Hemochromatoza – gdy wątroba nie radzi sobie z nadmiarem żelaza
Hemochromatoza czyli nadmiar żelaza w organizmie. Sprawdź jakie są objawy i metody leczenia
Hemochromatoza – nadmiar żelaza w organizmie
Najprościej mówiąc, hemochromatoza jest chorobą polegającą na przeładowaniu wątroby żelazem. Dzieje się tak z powodu nadmiernego wchłaniania tego mikroelementu do organizmu w przewodzie pokarmowym. Zaburzenie wchłaniania wynika z kolei z mutacji genu, który kontroluje proces pobierania żelaza ze spożywanego przez nas pokarmu.
Objawy i diagnostyka hemochromatozy
Hemochromatoza jest chorobą podstępną. Jako że spowodowana jest wadą genetyczną, chorujemy na nią od urodzenia, jednak do około 20-30. roku życia rozwija się ona „po cichu”. Organizm magazynuje nadmiar żelaza w wątrobie, dlatego to właśnie ten narząd jest najbardziej narażony na jego toksyczne działanie. Pierwsze objawy hemochromatozy są bardzo niespecyficzne i pojawiają się u młodych dorosłych. Występować mogą:
- znużenie i zmęczenie,
- przedłużające się stany podgorączkowe albo gorączka,
- mdłości, utrata masy ciała prowadząca do niedowagi,
- zaburzenia wzwodu (u mężczyzn), zaburzenia cyklu miesiączkowego (u kobiet),
- w późniejszym etapie zmiana zabarwienia skóry na szarawy.
Jeżeli zauważymy u siebie tak niespecyficzne objawy (w szczególności gdy ktoś w naszej rodzinie choruje na hemochromatozę), powinniśmy udać się po pomoc. Czas naszej reakcji jest bardzo ważny, ponieważ nieleczona choroba po wielu latach może doprowadzić do marskości wątroby. Poza podstawowymi badaniami, lekarz podejrzewający hemochromatozę zleci wykonanie badania poziomu wysycenia transferyny żelazem, które decyduje o rozpoznaniu choroby.
Leczenie hemochromatozy – jak pozbyć się nadmiaru żelaza w organizmie?
Leczenie hemochromatozy może wydawać się straszne i uciążliwe. Polega ono bowiem na regularnych upustach krwi. Jest to najskuteczniejsza metoda, ponieważ pozbywamy się dużych ilości żelaza, które związane jest z hemoglobiną. To z kolei odciąża wątrobę, ponieważ organizm uwalnia z niej część nadmiaru żelaza, by uzupełnić niedobory we krwi spowodowane upustami. W przypadku przeciwskazań do leczenia upustami krwi, stosuje się takie leki jak deferoksamina lub deferazyroks, które ograniczają wchłanianie żelaza w jelitach, ale nie są rutynowo stosowane ze względu na dużą ilość skutków ubocznych.
Krzysztof Pawlak
___________________________REKLAMA
___________________________________