Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład pokarmowy

Jak stomia może podnieść komfort życia chorego?

Jak żyć ze stomią?

Data publikacji: 19 maja 2017, 01:31
Noszenie worka stomijnego, który jest zewnętrznym śladem choroby, wiąże się początkowo z pewnymi oporami psychicznymi chorego. Stomia wydaje się czymś trudnym do oswojenia, a jej intymny charakter sprawia, że odczuwana jest jako wstydliwa i krępująca. Warto jednak wiedzieć, że stomia stanowi rozwiązanie, które daje możliwość normalnego codziennego funkcjonowania, a tym samym podnosi komfort życia przy poważnych schorzeniach.

Czym jest stomia jelitowa?

Stomia jelitowa to sztuczny odbyt, który został wytworzony w wyniku operacji chirurgicznej. Warto jednak zauważyć, że samo pojęcie „stomia” odnosi się nie tylko do przewodu pokarmowego, ale również w stosunku do układu moczowego. Wtedy mamy do czynienia z tak zwaną urostomią. Z powierzchnią skóry skomunikowane są w takiej sytuacji drogi moczowe – mogą to być nerki, moczowody, a nawet pęcherz moczowy.

Jak wygląda stomia?

Stomia jest przetoką wyłonioną na powierzchnię skóry, przez którą wydostają się niestrawione resztki pokarmu. W zestawie stomijnym konieczne jest stosowanie plastikowego worka, w którym gromadzi się kał, a w przypadku urostomii – mocz. Worki są, oczywiście, wymienne. Należy pamiętać o wysokim poziomie higieny, bowiem ryzyko wytworzenia zakażenia w miejscu przetoki jest bardzo wysokie. Worki stomijne są skonstruowane w ten sposób, że pochłaniają nieprzyjemne zapachy, co znacząco podnosi komfort codziennego funkcjonowania chorego. Obecnie do wyboru dostępne są różne rodzaje worków stomijnych.

Operacja jelita grubego

Warto zauważyć, że stomia może być również wytworzona na poziomie jelita cienkiego. Częściej jednak dotyczy ona jelita grubego. W wielu przypadkach stomię wytwarza się w sytuacji zachorowania na nowotwór jelita grubego. To poważna choroba, która znajduje się w pierwszej trójce najczęściej występujących nowotworów na świecie. Stomię wykonuje się również u osób, u których konieczne było usunięcie odbytu – czego przyczyną mogły być również zmiany nowotworowe. Jak łatwo można zauważać, stomia to zmiana pewnych stosunków anatomicznych naszego ciała, często wykonywana w trakcie operacji jelita grubego.

Jak żyć ze stomią?

Wiele osób nie wyobraża sobie życia ze stomią, która kojarzy się ze wstydliwą przypadłością. Warto jednak przypomnieć, że w niektórych przypadkach stanowi ona jedyne rozwiązanie w walce z chorobą. Stomia może być rozwiązaniem stosowanym tylko na pewien czas i po jego upływie naturalna forma oddawania kału (lub moczu) może zostać odtworzona. Wszystko zależy od konkretnego przypadku oraz powodu, dla którego stomia została wytworzona. W niektórych sytuacjach może być jednak konieczne pozostawienie jej do końca życia.

Chociaż pozornie może się to wydawać trudne do wyobrażenia, ale stomia tak naprawdę nie wprowadza dużych ograniczeń w życiu chorych osób. Mogą one żyć normalnie, być aktywne zawodowo oraz towarzysko. Możliwe jest także bezpieczne uprawianie sportów. Co istotne, stomia nie stanowi również przeszkody w kontaktach intymnych. Bardzo często powstaje natomiast problem natury psychicznej – chorym ciężko jest zaakceptować nowe warunki i konieczność posiadania worka stomijnego. Zrozumienie i akceptacja takiej osoby w znaczący sposób może podnieść jej komfort życia oraz polepszyć codzienne funkcjonowanie.

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót