Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Praktyczne wskazówki jak nauczyć dziecko samodzielności

Data publikacji: 2 czerwca 2016, 15:27
Samodzielność dziecka jest jedną z podstawowych cech wymaganych w przedszkolu. Oczywiście dotyczy ona tylko wybranych umiejętności. Samodzielne jedzenie i ubieranie się to przykłady czynności, które debiutujący w przedszkolu maluch powinien mieć opanowane. Ta lista wraz z wiekiem rozszerza się. Jak nauczyć dziecko samodzielności? Na co zwrócić uwagę, by nie popełnić błędu?

Podstawowe zasady nauki samodzielności

Im szybciej zaczniesz uczyć malucha, tym lepiej. Jednak nigdy nie jest za późno, by zacząć od pociechy wymagać podstawowych umiejętności. Dzieci bardzo chętnie się uczą, ale warto też przestrzegać kilku zasad, by nauka stała się dla nich przyjemnością. Przede wszystkim nie poganiaj malucha – pośpiech jest największym wrogiem nauki. Naturalnie szybciej będzie, jeśli Ty nakarmisz dziecko lub ubierzesz je, jednak w ten sposób nie nauczy się ono tych czynności. Może zatem warto rano wstać kwadrans wcześniej, by dziecko ze spokojem mogło ubrać się lub zjeść? Nie oczekuj, że efekty przyjdą szybko – by maluch opanował daną czynność, potrzebuje wielu prób. Jeśli zauważysz, że dziecko źle się ubrało (założyło bluzkę na lewą stronę czy krzywo zapięło guziki), nie strofuj go, tylko spokojnie pokaż mu jak prawidłowo należy to zrobić.

Jak pomóc w nauce samodzielności?

Możesz pomóc dziecku w szybszym opanowaniu nowych czynności. W tym celu wytłumacz mu jak rozpoznać gdzie jest przód ubranka, pokaż jak prawidłowo posługiwać się sztućcami, zapoznaj je z zasadami zachowania po skorzystaniu z toalety. Pamiętaj również, by cała rodzina wspierała Cię w edukowaniu brzdąca – jeśli chcesz nauczyć dziecko jeść samodzielnie, poinformuj o tym innych, by na przykład babcia wciąż go nie karmiła. Pozwól maluchowi na podejmowanie samodzielnych decyzji – jeśli sam wybierze ulubioną bluzkę lub buciki, będzie mieć więcej motywacji, aby nauczyć się zapinać guziki czy wiązać sznurówki. Warto również przygotować tę potrawę, która najbardziej mu smakuje i na niej przećwiczyć manewrowanie łyżeczką. Pamiętaj też o tym, by chwalić dziecko, jeśli uda mu się poprawnie wykonać jakąś czynność. Nic tak nie dodaje skrzydeł jak zadowolenie i pochwała ze strony rodziców.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót