Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Jak rozpoznać dyskopatię?

Objawy dyskopatii lędźwiowej i szyjnej. Sprawdź jak leczyć i jakie ćwiczenia wykonywać

Data publikacji: 15 kwietnia 2016, 12:34
Wielu z nas skarży się na bóle pleców. Oczywiście przyczyn tych dolegliwości może być bardzo dużo, ale w większości przypadków mamy do czynienia z dyskopatią. Co kryje się pod tym hasłem i jakie są objawy dyskopatii?
Dyskopatia kręgosłupa - rodzinazdrowia.pl

Czym jest dyskopatia i jakie są jej objawy?

Mianem dyskopatii określamy patologie krążka międzykręgowego, potocznie nazywanego dyskiem. Krążek międzykręgowy to struktura anatomiczna znajdująca się między dwoma sąsiednimi kręgami. Pierwszym objawem dyskopatii jest ból, którego lokalizacja zależna jest od umiejscowienia patologii krążka międzykręgowego. Objawy dyskopatii mogą również wyrażać się wzmożonym napięciem mięśni, a także zaburzeniem czucia w danym obszarze.

Dyskopatia lędźwiowa

Najczęściej, bo w aż  70% przypadków, dyskopatia dotyczy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, natomiast najrzadziej występuje w odcinku piersiowym (zaledwie około 5% przypadków). Jak dochodzi do powstania dyskopatii? Najczęstszą przyczynę stanowią mikrourazy (nieraz powtarzalne), które są silnie związane z siedzącym trybem życia, pracą fizyczną czy też podnoszeniemObjawy dyskopatii - rodzinazdrowia.pl dużych ciężarów. Dyskopatia lędźwiowa daje różnorodne objawy – oczywiście dominującym jest ból, który może promieniować nawet w kierunku uda. Najczęściej jest on tępy, nieraz ustępujący po nocnym odpoczynku.

Dyskopatia szyjna

Przyczyny dyskopatii szyjnej często są zbieżne z tymi, które powodują problemy w odcinku lędźwiowym. Jednak czasem występują sytuacje, które w szczególny sposób predysponują do dyskopatii szyjnej. Mowa tutaj o urazie, głównie pochodzenia komunikacyjnego (np. wypadek samochodowy). Inne możliwe przyczyny to:

  • nadmierne obciążenia kręgosłupa,
  • wady budowy kręgosłupa,
  • brak stabilności odcinka szyjnego.

W zależności od miejsca, w którym doszło do urazu, możemy wyróżnić różne dominujące objawy. Do najczęściej występujących objawów zaliczamy:

  •  ból,
  • zawroty głowy,
  • bóle głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej rąk, 
  • zaburzenia ruchomości szyi.

Leczenie dyskopatii

Z prośbą o pomoc w tym trudnym stanie możemy zwrócić się do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty. Pierwszą metodą leczenia dyskopatii jest kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza. Dyskopatia - ćwiczenia - rodzinazdrowia.plSposobów jest wiele, a wybór odpowiedniego wariantu ćwiczeń będzie oczywiście zależny od stanu pacjenta. Niejednokrotnie rehabilitacja ruchowa jest traktowana przez pacjentów po macoszemu, jednak należy jednoznacznie stwierdzić, że potrafi ona nieraz całkowicie zlikwidować dolegliwości i przynieść znaczącą poprawę w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego pacjenci powinni rzetelnie przykładać się do wykonywanych ćwiczeń i dbać o ich regularność. Kolejną korzyść mogą przynieść masaże i fizykoterapia, ze szczególnym naciskiem na leczenie ciepłem. Oczywiście istnieje szereg przeciwwskazań do poszczególnych metod, dlatego zawsze warto skorzystać z porady lekarza przed wyborem sposobu leczenia dyskopatii kręgosłupa. Z pomocą przychodzi również farmakoterapia, a przede wszystkim leki przeciwbólowe (nie zaleca się stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych) oraz sterydowe. Gdy te metody nie przyniosą odpowiedniego skutku, a objawy nasilą się, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Można wymienić kilka metod zabiegowych, takich jak:

  • mikroendoskopowa dyscektomia,
  • przezskórna laserowa dekompresja dysku,
  • termonukleoplastyka.

Nie każda z tych metod przynosi takie same efekty, a o wyborze odpowiedniego zabiegu dostosowanego do potrzeb pacjenta decyduje lekarz ortopeda.

Objawy dyskopatii a życie codzienne

Niezależnie od odcinka, w którym występuje dyskopatia, może ona powodować znaczne ograniczenie codziennej aktywności. Dyskopatia kręgosłupa to częsty problem wśród osób w różnym wieku. Dyskopatia lędźwiowa, poza dolegliwościami bólowymi, może również powodować znaczne ograniczenie ruchu. Dyskopatia szyjna (druga pod względem częstości występowania) może z kolei dawać zróżnicowane objawy, z osłabieniem siły mięśniowej w kończynach górnych włącznie. Odpowiedni wybór leczenia pozwala na powrót do zdrowia oraz trwałe pozbycie się objawów dyskopatii. 

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót