Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

Jak właściwie zadbać o zęby i higienę jamy ustnej?

Data publikacji: 18 lutego 2022, 08:37
Rodzice doskonale wiedzą, jakie emocje wywołuje stukanie łyżeczką w pierwszy ząbek niemowlaka albo jak rozczulające bywają zdjęcia pierwszoroczniaków bez górnych jedynek. Mniej wesołe są obrazy zębów zaniedbanych, pokrytych nalotem i kamieniem, z rozwijającą się próchnicą. I choć natura, wyposażając nas najpierw w mleczaki, a następnie w zęby stałe, dała nam aż dwie szanse, nie warto ich marnować. Przedstawiamy zatem kilka porad, jak właściwie zadbać o zęby i higienę jamy ustnej.

Spis treści:

Prawidłowo szczotkuj zęby

To nie wyścigi, więc nie spiesz się, i nie zapasy, nie próbuj więc szorowaniem zadrapać szkliwa. Przesuwaj szczoteczkę delikatnymi, okrężnymi ruchami, aby usunąć płytkę nazębną. Jeśli jej nie usuniesz, może twardnieć, prowadząc do odkładania się kamienia nazębnego i zapalenia dziąseł.

Nie zaniedbuj języka

Płytka nazębna może gromadzić się również na języku. Jeśli pozwolisz jej tam zalegać, ściągniesz na siebie ryzyko różnych problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej oraz nieprzyjemnego zapachu z ust. Jak tego uniknąć? Delikatnie szczotkuj język za każdym razem, gdy myjesz zęby.

Stosuj nić dentystyczną

Traktuj nitkowanie zębów na równi ze szczotkowaniem. Wiele osób ciągle zaniedbuje tę czynność, a niesłusznie! Nitkowanie nie służy przecież tylko do usuwania z przestrzeni międzyzębowej drobin mięsa, irytujących pestek czy zakleszczonych skórek od jabłek. To także świetna okazja do tego, by stymulować dziąsła, zmniejszyć płytkę nazębną i zmniejszyć stan zapalny w tym obszarze.

Nie zrażaj się trudnościami

Nitkowanie zębów może sprawiać pewne kłopoty, szczególnie u osób starszych, borykających się z artretyzmem, a także u małych dzieci. Zamiast porzucać nitkowanie, poszukaj narzędzi, które ci w nim pomogą. Wypróbuj różne gotowe do użycia nici dentystyczne– woskowane lub nie, w rolce, zamontowane na specjalnej wykałaczce itp. Na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. I pamiętaj, że wystarczy nitkować zęby przynajmniej raz dziennie, żeby osiągnąć realne korzyści.

Postaw na dobrą pastę i szczoteczkę

Wybór środków do czyszczenia zębów może czasem oszałamiać. Mamy bowiem pasty o działaniu przeciwpróchniczym, przeciwbakteryjnym, ograniczającym powstawanie płytki nazębnej i zmniejszającym stan zapalny w obrębie tkanek miękkich i przyzębia. Są też preparaty remineralizujące lub wybielające szkliwo, a także łagodzące nadwrażliwość zębów. Dostosujmy wybór do swoich indywidualnych potrzeb.

A na co nakładać pastę? Oczywiście na ulubioną szczoteczkę – elektryczną lub zwykłą. Pamiętajmy jednak, że używanie zbyt twardej szczoteczki bardzo często prowadzi do przesadnego podrażnienia dziąseł, a nawet do pojawienia się w obrębie jamy ustnej stanów zapalnych. Jeśli nie chcemy dodatkowych kłopotów, sięgnijmy po szczoteczkę z miękkim lub średnim włosiem, a unikniemy krwawień i podrażnień.

Stosuj płyn do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania ust to kolejny sprzymierzeniec w walce o właściwą higienę jamy ustnej. Pomaga na trzy sposoby: remineralizuje zęby, czyści trudne do szczotkowania obszary w dziąsłach i wokół nich oraz zmniejsza ilość kwasu w jamie ustnej. Jeśli masz problemy z nitkowaniem, płyn do płukania ust może ci częściowo zastąpić ten proces. Dobierz preparat odpowiedni dla siebie, np. przeznaczony dla osób z wrażliwymi zębami lub dla dzieci.

Zawsze myj zęby przed snem

Nigdy, przenigdy nie idź do łóżka, jeśli nie wyszczotkowałeś zębów! Nie jest tajemnicą, że ogólne zalecenia mówią o robieniu tego przynajmniej dwa razy dziennie, przez nie mniej niż dwie minuty. Mimo to wielu z nas nadal zaniedbuje mycie zębów przed snem. A przecież to najlepszy sposób na pozbycie się różnych bakterii z płytki nazębnej, które gromadzą się przez cały dzień.

Zadbaj o… dietę

Po pierwsze, pij więcej wody, najlepiej po każdym posiłku. Zanim sięgniesz po szczoteczkę, woda częściowo zneutralizuje negatywne skutki niektórych pokarmów. Po drugie, ogranicz cukier – w jamie ustnej przekształca się on w kwas, który może powodować erozję szkliwa zębów, a w konsekwencji – ubytki. Podobnie wygląda sprawa z kwaśnymi owocami, herbatą i kawą, które również mogą niszczyć szkliwo. Jeśli nie możesz żyć bez „małej czarnej”, zachowaj przynajmniej ostrożność. Po trzecie, jedz jak najwięcej owoców i warzyw. Jedzenie świeżych, chrupiących produktów nie tylko dostarczy ci zdrowego błonnika, ale i zadba o stan mięśni w obrębie jamy ustnej, pobudzając je do pracy i poprawiając ukrwienie, co odżywia zęby.

Odwiedzaj dentystę co najmniej dwa razy w roku

Traktuj to jak długofalową inwestycję w spokojną głowę i dobry stan zdrowia jamy ustnej. Nawet jeśli na co dzień twoje nawyki związane ze szczotkowaniem, nitkowaniem i płukaniem zębów oraz czyszczeniem języka są bez zarzutu, przynajmniej dwa razy w roku powinieneś zgłaszać się do dentysty. Badanie kontrolne i usunięcie kamienia nazębnego pozwolą na czas dostrzec potencjalne problemy i zastosować odpowiednie leczenie.

 

Agnieszka Szmuc

Powrót