Jak dbać o sprawność umysłową w każdym wieku
Spis treści:
Mózg, jako centralny organ naszego organizmu, odpowiada za tworzenie się wspomnień, wykonywanie codziennych czynności czy umiejętność koncentrowania się na zadaniach. Dzięki pamięci krótkotrwałej potrafimy odczytywać docierające do nas dane zmysłowe oraz zapamiętywać na krótko wyniki obliczeń czy wnioski z prowadzonych właśnie rozumowań. Pamięć długotrwała odpowiada za gromadzenie wspomnień, wykorzystywanie w działaniu zdobytych w przeszłości doświadczeń czy rutynowe czynności, które wykonujemy właściwie automatycznie. Razem składają się na potężny komputer zawiadujący naszym organizmem.
Wraz z upływem czasu, ale także pod wpływem pędu życia czy stresu nasze zdolności mentalne mogą się stopniowo pogarszać. Skuteczną metodą przeciwdziałania tej degradacji jest regularne dbanie o sprawność umysłu. Jak w przypadku każdej części naszego ciała, kluczem do utrzymania właściwej kondycji umysłu będzie sprawdzone trio: właściwa dieta, higieniczny tryb życia i regularne ćwiczenia.
Odżyw mózg
Do skutecznej pracy mózg potrzebuje odpowiedniego paliwa. Tu prym wiodą kwasy omega-3, które znajdziesz w tłustych rybach (łosoś, makrela, halibut), olejach roślinnych (zwłaszcza rzepakowy, lniany) i orzechach.
Jeśli czujesz, że nieco szwankuje twoja koncentracja, a z pamięci ulatują ważne szczegóły, sięgnij po lecytynę – znajdziesz ją w gotowych suplementach lub w wątróbce i jajach.
Setki milionów neuronów, które przewodzą impulsy elektryczne, rozsyłając informacje między poszczególnymi komórkami układu nerwowego, do poprawnej pracy wymagają dobrej równowagi elektrolitowej. Zadbaj o regularne dostarczanie im potasu, magnez, wapnia i sodu.
Dobrym uzupełnieniem tych składników będą kwas foliowy oraz witaminy z grupy B (zwłaszcza B12), które znajdują się produktach pełnoziarnistych, kaszach, nasionach i warzywach strączkowych.
Dbaj o życiowy dobrostan
Po pierwsze, spróbuj ograniczyć w swoim życiu czynniki stresujące. Napięcie, zwłaszcza utrzymujące się przez dłuższy okres, dewastuje cały organizm, a mózg nie jest tu wyjątkiem.
Zadbaj o regularny odpoczynek. Świadoma relaksacja, np. poprzez słuchanie muzyki, medytację czy uprawianie jogi, rozluźnia nasz umysł i ciało i przeciwdziała nadmiernemu obciążeniu układu nerwowego. Wycisza, łagodzi stany lękowe i wprawia w dobry nastrój. A w takich właśnie warunkach nasz mózg pracuje najsprawniej!
Pomocna będzie też odpowiednia higiena snu. Dorosły człowiek powinien przesypiać przynajmniej 7 godzin na dobę, by mózg mógł się zregenerować i przetworzyć informacje, które trafiły do niego za dnia.
Równie istotna jest aktywność fizyczna. Uwalniane w trakcie ćwiczeń endorfiny regulują nasz nastrój, poprawiają szybkość reakcji i zwiększają witalność. Bardziej dotleniony mózg wydajniej pracuje i tworzy między neuronami nowe połączenia, które poprawiają naszą pamięć i koncentrację.
Działaj i ćwicz!
Jeśli chcemy zachować sprawność mentalną na długo, regularnie stawiajmy przed naszym mózgiem wyzwania! Dobrym pomysłem jest rozwiązywanie sudoku, krzyżówek czy łamigłówek logicznych. Satysfakcja z odkrycia klucza do danego zadania i usprawnienie mózgu w jednym? To możliwe!
Kto lubi uczyć się języków obcych, ma w swoim ręku potężne narzędzie! Nauka nowych słówek, ćwiczenia gramatyczne i łączenie ośrodka mowy z pamięcią wspaniale stymuluje nasz umysł.
Od czasu do czasu warto się też wybić z utartych kolein codzienności i zrobić coś w zupełnie nowy sposób – drobne zmiany nawyków pobudzają neurony do bardziej wytężonej pracy i tworzenia kolejnych połączeń między komórkami mózgowymi.
Zadbaj w swoim życiu o różnorodność i unikanie rutyny. Mózg, który regularnie musi sobie radzić z nowymi bodźcami, dłużej pozostaje sprawny.
Agnieszka Szmuc
___________________________REKLAMA
___________________________________