Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Gdy stopa nie układa się prawidłowo

Płaskostopie wrodzone i nabyte – objawy. Dowiedz się jak leczyć, czyli ćwiczenia na płaskostopie

Data publikacji: 15 marca 2016, 15:11
Płaskostopie jest rodzajem deformacji stopy. Objawia się przyleganiem całej powierzchni stopy do podłoża – sklepienie jest obniżone, natomiast kości tworzą linię prostą. Jest to nienaturalne, ponieważ w normalnych warunkach kości układają się w łuk, co umożliwia unoszenie części stopy nad podłożem. Schorzenie można podzielić zasadniczo na płaskostopie wrodzone i nabyte.
Płaskostopie wrodzone i nabyte – rodzinazdrowia.pl

Płaskostopie wrodzone i nabyte – objawy i przyczyny

Płaskostopie u dzieci może nie dawać konkretnych objawów. Na pierwsze dolegliwości związane z deformacją stopy skarżą się najczęściej osoby starsze. Dlaczego tak się dzieje? Płaskostopie wpływa na postawę całego ciała, jednak jest to widoczne dopiero po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach, ponieważ zmiany następują powoli. Pojawia się ociężałość, problemy z poruszaniem się, a także ból i obrzęk stóp, łydek czy nawet kręgosłupa lub barków. Z tego względu leczenie płaskostopia powinno rozpocząć się możliwie jak najwcześniej. Jakie są przyczyny występowania deformacji? Może być to schorzenie wrodzone lub spowodowane na przykład nadmierną otyłością, nieodpowiednim obuwiem czy problemem ze stawami.

Płaskostopie poprzeczne i podłużne, czyli rodzaje płaskostopia

Wyróżnia się dwa rodzaje płaskostopia – poprzeczne i podłużne. Pierwszy charakteryzuje się obniżeniem łuku poprzecznego przedniego stopy i najczęściej prowadzi do powstawania bolesnych haluksów. Płaskostopie podłużne to wynik obniżenia łuku przyśrodkowego, które może skutkować przewlekłymi stanami zapalnymi więzadeł i torebek stawowych.

Jak leczyć, czyli ćwiczenia na płaskostopie

Głównym sposobem leczenia płaskostopia jest rehabilitacja. Ćwiczenia na płaskostopie są jak dotąd najskuteczniejszą formą walki z deformacją. Polegają głównie na chodzeniu boso po nierównych nawierzchniach, a także na chodzeniu na palcach, piętach i bokach stóp. Popularne są również wkładki ortopedyczne, które można zakupić po skonsultowaniu się z lekarzem. Coraz częściej zalecane jest także specjalne obuwie ortopedyczne. Dzięki rehabilitacji osoby cierpiące na płaskostopie nie będą skazane na ból w późniejszym okresie życia.

Edyta Wara-Wąsowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót