Jak poradzić sobie z łamliwymi paznokciami?
Poznaj przyczyny łamliwych paznokci i dowiedz się, jak je wzmocnić kuracją witaminami
Łamliwe paznokcie: przyczyny
Przyczyn osłabionej kondycji paznokci może być wiele. Najczęściej jest ona wynikiem problemów zdrowotnych całego organizmu. Z tego względu warto zwrócić szczególną uwagę na ich kształt i kolor, ponieważ są zazwyczaj pierwszym sygnałem niepokojących zmian. Czujność powinny wzbudzić zwłaszcza przebarwienia pojawiające się na płytkach paznokci: ich bladość może sugerować anemię lub problemy z krążeniem, żółcie i zielonkawe odcienie – grzybicę, natomiast białe plamki, które można zaobserwować bardzo często, są stosunkowo najmniej groźne – to wynik uszkodzeń mechanicznych lub chwilowych zaburzeń hormonalnych. Warto przyglądać się także kształtowi paznokci – jeśli staną się spiczaste, to jest to najprawdopodobniej wynik niedoboru żelaza, z kolei poziome rowki to pozostałość po niedawno przebytych chorobach lub symptom braku wystarczającej ilości witamin.
Nie zawsze jednak zniszczone paznokcie to objaw choroby. Rozdwojone paznokcie to rezultat braku właściwej pielęgnacji oraz zbyt długiego i częstego kontaktu z wodą; z kolei jeśli ktoś cierpi na problem wrastania paznokci, może być niemal pewien, że winne jest źle dopasowane obuwie lub zbyt krótkie obcinanie paznokci, co narusza ich strukturę.
Jak wzmocnić paznokcie?
Wzmocnienie paznokci jest jak najbardziej możliwe, a w dodatku często jest do przeprowadzenia jedynie przy pomocy domowych środków. Po pierwsze, warto zadbać o odpowiednią dietę; wspominany już brak niektórych witamin czy składników zawartych w potrawach może spowodować pogorszenie się wyglądu paznokci. Dobrym pomysłem jest zwiększenie ilości spożywanych produktów bogatych w witaminy z grupy B, takich jak orzechy ziemne, soczewica, banany czy kalafior. Oprócz tego konieczne jest włączenie do diety jak największej ilości produktów pełnoziarnistych i zielonych warzyw.
Do domowych zabiegów można zaliczyć również stałe nawilżanie płytki paznokci, najczęściej przy pomocy oleju roślinnego, a także utrzymywanie stałego poziomu nawilżenia samych dłoni – wbrew pozorom to również może mieć wpływ na wygląd paznokci.
Dla osób ze szczególnie zniszczonymi paznokciami świetnym rozwiązaniem może okazać się wypróbowanie domowej kuracji pielęgnacyjnej. Do najbardziej popularnych należą: maseczka majonezowa (odżywiająca i natłuszczająca płytkę paznokcia), kąpiel dłoni w oliwie i cytrynie (zapewniająca gładkość i miękkość dłoni), kuracja wzmacniająca z siemieniem lnianym, lecznicze serum z aloesu czy wreszcie odżywka z czosnku mająca właściwości przeciwgrzybicze.
Osoby zadające sobie pytanie: jak wzmocnić paznokcie, mogą sięgnąć również po rozwiązania proponowane przez lekarzy i farmaceutów. Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju tabletki na paznokcie, które zawierają wiele składników poprawiających wygląd i kondycję płytek; wpływają one pozytywnie również na cały organizm. Najczęściej są to po prostu witaminy na paznokcie; wiele osób sięga zwłaszcza po witaminy z grupy B lub zestaw A + E, który świetnie wpływa nie tylko na płytki paznokci, ale również na strukturę i wygląd włosów.
Oprócz produktów farmaceutycznych, takich jak wymienione wyżej tabletki na paznokcie, warto także sięgnąć po niektóre kosmetyki. Świetnie sprawdzą się wszelkie kremy natłuszczające i nawilżające skórę dłoni, a także olejki i odżywki stworzone specjalnie z myślą o zniszczonych paznokciach.
Pielęgnując paznokcie, również należy zwrócić szczególną uwagę na sposób piłowania – po pierwsze, paznokcie powinno piłować się w jedną stronę, po drugie, najlepszy jest do tego celu szklany pilniczek – drobnoziarnisty, idealny do delikatnych paznokci. Możemy także użyć pilnika papierowego, który nadaje się do wszystkich rodzajów paznokci.
Edyta Wara-Wąsowska
___________________________REKLAMA
___________________________________