Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Jak nie stracić formy w czasie ciąży i przygotować się do porodu? Poznaj zestaw ćwiczeń dla kobiet ciężarnych

Aktywność fizyczna w ciąży to łatwiejszy i szybszy poród

Data publikacji: 17 maja 2016, 11:50
Jeśli prowadziłaś aktywne życie sportowe przed ciążą, nie rezygnuj z niego, tylko dostosuj jego formę do stanu zdrowia i zaleceń lekarza. Jeśli jednak wcześniej nie uprawiałaś sportu, śmiało zacznij, będąc w ciąży. Aktywność fizyczna podczas oczekiwania na maluszka to same korzyści. Odpowiednie ćwiczenia wpłyną pozytywnie na przebieg ciąży, ułatwią poród i przyspieszą powrót do poprzedniej sylwetki.

Dlaczego są dobre?

Ćwiczenia fizyczne poprawiają kondycję, wpływają pozytywnie na samopoczucie i psychikę, ponadto regulują pracę serca i gwarantują spokojny, głęboki sen. Dotyczy to wszystkich osób aktywnych fizycznie, także kobiet w ciąży. Dodatkowo, ćwiczenia wykonywane w trakcie ciąży wzmocnią mięśnie krocza i przygotują miednicę do porodu. Tym samym ułatwią i przyspieszą poród. Dzięki regularnej aktywności fizycznej łatwiej jest znosić trudy dźwigania brzuszka z maleństwem. Dzięki ćwiczeniom można też zmniejszyć bóle kręgosłupa, które często pojawiają się w ostatnim trymestrze. Po porodzie, gdy mama chce wrócić już do dawnej sylwetki, nie musi zaczynać od zera, gdyż jej mięśnie nie zdążą jeszcze zwiotczeć i osłabnąć. Warto jednak pamiętać, że nie każdy sport będzie dobry dla przyszłej mamy i jej dziecka, a dobór ćwiczeń należy przede wszystkim skonsultować z lekarzem.

Odpowiedni wybór ćwiczeń

Decydując się na aktywność fizyczną w ciąży należy wykluczyć dyscypliny grożące urazami. Do takich z pewnością należą jazda na nartach, konna czy na rowerze. Należy unikać także sportów walki oraz wspinaczki i żeglarstwa.

Najbardziej pożądane natomiast są rozciąganie i wzmacnianie mięśni połączone ze świadomym oddechem. Bardzo pozytywnie na ciężarne wpływa więc pilates czy joga . Warto wybrać zajęcia dedykowane przyszłym mamom, gdyż nie każda pozycja będzie odpowiednia. Wskazane jest również pływanie, ze względu na pracę wielu grup mięśni oraz wzmacnianie kręgosłupa, co zapobiega bólom krzyżowym.

Warto również ćwiczyć mięśnie Kegla, które są zaangażowane w czasie porodu, a ponadto wzmocnione zapobiegają nietrzymaniu moczu oraz hemoroidom.

Dostępne i wskazane dla każdej przebiegającej zdrowo ciąży są też długie spacery. Ruch na świeżym powietrzu dotlenia, wzmacnia, a przy tym przyjemnie kołysze maluszka.

Kluczem do wyboru odpowiedniej aktywności jest przede wszystkim stan zdrowia przyszłej mamy, wskazania i przede wszystkim przeciwwskazania lekarskie oraz szczególna w tym czasie ostrożność. Jeśli do tego ćwiczenia połączysz z ruchem na świeżym powietrzu, jeszcze przyjemniej spędzisz ten wyjątkowy czas.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót