Jak przywrócić skórze odpowiednie nawilżenie?
Skuteczne sposoby pomagające nawilżyć ciało
Spis treści:
- Co wpływa na zaburzenia nawilżenia skóry?
- Płaszcz lipidowy i jego funkcje ochronne
- Jak nawilżyć ciało od zewnątrz?
- Nawilżanie skóry od wewnątrz
Co wpływa na zaburzenia nawilżenia skóry?
Poziom nawilżenia skóry nigdy nie jest stały. Wpływ na niego mają czynniki środowiskowe oraz naturalne parowanie. Czynnikami oddziałowującymi negatywnie na stan naszej skóry są używki: alkohol, papierosy, a także kawa. Ponadto nadmierne przebywanie na słońcu oraz opalanie na solarium dodatkowo działa na naszą szkodę. Promieniowanie ultrafioletowe odpowiedzialne jest za fotostarzenie się skóry. Za zmiany zachodzące pod cienką warstwą naskórka odpowiadają także zanieczyszczenia środowiska, różnice temperatur, kaloryfery czy klimatyzacja. Co więcej, mycie zwykłym mydłem oraz stosowanie kosmetyków oczyszczających i matujących dodatkowo przesuszy naszą skórę. Niewłaściwa pielęgnacja, a nawet nieprzespane noce również nie pomagają w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji.
Płaszcz lipidowy i jego funkcje ochronne
O prawidłowym nawilżeniu ciała decyduje płaszcz lipidowy, zwany również płaszczem hydrolipidowym. Jest on naturalną barierą ochronną naszej skóry. W jego skład wchodzi mieszanina tłuszczów: łoju pochodzącego z gruczołów łojowych oraz lipidów – naturalnych związków organicznych. Płaszcz lipidowy chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Odpowiada za wchłanianie i przenikanie substancji w głąb skóry. Zapobiega bezwiednej utracie wody. Bariera lipidowa wpływa również na kondycję skóry i jej elastyczność. Zbyt agresywna pielęgnacja – nadmierne stosowanie peelingów, mycie mydłem oraz używanie kosmetyków z alkoholem w składzie, osłabia naturalny płaszcz ochronny.
Jak nawilżyć ciało od zewnątrz?
Przede wszystkim najważniejsza jest systematyczność. Nie wystarczy raz na jakiś czas sięgać po nawilżające kosmetyki. Kluczem do sukcesu nawilżonej skóry jest regularne dbanie o nią. Każdy rodzaj skóry wymaga indywidualnego nawilżenia. Ważne jest zatem dostosowanie do niej odpowiednich kosmetyków. Na wstępie warto zaznaczyć, że martwy naskórek należy usuwać. Jednak ostre drobinki zawarte w peelingach mogą go podrażnić. W tym przypadku lepiej jest sięgać po peelingi enzymatyczne, które będą naskórek rozpuszczać, a nie agresywnie ścierać.
Miejmy na uwadze, że sama woda wcale nie jest dobrym nawilżaczem. Wręcz przeciwnie, może nadmiernie wysuszać. Podczas kąpieli odparowuje ze skóry, pociągając ze sobą wodę znajdującą się w głębszych warstwach. Co więcej, żele pod prysznic także mogą powodować przesuszanie. Unikajmy produktów antybakteryjnych czy perfumowanych, ponieważ zawarty w nich alkohol ma właściwości wysuszające. Postawmy na kosmetyki zawierające substancje nawilżające, np.: masło shea, olej arganowy, mocznik czy kwas hialuronowy. Pamiętajmy, że nie ma jednego uniwersalnego kosmetyku dla wszystkich. To, co zadziała na skórze jednej osoby, niekoniecznie musi zadziałać u drugiej. Wręcz przeciwnie, może pogorszyć jej stan.
Nawilżanie skóry od wewnątrz
Ważne jest, aby nawilżać skórę kompleksowo, czyli nie tylko od zewnątrz, ale też od wewnątrz. Najprostszym rozwiązaniem jest picie przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie. Dobrze, aby były to napoje niesłodzone i bez konserwantów. Najlepszym wyborem będzie woda lub świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe. Główną rolę odgrywają produkty bogate w wartości odżywcze. Obecność kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6 ogranicza utratę wody z komórek. W diecie nie powinno zabraknąć witamin z grupy B, które dbają o jędrność i produkcję kolagenu. Znajdziemy je w produktach zbożowych, chudym mięsie oraz w nabiale – w jajkach, twarogach i mleku. Ponadto witaminy A obecnej m.in. w marchwi i zielonych warzywach, odpowiadającej za odnowę naskórka. Z kolei witamin C i E posiadających właściwości nawilżające, regenerujące i ujędrniające należy szukać m.in. w cytrusach, papryce, truskawkach, oleju słonecznikowym i orzechach laskowych.
Nawilżanie jest jednym z podstawowych elementów codziennej pielęgnacji. Pamiętajmy, że brak odpowiedniego nawilżenia powoduje szybsze starzenie się skóry, utratę jędrności i elastyczności. Chcąc długo cieszyć się zdrowym i świeżym wyglądem, należy zadbać o prawidłową hydratyzację i ochronę bariery lipidowej naskórka.
Marta Rutkowska
___________________________REKLAMA
___________________________________