wieku, przed 40 rokiem życia (85% przypadków łuszczycy) i większym stopniu związany jest z predyspozycją genetyczną. Typ II zaczyna się zwykle między 50 a 70 rokiem życia.

Łuszczycy sprzyjają stany zapalne w zatokach, migdałkach i zębach, a do pierwszego wysiewu często dochodzi po infekcjach bakteryjnych i wirusowych, takich jak angina, ospa czy grypa.

Objawy łuszczycy

Głównym objawem choroby jest obecność łuszczących się wykwitów: owalnych bądź okrągłych, czerwonobrunatnych lub zaróżowionych grudek o wyraźnie zaznaczonych brzegach. Pokryte są one nawarstwiającą się łuską, która powstaje w wyniku rogowacenia ognisk chorobowych, powodująca również świąd. Komórki chorej skóry dojrzewają szybciej, uniemożliwiając złuszczenie się tym starszym. Istnieje również objaw stawowo-ścięgnisty – mówimy wtedy o łuszczycy stawowej. Odmianie tej towarzyszy stan zapalny stawów.

Łuszczyca – przyczyny, leczenie

Teorii na temat przyczyn łuszczycy jest wiele, żadna jednak nie znalazła jednoznacznego potwierdzenia. Najbardziej prawdopodobne wydaje się autoimmunologiczne podłoże choroby – organizm atakuje własne tkanki i niszczy je. Do czynników wywołujących łuszczycę zaliczamy również:

  • infekcje,
  • urazy,
  • stres,
  • leki i wiele innych.

Leczenie łuszczycy jest bezterminowe, zależy od nasilenia choroby. Może trwać całe życie z przerwami, gdy łuszczyca jest w fazie bezobjawowej, a polega na zahamowaniu nadmiernej proliferacji komórek skóry oraz usunięciu łusek. Do najczęściej przeprowadzanych terapii należą:

  • leczenie zewnętrzne: farmakoterapia zewnętrzna (np. maści: salicylowa i mocznikowa) oraz leczenie redukujące (retinoidy, kortykosteroidy). Jeśli te zawiodą, należy zastosować immunosupresję. Istotna jest również dieta, np. unikanie produktów mlecznych i przetworów;
  • leczenie ogólnoustrojowe: polega na podawaniu leków doustnych (takich jak psoraleny);
  • fototerapia: naświetlanie ciała promieniami nadfioletowymi UVA;
  • leczenie biologiczne: polega na leczeniu za pomocą przeciwciał wiążących substancje, które odpowiadają za powstawanie zmian łuszczycowych.
Magdalena Bednarowicz
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót