Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZdrowa żywność

Gdzie występuje witamina U i w jaki sposób możemy ją wykorzystać dla poprawy zdrowia?

Witamina U – Sprawdź jej występowanie i wiele dobroczynnych i leczniczych właściwości

Data publikacji: 28 sierpnia 2016, 07:00
Wśród bardziej znanych witamin o udowodnionym korzystnym wpływie na skórę, wymienić można choćby witaminy A, C czy E. Jednak niewiele osób kojarzy substancję określaną mianem witaminy U. Pod tą nazwą kryje się S-metylometionina – związek występujący rzadko, przede wszystkim w soku z liści kapusty. Mimo że jego istnienie wydaje się stosunkowo nowym odkryciem, dobroczynne właściwości tego związku wykorzystywały już nasze babcie.
Witamina U - rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Czym jest witamina U?

Określenie „witamina U” zostało ukute w latach 50. XX wieku – oznaczało ono nieznany czynnik obecny w soku z surowej kapusty, który był wówczas znany z ochronnego działania na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Ówcześni badacze spostrzegli, że sok ten ma właściwość zapobiegania tworzeniu się wrzodów żołądka. Związek za to odpowiedzialny został scharakteryzowany później jako S-metylometionina. Jest to pochodna aminokwasu metioniny (jej sulfonian). Nieliczne rośliny wytwarzają S-metylometioninę i wykorzystują ją jako prekursor w swoich reakcjach chemicznych. Z chemicznego punktu widzenia, istotna jest również zdolność tego związku do wiązania jonów różnych metali. Dlatego nad właściwościami tej substancji pochylili się naukowcy, próbując określić jej biologiczne znaczenie i możliwości zastosowania.

Występowanie witaminy U i jej właściwości

Witamina U - właściwości - rodzinazdrowia.plJak już wspomniano, witamina U występuje przede wszystkim w soku z surowych liści kapusty, powstaje także w niektórych owocach, np. bananach w procesie ich fermentacji. Jej występowanie stwierdzono również w jęczmieniu i słodzie jęczmiennym, gdzie jej stężenie rośnie na skutek ciepła. O leczniczych właściwościach roślin kapustowatych był przekonany już sam ojciec medycyny – Hipokrates, który zalecał swoim pacjentom terapię kapuścianą. Jakie zatem korzyści dla zdrowia przynosi stosowanie witaminy U? Stwierdzono jej ochronne działanie na błonę śluzową przewodu pokarmowego – ma między innymi chronić przed wystąpieniem wrzodów żołądka, pozytywnie wpływa także na funkcje wątroby. Poprzez wpływ na produkcję mucyn – czynników ochronnych błony śluzowej, witamina U działa cytoprotekcyjnie (chroni komórki) w całym układzie pokarmowym. Jednak badacze doszli do wniosku, że korzystne działanie witaminy U nie jest ograniczone wyłącznie do tego układu. Stwierdzili oni, że skóra wykazuje podobieństwa w budowie do śluzówki przewodu pokarmowego, a witamina U może pozytywnie wpływać na jej wygląd i funkcjonowanie.

Dobroczynny wpływ witaminy U na skórę

Witamina U w kosmetykach - rodzinazdrowia.plDo dziś kobietom cierpiącym na zapalenie gruczołu piersiowego lub podrażnienia przy laktacji zaleca się przykładanie do piersi liści z surowej kapusty. W medycynie ludowej podobne okłady były stosowane w leczeniu trudno gojących się ran, owrzodzeń, ukąszeń, oparzeń. Witamina U zawarta w kapuścianym soku, podobnie jak w przewodzie pokarmowym, wspomaga gojenie skóry i działa przeciwzapalnie. Badania wykazały, że witamina U ma zdolność pobudzania wzrostu fibroblastów ludzkiej skóry – komórek, których czynność jest zasadniczym warunkiem prawidłowego gojenia się ran.

Ponieważ procesy gojenia się są analogiczne do procesów niwelujących oznaki starzenia się skóry, przemysł kosmetologiczny i medycyna estetyczna podchwyciły w ostatnich latach ideę wykorzystania witaminy U. Firmy zajmujące się produkcją dermokosmetyków zaczęły stosować odpowiednio przystosowaną witaminę U jako czynnik łagodzący podrażnienia skóry, przyspieszający jej regenerację i odbudowę naskórka. Kuracja takimi kosmetykami jest szczególnie zalecana dla skóry dojrzałej, przesuszonej, zniszczonej słońcem, ale również w celach odprężenia skóry po zabiegach estetycznych i złagodzenia wywołanych nimi podrażnień.

Witamina U w walce ze starzeniem słonecznym

Ponadto ostatnie badania wykazują, że S-metylometionina (witamina U) może mieć właściwości fotoprotekcyjne. Stwierdzono, że substancja ta ma zdolność zmniejszania obumierania komórek skóry wystawionych na promieniowanie słoneczne, a ponadto pobudza tworzenie nowego kolagenu w skórze. Ma zdolność hamowania reakcji wywoływanych przez promienie UVB, prowadzących do powstawania wolnych rodników i reaktywnych form tlenu w skórze. Te cząsteczki są odpowiedzialne za uszkodzenia komórek, ich zdolność do tworzenia nowotworów i starzenie się skóry pod wpływem słońca. Zastosowanie witaminy U w kosmetykach może mieć zatem potencjalnie pozytywny wpływ na hamowanie tych procesów.

Witamina U - rzadkie występowanie, wiele korzystnych właściwości

Mimo że występowanie witaminy U jest ograniczone właściwie wyłącznie do roślin kapustowatych, dostęp do niej nie jest trudny. Picie soku z surowej kapusty może wspomagać gojenie i ochronę śluzówki przewodu pokarmowego. Coraz częściej witaminę U możemy spotkać również w kosmetykach. Dzięki współpracy biotechnologów i kosmetologów, możemy wspomóc procesy regeneracji naszej skóry udając się do apteki lub drogerii, a nie – jak nasze babcie – do ogródka.

Ewa Woźniak
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót