Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaNawyki żywieniowe

Jak pić, by się napić?

W poniższym artykule doradzimy Ci, jak prawidłowo nawadniać organizm płynami podczas wysiłku fizycznego

Data publikacji: 22 czerwca 2016, 09:19
Woda to życie, dlatego gdy w naszym organizmie jest jej za mało, to pogarsza się nasze samopoczucie i stan zdrowia. Czujemy się wyczerpani, senni, nerwowi i mamy problemy z koncentracją. Nasze ciało chce pić! Jednak ważne jest nie tylko ile i co pijemy, ale również jak to robimy. Lekarze zalecają, by codziennie wypijać ok. 2-3 litrów płynów. Oto sposoby na skutecznie zaspokojenie pragnienia.
nawadnianie organizmu

Prawidłowe nawadnianie - co pić?​

By nie dopuścić do odwodnienia, warto regularnie sięgać po napoje i to jeszcze zanim poczujemy pragnienie, które jest pierwszą oznaką odwodnienia. W czasie upałów najlepiej sięgać po wodę wysokozmineralizowaną lub średniozmineralizowaną, ponieważ zawierają one wysokie stężenie składników mineralnych. Zatem czytajmy etykiety! Dobra woda powinna zawierać magnez w ilości minimum 50-100 mg na litr, a także wapń – przynajmniej 150 mg na litr. Podczas upałów, do szklanki wody mineralnej możemy dodać również orzeźwiający plasterek cytryny, listek melisy lub mięty.

Jak pić?

Organizm skuteczniej przyjmie płyny, czyli optymalnie się nawodni, jeśli będziemy mu je dostarczać w niewielkich ilościach, ale często. Dlatego należy pić powoli, małymi łyczkami, a nie duszkiem. Jeśli w jednej chwili wypijemy zbyt dużą ilość płynów, to szybko zostaną one przefiltrowane przez nerki i usunięte z organizmu wraz z ważnymi minerałami, które zawierają. Natomiast gdy gasimy pragnienie powoli, to połowa wypitego płynu zostanie zatrzymana w organizmie. To sprawi, że nie będziesz tak często czuć nieprzyjemnej suchości w ustach i organizm przyswoi więcej cennych minerałów. Generalna zasada jest taka: warto pić mniej a częściej, ponieważ niewielkie ilości wody są lepiej wchłaniane przez organizm.

Co pić w upały?​

Wbrew pozorom, najlepiej jest pić napoje o temperaturze pokojowej, ponieważ zostaną one szybciej przyswojone przez organizm. Przyspieszają one także usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Najlepiej sięgać po wodę mineralną, która szybko ugasi pragnienie i skutecznie zapobiegnie odwodnieniu organizmu. Dobrze nawodni także świeżo wyciśnięty sok z owoców i warzyw, np. bogaty w potas sok z pomidorów. Natomiast kawy i mocnej herbaty lepiej jest unikać.

Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów jest nawet ważniejsze niż spożywanie pokarmów. Pamiętajmy, że płyny to nie tylko woda czy inne napoje, ale także zupy, owoce, warzywa, kaszki, jogurty czy kefiry. Wśród nich wszystkich najzdrowsza jest jednak woda.

Emilia Seweryn

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również