Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Inhalacja dróg oddechowych solą fizjologiczną

Przy jakich schorzeniach inhalacje przynoszą ulgę?

Data publikacji: 29 października 2020, 13:01
Z powodu przesuszonego powietrza i niskich temperatur, nasze drogi oddechowe są narażone na infekcje. Jednym ze sposobów ich leczenia, a także ich zapobiegania, jest inhalacja solą fizjologiczną. W artykule odpowiemy na pytanie, czy jest to zabieg dla każdego, jakie są jego korzyści i przeciwwskazania.

Spis treści:

Kiedy inhalacja przynosi pożądany efekt leczniczy?

Inhalacja to zabieg polegający na wdychaniu pary określonego płynu, np. roztworu soli fizjologicznej, czy ziołowych olejków eterycznych, mających za zadanie udrażniać górne drogi oddechowe. Inhalacja wodnym roztworem soli fizjologicznej jest bardzo bezpiecznym zabiegiem leczniczym. Najczęstszym wskazaniem do jej stosowania jest niedrożność zatok, utrudniająca swobodne oddychanie i zasypianie. Stan ten często towarzyszy przeziębieniom czy zapaleniu zatok przynosowych spowodowanych infekcją, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Inhalacja odpowiednimi ziołowymi olejkami eterycznymi ma działanie udrażniające zatoki przy przeziębieniu i łagodnym zapaleniu zatok przynosowych. Inhalacja lub częściej fizjologiczny roztwór wody soli morskiej w spray’u ma działanie nawilżające górne drogi oddechowego, celem ułatwienia oddychania. Pomocniczo stosowana również przy nieżycie błon śluzowych nosa i podczas kataru siennego. Działa także łagodząco na błony śluzowe nosa, szczególnie w wyniku częstego jego oczyszczania podczas kataru spowodowanego alergią czy infekcją.

Inhalacja solą fizjologiczną – korzyści

Z regularnej i właściwie wykonywanej inhalacji solą fizjologiczną można uzyskać pożądany efekt leczniczy. Roztwór wodny soli fizjologicznej, odpowiada stężeniu płynów znajdujących się w naszym organizmie. Stężenie 0,9% roztworu soli morskiej jest zatem roztworem izotonicznym. Oznacza to, że posiada on bardzo dobre właściwości nawilżające, szczególnie przy wysuszonej błonie śluzowej nosa. Zapewnienie prawidłowego nawilżenia górnych dróg oddechowych zdecydowanie ułatwia przepływ wdychanego i wydychanego powietrza, które dzięki nawilżeniu śluzówki nosa, jest również właściwie ogrzewane do temperatury ciała 36,6 stopni Celsjusza. Inhalację stosuje się przy utrudnionej drożności zatok, w chorobach infekcyjnych górnych dróg oddechowych np. zapaleniu zatok, czy w przypadku zwykłego przeziębienia, któremu towarzyszy katar i kaszel. Im większa częstotliwość oczyszczania nosa z infekcyjnej wydzieliny, tym większa suchość błon śluzowych. Zastosowanie wówczas inhalacji roztworem wodnym solą fizjologiczną jest wręcz zbawienne. Inhalację należy stosować regularnie, by oczyszczać drogi oddechowe z zalegającej i produktywnej wydzieliny.

Inhalacja solą fizjologiczną – przeciwskazania

Jeśli planujemy wykonanie inhalacji, nie powinniśmy wykonywać jej bezpośrednio po jedzeniu, gdyż wtłoczona para wodna przez nozdrza, może również przedostać się przez nosogardziel do układu pokarmowego. Może to spowodować regurgitacje, czyli cofanie się niedawno spożytego jedzenia z żołądka do przełyku. Staramy się nie wykonywać inhalacji również na czczo. Nałogowi palacze tytoniu, powinni wstrzymać się od palenia papierosów 30 minut przed inhalacją oraz 2 godziny po jej wykonaniu. Dym papierosowy ma właściwości wysuszające błonę śluzową nosa, co dodatkowo potęguje jej podrażnienie. Po inhalacji unikajmy również wdychania zimnego powietrza.

Pomimo, iż inhalacja należy do bezpiecznych zabiegów leczniczych, to nie powinny wykonywać go osoby obciążone:

- Chorobami układu oddechowego – w szczególności gruźlica, gdyż prątki gruźlicze uwielbiają wilgoć i wtłoczenie dodatkowej porcji pary wodnej do płuc pozwoli im się rozmnożyć; także pacjenci onkologiczni

- Przewlekłą niewydolnością serca

- Atakami astmy oskrzelowej

- Wysoką gorączką jako wykładnikiem ostrej infekcji

- Krwawieniami w obrębie dróg oddechowych

- Ostrym zapaleniem krtani, czy gardła często przebiegające z podwyższoną temperaturą ciała

- Ropnym zapaleniem zatok i/lub migdałków

Czy ziołowe olejki eteryczne skutecznie udrażniają drogi oddechowe?

Olejkiem eterycznym nazywamy stężony, oleisty roztwór, w którym rozpuszczona jest odpowiednia esencja zapachowa. Aromat rozpuszczony w olejku dłużej utrzymuje się w sporządzonym roztworze przygotowanym do inhalacji, gdyż pod wpływem parowania gorącej wody olejek ten nie wyparowuje. Olejkami zapachowymi o skutecznym działaniu udrożniającym górne drogi oddechowe ale i nie tylko są:

- miętowy – udrażnia drogi oddechowe

- eukaliptusowy – udrażnia drogi oddechowe

- sosnowy – odkaża, wpływa na lepsze ukrwienie błony śluzowej nosa

- pichtowy – odkaża, bakteriobójczy, przeciwzapalny

- anyżowy – pobudza produkcję śluzu nawilżającego błony śluzowe nosa

- tymiankowy – pobudza produkcję śluzu nawilżającego błony śluzowe nosa

- bazyliowy – działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne

Inhalacja olejkami eterycznymi nie posiada żadnych skutków ubocznych i w żaden sposób nie obciąża układu oddechowego. Wyjątkiem są osoby uczulone na określone zioła, które wydzielając swoiste, intensywne zapachy mogą alergizować osoby wrażliwsze i podatne na alergie.

Adrianna Majewska

Powrót