Inhalator i nebulizator – czym się różnią i który wybrać?

Spis treści:
- Inhalacja i nebulizacja – różnice
- Co to jest inhalator i jakie są jego rodzaje?
- Co to jest nebulizator i jakie są jego rodzaje?
- Choroby wymagające częstego używania inhalatorów
Inhalacja i nebulizacja – różnice
Inhalacja to szersze pojęcie obejmujące różne metody wprowadzania substancji do dróg oddechowych, podczas gdy nebulizacja jest specyficzną formą inhalacji z użyciem nebulizatora. Inhalacja nie wymaga specjalistycznego sprzętu i może być przeprowadzana domowymi metodami, natomiast nebulizacja wymaga użycia nebulizatora i jest stosowana w celach leczniczych. Podczas nebulizacji stosowane są leki, a podczas inhalacji najczęściej naturalne substancje, takie jak olejki eteryczne czy napary z ziół. Do nebulizatora nie wolno wlewać olejków eterycznych.
Co to jest inhalator i jakie są jego rodzaje?
Wyróżniamy kilka rodzajów inhalatorów. Wśród nich znajdują się inhalatory suchego proszku, inhalatory ciśnieniowe dozujące, inhalatory z miękką mgiełką oraz nebulizatory.
Inhalatory suchego proszku
Są to inhalatory, w których lek przygotowany jest w postaci suchego proszku. Aby dostał się do płuc pacjent musi wykonać energiczny wdech. Dostępne są inhalatory jednodawkowe lub wielodawkowe. Przed użyciem każdorazowo należy załadować dawkę leku.
Inhalatory ciśnieniowe dozujące
W inhalatorze tego typu znajduje się lek w postaci roztworu lub zawiesiny, który jest uwalniany w formie aerozolu pod dużym ciśnieniem i z dużą prędkością, przez co znaczna część leku osadza się na tylnej ścianie gardła i w jamie ustnej, nawet mimo jego prawidłowej inhalacji. Technika inhalacji przy użyciu tego inhalatora wymaga ścisłej koordynacji uwolnienia dawki leku z początkiem wdechu (nie dotyczy BA-pMDI). Wdech powinien być powolny i głęboki. Przed inhalacją należy wykonać maksymalny wydech, a zaraz po niej wstrzymać oddech na kilka sekund (5-10 s), aby umożliwić optymalną dystrybucję i depozycję aerozolu w drogach oddechowych – tłumaczą zasady jego działania lek. Dominika Jędrzejewska i dr n. med. Joanna Miłkowska-Dymanowska (1).
Inhalatory z miękką mgiełką
Płynna porcja leku zostaje rozpylona w postaci miękkiej mgły, która powoli uwalnia się, dzięki czemu cząsteczki leki przedostają się do płuc. Przyjmowanie leku nie wymaga ścisłej koordynacji z wdechem.
Co to jest nebulizator i jakie są jego rodzaje?
Nebulizator jest urządzeniem, które zamienia ciekłą postać leku do postaci aerozolu (mgiełki), który jest podawany wprost do dróg oddechowych. Przeważnie jest tą częścią inhalatora, do której zostaje wprowadzony lek. Na rynku są dostępne 3 rodzaje nebulizatorów.
Nebulizator pneumatyczny (ciśnieniowy/kompresorowy/tłokowy)
Jest to urządzenie, które za pomocą sprężonego powietrza wytwarza z cieczy aerozol wdychany przez chorego. Za jego pomocą można podawać praktycznie wszystkie leki do inhalacji.
Nebulizator ultradźwiękowy
Do przekształcenia cieczy w aerozol jest wykorzystywany generator ultradźwięków. Za jego pomocą można podać ograniczoną liczbę leków, ponieważ ultradźwięki uszkadzają strukturę rozpraszanych substancji (nie można podawać np. leków w postaci zawiesiny, glikokortykosteroidów, antybiotyków, leków bronchodylatacyjnych) – podkreślają lek. Dominika Jędrzejewska i dr n. med. Joanna Miłkowska-Dymanowska (1).
Nebulizator siateczkowo-membranowy typu MESH
W tego typu nebulizatorze aerozol powstaje dzięki wibracjom i przeciśnięciu płynnego leku przez drobne otwory siateczki (perforowaną membranę). Również za jego pomocą nie jest możliwe podanie wszystkich leków.
Choroby wymagające częstego używania inhalatorów
Do chorób, w których wykorzystywane są inhalatory należą: astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mukowiscydoza, zapalenie oskrzeli i inne infekcje dróg oddechowych, rozstrzenie oskrzeli, astma wysiłkowa, alergiczne schorzenia układu oddechowego. W każdej z tych sytuacji ważne jest stosowanie inhalatora zgodnie z zaleceniami lekarza. Niewłaściwe użycie lub zbyt częste stosowanie może prowadzić do powikłań lub obniżenia skuteczności leczenia.
Podsumowanie
Każdy nebulizator jest inhalatorem, ale nie każdy inhalator jest nebulizatorem. W okresie wzrostu zachorowań na grypę, zapalenie płuc oraz infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych lekarz zaleca nam nebulizacje. Pacjenci, którzy przewlekle chorują na choroby układu oddechowego i na co dzień korzystają z inhalatorów mogą w sytuacji zaostrzenia objawów również mieć zlecona nebulizacje z podaniem odpowiedniego preparatu leczniczego z użyciem soli fizjologicznej lub np. z użyciem soli hipertonicznej, z kwasem hialuronowym lub z ektoiną.
Piśmiennictwo:
Autor: Michalina Stanisławska
___________________________REKLAMA
___________________________________