Gładka skóra bez przebarwień
Czerwone plamy na skórze to koszmar wielu kobiet i mężczyzn Dowiedz się, jak zlikwidować przebarwienia skóry
Rodzaje przebarwień skóry
Za kolor naszej skóry odpowiada melanina produkowana przez znajdujące się w naskórku melanocyty. Oprócz wpływu na naszą karnację spełnia ona również funkcje ochronne przed promieniowaniem UV, ale wystarcza jej zaledwie na niewielką ochronę. Powodem większości przebarwień skóry jest słońce. To ono właśnie przywołuje na nasze twarze piegi – rodzaj drobnych, ale niegroźnych i raczej uroczych plamek na twarzy i ramionach.
W młodym wieku skóra często zmaga się ze zmianami trądzikowymi, wówczas na skórze pozostają blizny, przebarwienia – najpierw czerwone, a następnie brązowe – to pozostałości po stanach zapalnych w tych miejscach.
Po 30. roku życia, głównie u kobiet, szczególnie ciężarnych oraz stosujących antykoncepcję doustną, dochodzi do zmiany nazywanej ostudą – to nieregularne ciemne plamy na twarzy – głównie na czole i górnej wardze. Przed 50. rokiem życia mogą zacząć się pojawiać plamy soczewicowate starcze – ciemne plamki wielkości ziaren soczewicy. Pojawiają się tam, gdzie skóra była najczęściej eksponowana na słońce, poddawana promieniowaniu UV, a więc na twarzy i dłoniach.
Przebarwienia skóry twarzy – leczenie
Zmiany potrądzikowe przybierają najpierw postać czerwonych plam, które trudno jest zamaskować codziennym makijażem, szczególnie młodej osobie. Warto wówczas stosować preparaty niezawierające mydła i koniecznie lekki, niezatykający porów krem na dzień, które zawierają dodatkowo łagodzącą alantoinę czy pantenol. Na noc natomiast można zdecydować się na działające głębiej kremy z kwasami owocowymi AHA, które stopniowo będą wybielać czerwone i brązowe blizny.
Progesteronowe plamy dojrzałych kobiet z czasem znikają same – kilka miesięcy po ciąży czy po leczeniu hormonalnym – jednak do tego czasu mogą stanowić problem i wyzwanie. Jeśli panie nie chcą decydować się na bardziej inwazyjne metody czy wizytę u dermatologa i kosmetyczki, warto stosować krem na przebarwienia. Kosmetyki te zazwyczaj zawierają retinoidy. Takim jest na przykład kwas witaminy A. Podobnie działającym na przebarwienia skóry twarzy składnikiem jest kwas azelainowy – już od kilkudziesięciu lat jest z powodzeniem stosowany w kosmetykach.
Plamy na twarzy w rękach profesjonalisty
Specjalista kosmetolog może zaproponować szereg skutecznych rozwiązań. Z pewnością w leczeniu zmian pomoże usunięcie martwego naskórka, a w złuszczeniu głębszych partii skóry pomoże profesjonalnie wykonana mikrodermabrazja. W domu możesz wykonać ją przy pomocy pasty z sody oczyszczonej, ale specjalista dobierze do twojej skóry metodę korundową, diamentową lub tlenową.
Płytkie przebarwienia rozjaśnić może peeling kawitacyjny – najlepiej stosować go raz w miesiącu, po uprzedniej konsultacji z kosmetologiem. W efekcie działania fal ultradźwiękowych dochodzi do oczyszczenia porów i mieszków włosowych. Skóra staje się gładsza i po paru tygodniach odzyskuje zdrowy kolor.Bezpośrednio na plamy zadziała terapia laserowa. Specjalista punktowo i precyzyjnie będzie traktować nim przebarwienia, tak aby jego światło zostało pochłonięte przez melaninę w nich zawartą i komórki rozpadły się.
Przebarwienia skóry twarzy mogą stanowić naprawdę poważny dyskomfort, dlatego szczególnie warto pamiętać o profilaktyce i stosować kremy z filtrami UVA i UVB przez cały rok, zwłaszcza jeśli mamy świadomość, że plamy na twarzy miała nasza mama czy babcia, bowiem skłonności te są dziedziczne. Dostarczajmy naszej skórze niezbędnych narzędzi do radzenia sobie z tą dolegliwością. Takim z pewnością będzie krem na przebarwienia. Gdy zmiany z wiekiem będą coraz trudniejsze do usunięcia, warto pomyśleć o wizycie u kosmetyczki. Inwestycja ta zwróci się w postaci promiennego wyglądu i dobrego samopoczucia.
Monika Simińska
___________________________REKLAMA
___________________________________