Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Jak skutecznie zmierzać do celu? Czy sukces bez motywacji jest możliwy?

Motywacja – klucz do skutecznego treningu

Data publikacji: 17 maja 2016, 11:28
Aby człowiek mógł skutecznie dążyć do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów, konieczny jest proces wywołujący określone zachowania. Nazwiemy go właśnie motywacją. W sporcie istnieją motywy, które nie wynikają bezpośrednio z potrzeb osoby aktywnej fizycznie, lecz są wynikiem zadań stawianych przez nią samą czy środowisko sportowe.

Co nas motywuje?

Na przełomie roku, kiedy żegnamy stary rok i fajerwerkami hucznie witamy kolejny, tradycyjnie poddajemy się noworocznym postanowieniom. Spisujemy cele, jakie chcemy osiągnąć, składamy sobie życzenia. Mamy nadzieję, że będą nas one motywować do działania. Z czasem okazuje się, że samo wyznaczenie celu to za mało i motywacji trzeba poszukać zarówno w sobie, jak i dookoła siebie.

Jeśli naszym celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów to motywacyjnym bodźcem mogą być zakupione ubrania w określonym, wymarzonym rozmiarze. Dodatkowo nasze dobre samopoczucie i samozadowolenie jest kolejnym kamykiem motywacyjnym w dążeniu do celu.

Wyodrębniamy na tej podstawie motywację wewnętrzną i zewnętrzną. Motywacja wewnętrzna to taka, która pobudza do działania, bo ma ono wartość samą w sobie. Związana jest z zamiłowaniem do wykonywania danego zadania. Czyli jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy, a narzędziem pomagającym w uzyskaniu celu jest bieganie, nasza motywacja wewnętrzna będzie związana z hobby, jakim jest bieganie.

Motywacja zewnętrzna to taka, która stwarza zachętę do działania i jest ono w jakiś sposób nagradzane. Nagrodą będzie osiągnięcie upragnionego rozmiaru, poklask ze strony znajomych, a nawet wystartowanie i zdobycie medalu na zawodach biegowych.

 Co, jeśli brakuje nam motywacji do motywacji?

Brzmi jak masło maślane, ale czasem tak bywa. Mamy ustalony i jasny cel. Aby go osiągnąć, trzeba wyjść na trening, a za oknem ciemno, zimno, mokro i wieje. Nasza motywacja spada do zera, a nawet osiąga niebezpieczny poziom depresji. Warto przygotować się na takie momenty zwątpienia. Wiele osób aktywnie uprawiających sport podpowiadają, że rano motywuje ich spojrzenie na przygotowane obok łóżka ubrania na trening. Niektórzy zostawiają sobie na lustrze czy na lodówce przyklejone karteczki z pozytywnymi afirmacjami. Są też tacy, którzy starają się sobie przypomnieć, jaka czeka ich nagroda po zakończeniu treningu. Jeszcze inni dodają, że świetną motywacją jest druga osoba, która pomaga w mobilizacji.

Motywacja zyskuje inne znaczenie, kiedy jesteśmy w drodze do osiągnięcia naszego celu, a droga ta jest bardzo wymagająca. Najczęściej wystawiana na próbę jest ona podczas zawodów sportowych. Sportowcy amatorzy coraz częściej decydują się na start w zawodach i sprawdzenie w ten sposób swoich umiejętności. W trakcie trwania wyścigu należy aktywować pokłady wewnętrznej motywacji i czerpać też sygnały docierające z otoczenia: np. gorące okrzyki i doping kibiców.

Motywacja to też pozytywne myślenie niezależne od tego, w jakiej sytuacji się znajdujemy. Poszukujmy pozytywów w sobie i w otaczającym nas środowisku.

Weronika Świerzewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót