Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaTwarz

Jak pozbyć się trądziku?

Jak pozbyć się trądziku – czy leczenie trądziku może być skuteczne? Jak usunąć ślady po trądziku?

Data publikacji: 5 lutego 2016, 12:36
Jest zmorą większości nastolatków, a chęć pozbycia się go stanowi najczęstszą przyczynę szukania pomocy u dermatologa. Mowa oczywiście o trądziku, a posługując się pełną nazwą – trądziku zwykłym. W patogenezie tej powszechnej dolegliwości podkreśla się udział czterech najważniejszych czynników: nadmiernej produkcji łoju, czyli tak zwanego łojotoku, utrudnione jego usuwanie z gruczołów skóry, zakażenie przez bakterie i miejscową reakcję zapalną. Ich "współudział w zbrodni" prowadzi do pojawienia się na skórze zaskórników, grudek, krostek, a nawet torbieli czy guzków. Wbrew powszechnemu poglądowi, trądzik nie jest wyłącznie chorobą okresu dojrzewania – szacuje się, że z jego powodu cierpi do 8% populacji między 25 a 34 rokiem życia oraz 3% osób w wieku 35-44 lat. Postrzegany przez niektórych jako defekt estetyczny, który "trzeba przejść jak grypę", nieleczony może skutkować nie tylko trwałymi zmianami na skórze, ale również obniżoną samooceną, frustracją, depresją.
Jak pozbyć się trądziku – rodzinazdrowia.pl

Leczenie trądziku – konieczność czy fanaberia?

Najbardziej powszechną formą trądziku zwykłego jest postać młodzieńcza, która osiąga największe nasilenie między 16 i 18 rokiem życia i występuje częściej u chłopców. W tym okresie życia pod wpływem hormonów nasila się produkcja łoju, a jego skład sprzyja zakażeniu i utrzymywaniu się stanu zapalnego. Jak można się spodziewać, naszym podstawowym zadaniem będzie zatem prawidłowa higiena i pielęgnacja zagrożonych okolic. Należy unikać agresywnych preparatów na bazie alkoholu, które niszczą warstwę ochronną skóry i powodują zwiększenie łojotoku "z odbicia". jak skutecznie zwalczyć trądzik - rodzinazdrowia.plDobrym wyborem będą łagodne preparaty do mycia twarzy z linii dermokosmetyków, które nie zawierają alkoholu, są za to wzbogacone w substancje nawilżające skórę, przeciwzapalne i łagodzące.

Dopóki mamy do czynienia wyłącznie z zaskórnikami, nie zawsze konieczne jest stosowanie antybiotyków. Na tym etapie leczenie trądziku, oprócz prawidłowej pielęgnacji skóry, obejmuje stosowanie miejscowo preparatów złuszczających, przeciwzapalnych i zmniejszających rogowacenie ujść gruczołów łojowych zawierających retinoidy (pochodne witaminy A) i nadtlenek benzoilu. W przypadku wystąpienia grudek i krostek zestawy leków powinny obejmować antybiotyk podawany miejscowo na skórę lub doustnie. Ich stosowanie pozwala zahamować namnażanie się bakterii i zmniejszyć stan zapalny, który przewlekając się, może prowadzić do głębokich zmian gojących się przez bliznowacenie. Z pewnością każdy woli mieć z młodości lepsze pamiątki niż blizny potrądzikowe.

Jak pozbyć się trądziku w cięższych postaciach?​

W cięższych, powikłanych przypadkach może być potrzebne włączenie silniejszego leku, jakim jest izotretinoina. Jako jedyna hamuje produkcję łoju i pomaga pozbyć się związanych z tym objawów trądziku. Z tym też działaniem wiążą się najczęściej zgłaszane przez pacjentów skutki uboczne – suchość skóry oraz wysychanie śluzówek ust i nosa. Pomocne bywa regularne stosowanie preparatów z gliceryną, kwasem hialuronowym, olejami roślinnymi lub ceramidami, które poprawiają nawilżenie i barierę ochronną skóry. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania izotretinoiny jest ciąża lub możliwość zajścia w nią – u kobiet w wieku rozrodczym podczas ich stosowania konieczna jest  antykoncepcja. Nie obędzie się również bez regularnych wizyt u dermatologa, połączonych z kontrolnymi badaniami laboratoryjnymi.

Ślady po trądziku – lepiej zapobiegać niż leczyć​

trądzik - zabiegi kosmetyczne - rodzinazdrowia.plCo jeżeli przebieg leczenia był niepomyślny i na skórze pozostały nieestetyczne blizny i ślady po zmianach trądzikowych? Na szczęście medycyna i kosmetologia dysponują obecnie narzędziami, które pomagają wygładzić powierzchnię skóry i zmniejszyć widoczność blizn. Można tu wymienić średniogłębokie peelingi chemiczne (z użyciem kwasu salicylowego, migdałowego, pirogronowego, glikolowego, a także azelainowego, szczególnie polecanego na przebarwienia), mechaniczne, czyli mikrodermabrazję, laseroterapię bądź terapię światłem LED. Najlepszy efekt daje rozsądne łączenie tych metod pod kontrolą lekarza. Pamiętajmy jednak, że o wiele lepiej zapobiegać powstawaniu śladów po trądziku niż poddawać się długotrwałemu, kosztownemu leczeniu.

Skąd dowiemy się, jak leczyć trądzik?

Skąd najlepiej czerpać wiedzę na temat leczenia trądziku i sposobów jego pozbycia się? Coraz częściej źródłem informacji stają się strony internetowe bądź serwisy społecznościowe. Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek jest indywidualny, podobnie jak przyczyny trądziku, i nie można przenieść bezpośrednio sposobu leczenia stanu zapalnego skóry bądź śladów po nim z jednej osoby na drugą, nawet jeśli z opisu wydaje nam się, że objawy są podobne. Dlatego od początku leczenie powinno być kontrolowane przez dermatologa, a jeżeli mamy wątpliwości co do stosowanych przez nas środków codziennej pielęgnacji, nie wahajmy się poprosić o pomoc farmaceutę bądź kosmetologa.

Ewa Woźniak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót