Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaMakijaż

Jak dopasować kolor podkładu do skóry twarzy?

Poznaj zasady, którymi należy się kierować przy wyborze podkładu

Data publikacji: 25 maja 2016, 10:32
Żmudne wybieranie, testowanie, dopasowywanie i… kolejne fiasko. Podkład, który w sztucznym świetle drogerii wydawał się idealny, w naturalnym już nie wygląda tak przekonująco. Jak bez pomocy wizażystki znaleźć ten idealny?

Podkład jak druga skóra

Pierwszą zasadą eliminacji niewłaściwych produktów jest ustalenie, jaki jest nasz rodzaj cery. W ten sposób zawęzimy obszar poszukiwań. Skóry tłusta, mieszana, sucha bądź naczynkowa mają swoje specyficzne potrzeby. Stosując podkład niedopasowany do właściwości cery, zamiast maskować niedoskonałości, uwypuklimy je. Pamiętajmy też o mankamentach skóry. Jeśli borykamy się z zaskórnikami, dobierzmy jaśniejszy podkład. W przypadku cery z pierwszymi oznakami starzenia unikajmy podkładów matujących, nawet jeśli nasza cera tego wymaga. Kolejny etap to  dobór właściwego odcienia. Jedna z podstawowych zasad brzmi: nigdy nie próbuj zmienić koloru skóry podkładem. Rozjaśnianie bądź przyciemnianie zawsze przynosi marny efekt. Dobór odpowiedniego odcienia ma sprawić, że nasza cera będzie wyglądać naturalnie i świeżo.

Jak dobrać kolor podkładu?

Cera ma dwie tonacje – ciepłą i zimną. W tonacji zimnej przeważa kolor niebieski lub różowy, w tonacji ciepłej – żółty. Aby określić tonację skóry, warto przygotować kartki w kolorze różowym i żółtym. Przyłóżmy je do twarzy, koniecznie w świetle dziennym – wówczas bez trudu powinnyśmy ocenić, który odcień sprawia, że nasza cera wygląda naturalnie. Jeśli barwa naszej skóry lepiej komponuje się z kartką różową, jesteśmy w zimnej tonacji – postawmy zatem na beże i brązy. Jeśli lepiej prezentujemy się przy żółtej kartce, to jesteśmy w ciepłej tonacji. W takim wypadku powinnyśmy szukać podkładów w  kolorze żółtym, pomarańczowym lub złotych.

A teraz przetestuj!

Jedynym sposobem, aby sprawdzić, jak dany produkt wypada w połączeniu z naszą cerą to naniesienie go na żuchwę. Częstym błędem jest testowanie zgodności koloru podkładu ze skórą na dłoni, która ma całkowicie inny odcień niż ta na twarzy. Po  nałożeniu odrobiny podkładu na okolice żuchwy odczekajmy kilka minut, aby sprawdzić, czy w kontakcie ze skórą specyfik nie zmienił barwy. Jeśli współgra (czyli zlewa się) zarówno ze skórą twarzy, jak i szyi, to cel został osiągnięty.

Kamila Mikołajczyk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót