Jak rozpoznać zapalenie opon mózgowych?
Poznaj objawy zapalenia opon mózgowych, których nie można zbagatelizować
Zapalenie opon mózgowych – przyczyny
Bezpośrednią przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych jest przeniknięcie drobnoustrojów do płynu mózgowo-rdzeniowego. Najczęściej dzieje się to za pośrednictwem krwi, możliwe jest jednak także przejście drobnoustrojów z miejsc skażonych w trakcie urazu czaszki (np. w momencie złamania podstawy czaszki) lub podczas zapalenia ucha środkowego. Uwzględniając rodzaj drobnoustroju, można wyodrębnić trzy typy zapalenia opon mózgowych:
- wirusowe,
- grzybicze,
- bakteryjne zapalenie opon mózgowych, które dodatkowo dzieli się na ropne i nieropne.
Co zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania? Na pewno dłuższe przebywanie w dużych zbiorowiskach, jakimi są internaty, akademiki czy koszary. To właśnie w takich miejscach najłatwiej można zarazić się na przykład meningokokami. Ryzyko zachorowania zwiększają również wszelkiego rodzaju urazy czaszki, ostre zapalenie zatok lub ucha środkowego, a także alkoholizm, narkomania i leczenie immunosupresyjne. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez bliski kontakt z osobą chorą lub będącą nosicielem określonych bakterii.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - objawy
Ważne jest, by jak najszybciej rozpoznać objawy zapalenia opon mózgowych. Na szczęście niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zapaleniem wirusowym, bakteryjnym czy grzybiczym przebieg choroby jest podobny. Po okresie od 2 do 5 dni od zakażenia pojawia się bardzo wysoka gorączka (ok. 40°C) oraz bóle mięśniowo-stawowe połączone z silnymi bólami głowy i karku. Chorzy uskarżają się dodatkowo na sztywność karku czy nudności i wymioty. Przy ciężkim przebiegu choroby możliwa jest senność i apatia, a nawet drgawki i utrata przytomności. Po zaobserwowaniu wyżej podanych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który diagnozuje chorobę, potwierdzi lub wykluczy zapalenie opon mózgowych. Leczenie jest w takich sytuacjach wdrażane natychmiast. Jest ono bardzo skomplikowane i zależne od typu zapalenia. Przy zapaleniu bakteryjnym posiew krwi pomaga określić określoną bakterię odpowiedzialną za chorobę, dzięki czemu można wdrożyć leczenie według antybiogramu. Zapalenie wirusowe leczy się przede wszystkim objawowo lub lekami przeciwwirusowymi. Przy zapaleniu grzybiczym stosuje się leki z grupy azoli i amfoterycynę B.
Edyta Wara-Wąsowska
___________________________REKLAMA
___________________________________