Jak mądrze wybrać zajęcia pozaszkolne dla dziecka?
Jak zorganizować dziecku czas poza szkołą? Dowiedz się, jak rozsądnie rozplanować dzieciom zajęcia pozaszkolne
Jak dobrze zorganizować czas wolny dziecka?
Czas wolny dziecka powinien być dla niego przede wszystkim chwilą relaksu, podczas której maluch może zregenerować siły po dniu spędzonym w szkole. Większość rodziców uważa to za świetny moment na ćwiczenie słówek z angielskiego, szlifowanie nauki gry na instrumencie lub wkuwanie tabliczki mnożenia. Zbyt duży nadmiar obowiązków może spowodować jednak przemęczenie naszej pociechy i wywołać u niej problemy z koncentracją. Warto zatem tak zorganizować czas wolny dziecka, żeby w ciągu dnia miało ono chociaż chwilę dla siebie. Niech spotka się z przyjaciółmi, poczyta książkę lub pogra w swoją ulubioną grę. Jeśli nasza pociecha chce lub musi uczęszczać na korepetycje lub inne zajęcia dodatkowe, to zadbajmy o to, aby odbywały się one w dni, w które dziecko ma mniej lekcji w szkole.
Wybór zajęć dodatkowych dla dziecka
Zajęcia dodatkowe to znakomity sposób na rozwinięcie talentu dziecka w danej dziedzinie. Pamiętajmy jednak, że to nasza pociecha powinna mieć decydujące zdanie przy ich wyborze. Rodzice bardzo często próbują namówić swoje dzieci na to, by spełniały ich dawne marzenia z dzieciństwa. Jeśli nasza pociecha woli uczęszczać na lekcje tańca, a gra na pianinie nie sprawia jej radości, to nie zmuszajmy jej do zajęć w szkole muzycznej. Oczywiście w przypadku braku konkretnych zainteresowań u dziecka można podsunąć mu kilka propozycji, jednak ostateczna decyzja powinna zawsze należeć do niego. Warto skorzystać z dni otwartych szkół lub placówek eukacyjno-wychowawczych i wybrać się na lekcje pokazowe, podczas których można poznać prowadzących zajęcia dodatkowe oraz sprawdzić, czy dziecko poradzi sobie w danej dziedzinie. Dokonując wyboru kursu należy także wziąć pod uwagę dojazd do miejsca, w którym będą odbywać się lekcje. Zbyt długie podróże będą męczące zarówno dla dziecka, jak i dla nas.
Czy dodatkowe kursy stanowią zagrożenie dla dzieci?
Uczęszczanie na zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne rozwija dziecko i wymaga od niego radzenia sobie z wieloma emocjami. Nauka nowej rzeczy musi odbywać się w sposób regularny, dlatego też nasza pociecha uczy się dyscypliny. Szczególnie, że czasem musi też na to poświęcić dodatkowy czas w domu, aby np. powtórzyć czy podszkolić pewne rzeczy. Wszelkie konkursy to dla dziecka doskonały sprawdzian, podczas którego musi poradzić sobie ze stresem oraz konkurencją. Smak zwycięstwa, gorycz porażki – z pewnością te emocje nie będą obce naszemu szkrabowi w dorosłym życiu. Jednak trzeba także zaznaczyć, że dodatkowe zajęcia niosą pewne zagrożenia dla dzieci. Chodzi tutaj przede wszystkim o nadmierny wysiłek psychiczny i fizyczny naszej pociechy. Jeśli zauważymy, że uczęszczanie na dany kurs nie sprawia już dziecku radości, a wręcz wywołuje niechęć, to należy z nim porozmawiać i dowiedzieć się, jaka jest przyczyna takiego zachowania. Nie trzeba chyba dodawać, że również ambicje rodziców stanowią pewnego rodzaju zagrożenie dla dzieci. Nie każde dziecko musi być najlepsze w tym, co robi. Wystarczy, że dana rzecz sprawia mu radość i daje satysfakcję, a przede wszystkim, robi widoczne postępy w nauce wybranej przez niego aktywności.
Zajęcia pozaszkolne to radość, nie obowiązek
Czas wolny dziecka powinien być przez nie dobrze spożytkowany. Warto zatem zaproponować mu różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne, aby mogło rozwinąć swoje umiejętności, a także spędzić miło czas w towarzystwie rówieśników. Przy wyborze kursów i ćwiczeń należy kierować się przede wszystkim dobrem dziecka i jego zainteresowaniami. Zajęcia pozaszkolne powinny sprawiać radość, a nie stanowić przykry obowiązek. Nie przerzucajmy na pociechę swoich ambicji i nie przemęczajmy jej zbyt dużą ilością lekcji. Nadmierny wysiłek niesie ze sobą duże zagrożenia dla dzieci, a skutkiem tego mogą być kłopoty z nauką oraz ogólne pogorszenie samopoczucia. Zajęcia dodatkowe, jak sama nazwa wskazuje, stanowią dodatkowy sposób spędzania czasu. Czasu, który powinien być przede wszystkim spożytkowany na rozwój, zabawę oraz kontakt z rówieśnikami.
Małgorzata Filek
___________________________REKLAMA
___________________________________