Jak wesprzeć włosy, skórę i paznokcie od wewnątrz?
Wartościowe witaminy i składniki mineralne
Spis treści:
- Funkcje i budowa skóry
- Budowa włosów
- Budowa paznokci
- Pielęgnacja włosów skóry i paznokci od wewnątrz
Funkcje i budowa skóry
Skóra składa się z 3 warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek to najbardziej zewnętrzna warstwa skóry. Składa się z 5 warstw (rogowej, jasnej, ziarnistej, kolczystej i podstawnej) i pełni głównie funkcję ochronną i twórczą. W naskórku znajdują się komórki (melanocyty) produkujące melaninę – barwnik nadający skórze i włosom odpowiedni kolor. Melanina chroni także skórę przed poparzeniem słonecznym, czego objawem jest widoczna opalenizna. Skóra właściwa zawiera receptory, gruczoły (potowe), naczynia krwionośne i nerwy oraz włosy wraz z gruczołami łojowymi. W niej obecne są również włókna kolagenowe, dzięki którym skóra jest sprężysta, gładka i jędrna. Niestety zawartość kolagenu wraz z wiekiem maleje. Już po 25. roku życia spada jego ilość w skórze właściwej i zmienia się jego struktura, co w konsekwencji powoduje tworzenie się zmarszczek. Pod skórą właściwą znajduje się tkanka podskórna, która bogata jest w komórki tłuszczowe, zakończenia cebulek włosów, części wydzielnicze gruczołów potowych oraz receptory dotyku i nacisku tzw. ciałka blaszkowate. Funkcją tkanki podskórnej jest przede wszystkim odpowiednia termoregulacja oraz izolacja i amortyzacja skóry np. podczas uderzenia, czy upadku.
Budowa włosów
Włosy to struktury określane mianem przydatków skórnych, będące bezpośrednim wytworem naskórka. Włosy wyrastają z tzw. mieszka włosowego, do którego przyczepiony jest mięsień przywłosowy. Dzięki niemu pod wpływem zmian temperatury włos się „porusza”, co szczególnie jest widoczne przy niższych temperaturach, które powodują wrażenie „gęsiej skórki”, wówczas włos unoszony jest do góry. W sąsiedztwie mieszka włosowego znajdują się gruczoły łojowe, których wydzielina uchodzi do jego kanału. Łój razem z woskiem wchodzi w skład sebum, które jest dla włosa pewnego rodzaju mieszanką odżywczą i nawilżeniem włosa chroniącą go przez przesuszeniem i zniszczeniem. Włosy znajdują się na całej powierzchni naszego ciała z wyjątkiem wnętrza dłoni, warg, podeszwy stóp i zgięć stawów. Największa ich ilość wytwarzana jest przez skórę głowy, na której włosy są grube i mocno skeratynizowane. Na pielęgnacji tych włosów każdej kobiecie zależy najbardziej.
Budowa paznokci
Paznokcie to wytwory rogowe naskórka, które zbudowane są głównie z keratyny i usadowione są w łożysku. Każdy z nich składa się z płytki paznokciowej, która wyrasta z macierzy. Jej uszkodzenie często powoduje deformację lub zaburzenia we wzroście paznokcia. Szybkość, z jaką rosną paznokcie zależy ściśle od jakości naszej codziennej diety. Wiele niedoborów żywieniowych w tym witamin i składników mineralnych objawia się właśnie zaburzeniami w prawidłowym wzroście paznokci. Rozmiękanie, rozdwajanie i łatwa łamliwość paznokci to objawy niedoboru pewnych pierwiastków takich jak krzem, magnez, cynk, czy żelazo. Uzupełnienie tych mikroelementów prowadzi do przyspieszenia wzrostu i wzmocnienia płytek paznokci.
Pielęgnacja włosów skóry i paznokci od wewnątrz
Utrzymanie włosów, skóry i paznokci w najlepszej kondycji wymaga regularnej ich pielęgnacji, przy użyciu odpowiednich kosmetyków oraz codziennej diety bogatej w witaminy i mikroelementy. Piękny wygląd skóry, włosów i paznokci nie będzie możliwy bez właściwego wsparcia ich od wewnątrz.
Warto zadbać o pojawienie się odpowiednich składników odżywczych w naszej diecie, które odżywią włosy, skórę i paznokcie. Jednakże spożywanie konkretnych ilości witamin i pierwiastków wymaga sumiennego i konsekwentnego podejścia do diety, co nie zawsze jest możliwe. Wtedy dobrze jest sięgnąć po odpowiedni suplement, który posiada wyselekcjonowane składniki w odpowiednich ilościach, mające kluczowe znaczenie w odżywieniu włosów, skóry i paznokci.
Wybierając preparat zwróćmy uwagę, aby zawierał on w swoim składzie przede wszystkim aminokwasy, witaminy i składniki mineralne.
Dobry suplement diety polecany do wsparcia skóry, włosów i paznokci musi zawierać w swoim składzie L-metioninę i L-cysteinę. Są to aminokwasy siarkowe niezbędne do prawidłowej syntezy keratyny, który jest podstawowym budulcem włosów i paznokci.
Wyciąg z ziaren prosa to zboże bogate w pełnowartościowe białko posiadające wspominane wcześniej aminokwasy siarkowe – metioninę i cysteinę. Poza tym zawiera także odżywcze kwasy tłuszczowe oraz wartościowe dla włosów pierwiastki takie jak miedź, czy żelazo. Dodatkowo posiada także witaminy z grupy B, które wspomogą szybszy wzrost włosów.
Podobne właściwości posiada ekstrakt z kiełków pszenicy. Zawiera on dodatkowo witaminę E, która ma za zadanie regulować naturalną produkcję sebum z gruczołów łojowych owłosionej skóry głowy. Razem z zawartą w kiełkach pszenicy witaminą B, oraz kwasem linolenowym posiada właściwości regenerujące uszkodzoną strukturę włosa. Dzięki temu nadaje się do stosowania w problemach związanych z rozdwojonymi końcówkami.
Zawartość kwasu pantotenowego, czyli witaminy B5 w suplemencie wpływa na szybszy wzrost oraz poprawia pigmentację włosów. Regeneruje również skórę i błony śluzowe. Ponadto kwas pantotenowy przyspiesza gojenie się ran, zapobiega tworzeniu się zmarszczek i tym samym spowalnia starzenie się skóry.
Obecność ekstraktu pędów bambusa jest źródłem krzemionki, która ma właściwości wzmacniające i odbudowujące słabe i miękkie paznokcie. Dobroczynnie wpływa również na włosy, gdyż przeciwdziała ich wypadaniu. Krzemionka działa także na skórę, posiada właściwości ściągające, złuszcza martwy naskórek, a także działa przeciwłojotokowo, dzięki czemu krzemionka dobrze działa na skórę tłustą.
Ekstrakt z drożdży posiada dużą ilość prawie wszystkich witamin z grupy B, witaminy E, biotyny oraz cynk, selen, miedź, potas, wapń, chrom i fosfor. Dzięki obecności tych składników odżywczych włosy przestają wypadać i dosłownie rosną „jak na drożdżach”. Drożdże przeciwdziałają również nadmiernej produkcji sebum i przetłuszczaniu się owłosionej skóry głowy. Poza tym wzmacniają płytkę paznokci oraz przyspieszają ich wzrost.
Zawarty w preparacie kwas p-aminobezoesowy (PABA) jest witaminą B10, która występując wspólnie z witaminą B5, czyli wymienianym wcześniej kwasem pantotenowym, wzmaga efekt jej działania. Dzięki tej korelacji wzmacniana jest pigmentacja włosów, co zapobiega siwieniu oraz hamuje starzenie się skóry.
Obecność witaminy B6 pomaga w regeneracji skóry, gdyż posiada ona zdolność do pobudzania podziałów komórkowych. Przeciwdziała również wypadaniu włosów i zapobiega występowaniu zmian łojotokowych skóry. Natomiast witamina B1 reguluje właściwe wydzielanie gruczołów łojowych oraz przyspiesza porost włosów.
Cynk, żelazo i miedz to pierwiastki, które współdziałają ze sobą, dlatego warto aby znalazły się wspólnie w preparacie wspierającym skórę, włosy i paznokcie. Cynk to minerał biorący udział w metabolizmie tłuszczów, dzięki czemu regeneruje skórę, przyspieszając gojenie się ran. Poza tym reguluje on również gospodarkę hormonalną i tym samym zależną od niej produkcję łoju. Miedź pełni rolę wspierającą syntezę keratyny budującej włosy i paznokcie, a także wspiera produkcję melaniny nadające kolor naszej skórze i włosom. Żelazo odpowiedzialne jest przede wszystkim za procesy związane z tworzeniem erytrocytów i wiązaniem przez nie tlenu, a następnie jego transportem do wszystkich komórek ciała, również włosów, skóry i paznokci. Poza tym żelazo samo w sobie jest również ich niezbędnym budulcem.
Wybierając odpowiedni preparat wspierający włosy, skórę i paznokcie, pamiętajmy, że jest to tylko dodatek. Podstawą ich właściwej pielęgnacji jest zróżnicowana i odżywcza dieta, a także regularne stosowanie kosmetyków dostosowanych do indywidualnego typu skóry i włosów. W kwestii pielęgnacji paznokci, pamiętajmy, że stosowanie hybryd, tipsów i innych częstych zabiegów kosmetycznych przy użyciu preparatów chemicznych znacznie osłabia płytkę paznokci. Warto jest robić przerwy pomiędzy zabiegami upiększającymi paznokcie, by dać możliwość i czas na swobodne odbudowanie i regenerację płytki paznokciowej.
Adrianna Majewska
___________________________REKLAMA
___________________________________