Jak rozpoznać migrenę?
Migrenowe bóle głowy, czyli przyczyny i objawy migreny – migrena a ból głowy – poznaj różnice
Najpopularniejsze objawy migreny czyli jak rozpoznać migrenę
Istnieje przekonanie, że najczęściej występującym objawem migreny jest pulsujący, intensywny ból tylko po jednej stronie głowy. Warto jednak wiedzieć, że migrena może charakteryzować się także bólem delikatnym i stopniowo narastającym, który przechodzi na całą głowę. Najpopularniejsze objawy migreny, które pozwalają ją odróżnić od zwykłego bólu głowy, to: częste ziewanie, zwiększone pragnienie, drętwienie nóg i rąk, zaburzenia widzenia, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięk, nudności, wymioty oraz biegunka. Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny i reaguje w różny sposób, zatem nie zawsze migrenie muszą towarzyszyć wszystkie z wymienionych objawów. Mimo to warto zapamiętać te charakterystyczne symptomy migreny, aby móc odróżnić ją od zwykłego bólu głowy.
Jakie są przyczyny migreny?
Nie tak łatwo jest wyróżnić przyczyny migreny. Najprawdopodobniej może ona mieć podłoże genetyczne, jednak na występowanie migreny mają także wpływ stres, zmęczenie, zła dieta (w tym zbyt duże dawki wina czerwonego, czekolada, cytrusy lub kawa), a nawet... miesiączka. Według statystyk migrena dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Czynników wywołujących ataki bólu jest wiele, dlatego bardzo ważne jest, aby prowadzić tzw. dzienniczek migren. Należy w nim zapisywać to, co się jadło, piło, a także to, co robiliśmy kilka lub kilkanaście godzin przed napadem migreny. Takie zapiski pozwolą określić przyczyny migreny i – co za tym idzie – skutecznie osłabić jej działanie. Tego typu dzienniczek jest także nieocenioną pomocą dla lekarza, który będzie chciał dobrać odpowiednie leki dla chorego.
Migrenowe bóle głowy – leczenie
Niestety nie ma jednej skutecznej metody radzenia sobie z migreną. W czasie ataku należy jak najszybciej zażyć leki przeciwbólowe oraz przeciwwymiotne oraz położyć na czoło zimny kompres. Zdecydowanie pomocne jest również pozostanie w cichym, przewietrzonym i zaciemnionym miejscu do momentu ustania napadu. Migrenowe bóle głowy potrafią znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego warto udać się do neurologa, który dobierze silniejsze leki osłabiające objawy ataku. Należy także dodać, że nieleczona migrena może mieć groźne następstwa. Wśród nich jest m.in. uzależnienie od leków przeciwbólowych czy też migrena przewlekła, czyli taka, która trwa ponad 15 dni w miesiącu. Jeśli zatem zauważymy u siebie objawy bólów migrenowych, koniecznie udajmy się do lekarza.
Jak rozpoznać migrenę i osłabić napady bólu?
Migrenowe bóle głowy znacznie obniżają komfort życia chorego i potrafią wykluczyć go z normalnego funkcjonowania na kilka, a nawet kilkanaście godzin. Jak rozpoznać migrenę? W czasie ataku bólu można zauważyć charakterystyczne objawy migreny, takie jak problemy z widzeniem oraz nadwrażliwość na dźwięk i światło. Objawy bólów migrenowych warto spróbować załagodzić domowymi sposobami, jednak nie powinniśmy unikać także wizyty u neurologa. Przed udaniem się do lekarza należy skupić się na czynnikach prowokujących napady migrenowe i skrupulatnie je zapisywać. Pozwoli to nie tylko poznać najważniejsze przyczyny migreny, ale także dobrać odpowiednie dla chorego leki. Pamiętajmy, że nieleczona migrena skutkuje groźnymi powikłaniami, takimi jak np. drgawki czy migrenowy zawał mózgu.
___________________________REKLAMA
___________________________________