Jak udzielić pomocy nad wodą?
Pierwsza pomoc – poczuj się jak ryba w wodzie
Data publikacji: 18 sierpnia 2016, 15:08
Od dłuższego już czasu uczestnictwo w kursach pierwszej pomocy jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Różnego rodzaju akcje społeczne mają za zadanie uświadomić ludzi, jak duże znaczenie ma opanowanie tej prostej, aczkolwiek ważnej umiejętności. Nie zawsze jednak tyle samo uwagi poświęca się pierwszej pomocy udzielanej nad wodą. Co roku liczba wakacyjnych utonięć zwiększa się – częściowo także w wyniku braku znajomości metod pomocy. Trzeba zatem jak najszybciej zmienić tę sytuację. Co krok po kroku robić, kiedy zauważymy nad wodą osobę, która się topi?
W jaki sposób pomóc potencjalnej ofierze?
- Jeśli widzisz niepokojące zachowanie w wodzie (ktoś macha rękami, znika pod powierzchnią, krzyczy), jak najszybciej poszukaj ratownika i zgłoś mu zaobserwowany incydent. Jeśli plaża jest niestrzeżona, od razu zadzwoń po pomoc i opisz, co widzisz. Staraj się zachować spokój.
- Sprawdź, czy na brzegu jest ktoś, kto może Ci pomóc – szczególnie jeśli sam nie potrafisz pływać.
- Poszukaj koła ratunkowego lub innego przedmiotu, który nadaje się do rzucenia osobie tonącej (najlepiej długiego, żeby miała szansę go chwycić).
- Zamierzasz samodzielnie odholować poszkodowanego? Upewnij się, że masz na sobie kamizelkę ratunkową. W przypadku gdy nie masz ze sobą kamizelki, a wejście do wody jest konieczne, weź ze sobą koło ratunkowe lub inny przedmiot, który unosi się na wodzie.
- Jeśli udało się sprowadzić poszkodowanego na brzeg, najpierw sprawdź jego przytomność przez nawiązanie kontaktu słownego.
- Jeśli osoba jest nieprzytomna, udrożnij jej drogi oddechowe. Aby to zrobić, musisz oczyścić jamę ustną poszkodowanego z różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak fragmenty roślin czy wymiociny. Nigdy nie kieruj jednak głowy poszkodowanego na bok – istnieje wtedy poważne ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego. Z tego samego powodu udrażniając drogi oddechowe nie odchylaj głowy poszkodowanego ku tyłowi, a jedynie unieś jego żuchwę.
- Po udrożnieniu dróg oddechowych połóż dłoń na czole ofiary i lekko odchyl jej głowę. Podnieś żuchwę, opierając na niej opuszki palców drugiej ręki.
- Zbadaj oddech – wystarczy pochylić głowę do ust poszkodowanego i z tej perspektywy przez 10 sekund obserwować ruchy klatki piersiowej.
- Kolejny krok to uciskanie klatki piersiowej. Ręce należy położyć na mostku i uciskać 30 razy blisko serca. Następnie wykonaj oddychanie usta-usta – właściwa liczba to 2 wdechy. Czynność w stosunku 30:2 kontynuujemy do momentu przyjazdu służb ratowniczych.
Jeżeli oddech ustabilizuje się, połóż osobę w pozycji bocznej ustalonej – w taki sposób nie dojdzie do zakrztuszenia.
- Zadbaj, żeby ofiara nie zmarzła – przykryj ją kocem lub ręcznikiem.
Pamiętaj – pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z odpowiednimi służbami ratunkowymi. Wykonując telefon, nie zapomnij o przedstawieniu się, podaniu numeru telefonu i poinformowaniu, gdzie się znajdujesz.
Katarzyna Cicha
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Przeczytaj również
___________________________REKLAMA
___________________________________
Polecane artykuły
Pierwsza pomoc w przypadku omdlenia
Pierwsza pomoc
Nogi w ciągłym ruchu, czyli słów parę o zespole niespokojnych nóg
Układ nerwowy
Czy prawidłowo suszysz włosy? Jak używać suszarki, by nie niszczyć włosów?
Włosy
5 owoców, które warto jeść latem
Warzywa i owoce
Zapobieganie i łagodzenie dolegliwości „dnia poprzedniego”. Czy są skuteczne metody na kaca?
Pierwsza pomoc
Zadbaj o swoje zdrowie po czterdziestce. Pakiet badań dla osób po 40. roku życia
Opieka zdrowotna
Odchudzanie z jagodami goji
Warzywa i owoce
Jesteś w ciąży? Zaplanuj swój poród
Ciąża
Barszcz Sosnowskiego – jak go rozpoznać i nie dać się oparzyć?
Skóra
Apteczka dobrze zorganizowana
Opieka zdrowotna
Gdy serce nie wytrzymuje tempa
Układ krwionośny
Higiena nosa u najmłodszych
Układ oddechowy