Jak radzić sobie ze skórą trądzikową?
Spis treści:
- Podobne postacie – różne choroby
- Przyczyny trądziku
- Pomoc specjalisty
- Jak pielęgnować skórę trądzikową?
Podobne postacie – różne choroby
Najczęściej mamy do czynienia z różnymi postaciami trądziku pospolitego (zwykłego) nazywanego też młodzieńczym. Nazwa ta jest trochę myląca, bo objawy mogą występować nawet u 30-latków. Proces chorobowy rozwija się w obrębie aparatu mieszkowo – łojowego.
Zupełnie inną chorobą jest trądzik różowaty, w którym następuje naciekanie mieszka włosowego i gruczołu łojowego. Za główną przyczynę uważa się nieprawidłowe ukrwienie skóry twarzy powodujące rozszerzone naczynka i rumień utrwalony. Trądzik różowaty długo się rozwija i jest w początkowym okresie często mylony z pospolitym. Dotyka osoby dorosłe, zarówno kobiety jak i mężczyzn.
Przyczyny trądziku
Generalnie, trądzik powstaje na skutek nadmiernej produkcji sebum, które zatyka pory i prowadzi do rozwoju bakterii. Mimo, że naukowcy nie odkryli jeszcze wszystkich przyczyn powstawania, jest wiele czynników wpływających pośrednio lub bezpośrednio na jego rozwój:
• Wpływ hormonów – w okresie dojrzewania organizm produkuje więcej androgenów, co prowadzi do zwiększenia produkcji sebum. Także wahania hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym mogą powodować nasilenie trądziku. Zmiany skórne mogą też pojawić się podczas ciąży.
• Genetyka – predyspozycje genetyczne odgrywają znaczącą rolę w rozwoju trądziku. Jeśli w rodzinie był trądzik, istnieje większe prawdopodobieństwo, że inni krewni również będą mieli ten problem.
• Stres – zwiększa produkcję sebum.
• Dieta – bogata w węglowodany, cukry, tłuszcze, ostre przyprawy, a także niekiedy nabiał.
• Używki – zwłaszcza alkohol i palenie tytoniu.
• Zanieczyszczenie środowiska – zwłaszcza smog
• Zaniedbania higieniczne – dotykanie twarzy brudnymi rękoma czy brudnym ręcznikiem.
• Niewłaściwa pielęgnacja – zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie twarzy, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, makijaży, peelingów, zbytnie wysuszanie lub natłuszczanie skóry.
Pomoc specjalisty
Trądzik jest chorobą i należy ją leczyć. Im szybciej zmiany skórne obejrzy specjalista, tym większa szansa na powstrzymanie objawów, a nawet na remisję. Zmian skórnych nie należy leczyć na własną rękę, gdyż możemy w ten sposób tylko zaostrzyć objawy. Gdy tak się stanie, tylko specjalista dermatolog może zaordynować właściwe leczenie farmakologiczne wsparte dodatkowymi zabiegami. Trzeba mieć świadomość, że leczenie jest długie i może być uciążliwe. Głównym zadaniem jest wtedy niedopuszczenie do dalszego zaostrzenia choroby. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych wdraża się zabiegi, pomagające zmniejszyć łojotok, zlikwidować rozszerzone naczynia i uspokoić rumień. Najczęściej wykonuje się techniki laserowe oraz peelingi chemiczne, dobierane indywidualnie do danego typu skóry każdego pacjenta. Gdy mamy do czynienia z fazą zapalną, charakteryzującą się grudkami lub głębokimi naciekami w tkance podskórnej, włącza się antybiotyk. W zaawansowanych stanach dodatkowo stosuje się też doustnie retinoidy. To skuteczna terapia, jednak trzeba wtedy pamiętać, że absolutnie nie wolno podczas jej trwania przebywać na słońcu. Leczenie tymi preparatami trwa do dwóch lat, więc jeżeli zostało rozpoczęte w okresie jesienno-zimowym – bo ten okres jest optymalny na jego wdrożenie, należy unikać słońca przez najbliższe dwa sezony i stosować co filtry UV co najmniej 50, 70 lub sunblockery 100.
Jak pielęgnować skórę trądzikową?
Odpowiednia pielęgnacja skóry jest kluczowa w walce z trądzikiem. Także ją powinien określić lekarz. Najlepiej jest stosować preparaty dostępne w aptekach używane środki powinny zarówno zabezpieczać przed czynnikami środowiskowymi jak i odnawiać barierę naskórkową. W ich składzie powinno być jak najmniej czynników drażniących. Na skórę trądzikową najlepiej używać preparatów redukujących nadmierne wydzielanie sebum, zmniejszających przetłuszczanie i błyszczenie skóry i delikatnie złuszczających. Codzienna pielęgnacja powinna uwzględniać:
• Delikatne oczyszczanie – usuwanie nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, bez podrażniania skóry.
• Tonizowanie – pomagające przywrócić skórze naturalne pH i przygotowujące ją na kolejne etapy pielęgnacji.
• Nawilżanie – poprzez lekkie, nietłuste kremy nawilżające.
• Unikanie produktów komedogennych – zatykających pory, mogących nasilać trądzik
Po konsultacji lekarskiej można włączyć też suplementy zawierające składniki wpływające na utrzymanie zdrowej skóry (cynk, niacyna) oraz przyczyniające się do regulacji aktywności hormonalnej (witamina B6) i chroniące przed działaniem wolnych rodników (Melisa).
Źródła:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/symptoms-causes/syc-20368047 https://www.niams.nih.gov/health-topics/acne
Serwis zdrowie.pap.pl
Autor: Beata Nowak
Image by freepik Image by freepik___________________________REKLAMA
___________________________________