Jabłko – najzdrowszy owoc świata?
Poznaj właściwości jabłek, ich wady i zalety
Jabłka na diecie – popularna dieta jabłkowa
Poza dostarczaniem organizmowi witamin i minerałów, jabłka obfitują m.in. w błonnik, który skutecznie wspomaga przemianę materii. Nieocenioną cechą jabłek z pewnością są ich właściwości antyoksydacyjne i wpływ na oczyszczanie organizmu ze wszelkiego rodzaju toksyn.
Dieta jabłkowa to dość popularna ostatnimi czasy metoda, która nie tylko pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów, ale i wpływa na ogólną poprawę kondycji naszego organizmu. Dieta jabłkowa występuje w wielu formach – od krótkich, trzydniowych sesji, po nawet wielomiesięczne kuracje. W każdym przypadku może ona okazać się świetnym sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej, o ile dobrze poznamy ten owoc.
Najpierw jednak musimy w pełni zrozumieć, do czego się obligujemy, wybierając dietę jabłkową. Wszelkie słodycze, a w bardziej restrykcyjnych odmianach tej diety – również całe posiłki – zastępujemy zdrowszymi i mniej kalorycznymi jabłkami. W tym drugim przypadku okres diety może trwać maksymalnie do trzech dni – w przeciwnym razie, może doprowadzić do szeregu komplikacji, takich jak zawroty głowy czy nawet wrzody na żołądku. Jeśli jednak decydujemy się na odmianę mniej drastyczną, a jabłka jedynie zastępują nam słodycze, dietę możemy z powodzeniem stosować nawet przez kilka-kilkanaście miesięcy.
Właściwości zdrowotne jabłek
Jabłka aż w 83% składają się z wody. Resztę stanowią między innymi kwasy organiczne, cukry, błonnik, czy wspomniane już witaminy. To właśnie te ostatnie mają największe znaczenie dla naszego organizmu – witaminy C i E neutralizują wolne rodniki, spowalniając w efekcie procesy starzenia. Wpływają także na budowanie odporności organizmu, przez co jesteśmy mniej narażeni na wszelkiego rodzaju infekcje.
Szczegółowy skład i idące za nim właściwości jabłek są w dużym stopniu zależne od:
- odmiany (gatunku) jabłka,
- stopnia jego dojrzałości,
- sposobu jego uprawy.
Niezależnie jednak od tego, największą dawkę stanowi zawsze witamina C, znana ze swoich właściwości uodparniających. Poza tym, w jabłkach znajdziemy między innymi również witaminę A, której niedobór powoduje ślepotę zmierzchową, tzw. kurzą ślepotę. Błonnik wpływa natomiast na regulację procesów trawienia oraz obniża poziom szkodliwego cholesterolu.
Czy jabłka są zdrowe?
Umieszczone powyżej informacje opisują jabłka w samych superlatywach. Tak też jest w rzeczywistości, co nie oznacza jednak, że te owoce nie mają swoich wad. Przed rozpoczęciem diety jabłkowej warto więc zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście jabłka są zdrowe? Jedną z wad, jakie posiadają jabłka, jest spora zawartość toksyn w skórce, która to z kolei jest równocześnie źródłem największej ilości witamin. Współcześnie, jabłka na potęgę spryskuje się pestycydami, które mogą powodować problemy z żołądkiem. Klasyczne opłukanie jabłka w zimnej wodzie to często zbyt mało, by się ich pozbyć. Dlatego też, decydując się na odchudzanie z pomocą jabłek, warto wybierać jabłka uprawiane w niewielkich sadach i koniecznie – pochodzące z Polski. Krótszy czas transportu w skrzynkach pozwala na korzystanie z mniejszej ilości środków ochrony roślin.
Drugim ważnym elementem, o którym należy wspomnieć w przypadku jabłek, jest ich ciężkostrawność oraz wysoka zawartość kwasów. Z diety opartej na jedzeniu jabłek powinny więc zrezygnować w szczególności osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka. Osoby zdrowe powinny natomiast zachować umiar w ilości spożywanych jabłek, by nie przysporzyć sobie podobnych problemów.
Dowiedz się jak jabłka wpływają na odchudzanie i zdrowie
Jak sami widzicie, jabłka posiadają wiele właściwości, które mogą przyczynić się do ogólnego polepszenia kondycji naszego organizmu, jednak – jak to bywa ze wszystkim w życiu – należy zachować zdrowy rozsądek. Dieta jabłkowa może przynieść naprawdę pozytywne rezultaty, o ile stosujemy ją z umiarem i, co najważniejsze, z pełną świadomością. O tym jednak, czy jabłka są zdrowe, można by tak naprawdę dyskutować godzinami - z jednej strony są witaminową bombą, z drugiej – spożywanie ich w dużych ilościach może nieść za sobą złe konsekwencje dla żołądka. Jeśli więc po przeczytaniu powyższego artykułu macie ochotę spróbować odchudzania z pomocą jabłek, sprawdźcie najpierw, czy nie należycie do grupy ryzyka, a także upewnijcie się, że jabłka, które kupujecie nie przyjechały z drugiego końca Europy. Jeśli pierwszy i drugi negatywny czynnik wyeliminowaliście, pozostaje tylko cieszyć się wspaniałym smakiem, bez jakichkolwiek obaw o zdrowie i sylwetkę.
___________________________REKLAMA
___________________________________