Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaSzkoła

Jak zainteresować dziecko nauką? Wskazówki dla rodziców

Sprawdź, jak zmotywować dziecko do nauki. Zainteresowanie dziecka nauką nie jest trudne

Data publikacji: 1 września 2016, 02:57
Wielu rodziców narzeka na system edukacji i jego pracowników, którzy nie wiedzą, jak zainteresować dziecko nauką. Z kolei sami w domu często nie mają czasu lub nie wiedzą, jak pomóc dziecku zrozumieć szkolne zagadnienia i jak zmotywować je do nauki. Same zakazy i nakazy nie wystarczą, a warto w domu uzupełnić to, czego być może brakuje współczesnym metodom nauczania – pokazać miejsca ważne historycznie, ciekawe eksperymenty czy procesy, które są omawiane w szkole tylko w teorii.
Jak zmotywować dziecko do nauki - rodzinazdrowia.pl

Jak zainteresować dziecko nauką przedmiotów ścisłych?

Już w nauczaniu podstawowym pojawiają się pierwsze zagadnienia z nauk ścisłych, którymi nie zawsze łatwo zainteresować dziecko. Jednak kwestie te nie są na tyle skomplikowane, by rodzice nie mogli wyjaśnić ich swoim dzieciom. Na co dzień najłatwiej nawiązać jest do tematów związanych z przyrodą. Jeśli lekcja dotyczy ochrony środowiska, motywacja dzieci do nauki może polegać na pokazaniu, jak prawidłowo segregować odpady, zgadywankach (np. ile kilometrów śmieci wytwarza jedna osoba w ciągu roku), czy nawet… wycieczce do sortowni śmieci. To wiedza, dzięki której nasza pociecha ma szansę wyrosnąć na świadomą, odpowiedzialną za środowisko osobę. Podobnie ze światem flory. Można obserwować z maluchem rośliny pod lupą albo mikroskopem czy ulepić model roślin z plasteliny. Zabierzmy potomka na spacer do lasu – to doskonała okazja do przedstawienia mu praw rządzących światem przyrody (np. dlaczego mech rośnie po północnej stronie drzewa i jaki wpływ na drzewo ma rosnąca na nim jemioła). Warto pozwolić dziecku wyhodować swoją roślinę, by mogło się nią opiekować i patrzeć jak rośnie. Pozwól mu ukorzenić odnóżkę czy wyhodować fasolę lub zasadzić pestkę. Wtedy niezwykły świat roślin będzie na wyciągnięcie ręki, nawet jeśli nie posiadasz domu z ogrodem.

Jak zmotywować dziecko do nauki fizyki i chemii

Zagadnienia ścisłe, np. te dotyczące fizyki czy chemii, mogą być trudne nawet dla rodziców. Jednak proste eksperymenty mogą wykonać z dziećmi wszyscy. Proces załamania światła przez wodę świetnie zobrazuje doświadczenie z butelką pełną wody i laserem. Wystarczy w butelce zrobić otwór, przyłożyć z drugiej strony źródło światła i pokazać, że będzie ono padało nie przez otwór pionowo, a zgodnie ze strumieniem wody płynącej przez dziurkę.

Wyhodowanie kryształów soli to także ciekawa zabawa dla rodziny. Do słoika z mocno osolona wodą należy włożyć zahaczoną o patyk nitkę i umieścić w ciepłym miejscu, np. w pobliżu kaloryfera w okresie grzewczym. Wraz z parowaniem wody będzie na nitce tworzył się kryształ soli.

Motywacja dzieci do nauki a ciekawe miejsca poza domem

Każde dziecko kocha wycieczki, dlatego jeśli macie wolny dzień, zabierzmy je do planetarium, palmiarni czy centrum nauki. Takie miejsca pomogą mu zobaczyć to, o czym uczył się z książek. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to świetne miejsce dla całej rodziny. Sama wizyta może stanowić odpowiedzi na pytania, jak zainteresować dziecko nauką czy jak zmotywować je do nauki. Mnóstwo interaktywnych sal i pokazów umożliwia tłumaczenie zawiłości fizyki i chemii poprzez ciekawe eksperymenty. To idealne miejsce na spędzenie niedzieli z dziećmi. Można stamtąd zaczerpnąć pomysły na domowe doświadczenia lub po takiej wizycie zachęcić dziecko do zrobienia samemu prostych zabawek, np. minispadochronu. Wyczarować go można z kwadratowej chusteczki lub okrągłego kawałka lekkiego materiału, sznurka i mocowania (może to być nakrętka od butelki). Wystarczy umocować po 4-5 sznurków z każdego brzegu, związać na dole i doczepić mocowanie, a następnie spuścić spadochron z okna. Na pewno się uda, a przy tym będzie świetna zabawa.

Jak zainteresować dziecko nauką przedmiotów humanistycznych

Wydawałoby się, że trudno pokazać historię. Jednak w niemalże każdym mieście są jej namacalne ślady. Jest też mnóstwo miejsc, które spodobają się dzieciom, a tym samym pokażą świat z dawnych epok, np. Biskupin, w którym dziecko może pokochać historię i archeologię. Przy okazji wakacyjnych wyjazdów warto pokazywać dziecku współczesne miejsca i tłumaczyć, co działo się w nich lata temu, kto je zamieszkiwał, jakie ważne decyzje zostały tam podjęte. Takie namacalne doświadczanie historii motywuje dziecko do nauki lepiej niż zamknięcie z książkami w pokoju. A gdy nie możecie pozwolić sobie na dłuższy wyjazd – zagrajcie w historyczne gry planszowe.

W podobny sposób może przebiegać również nauka literatury. Zwiedzając Pragę, warto odwiedzić dom, w którym tworzył Franz Kafka, w Poznaniu kamienicę, w której mieszkali Borejkowie, a w Śmiełowie ogrody, którymi chadzał Mickiewicz.  Jeśli chcecie zachęcić pociechy do czytania, zorganizujcie domowy teatrzyk. Przeczytajcie wspólnie uważnie lekturę, a następnie rozdzielcie między siebie role – możecie zaprosić do zabawy dzieci sąsiadów.

Pozytywna motywacja dzieci do nauki w domu

Jeśli już masz pomysł, jak zainteresować dziecko nauką, pamiętaj, że najlepiej działa pozytywna motywacja dziecka do nauki. Zatem nie zmuszaj go, nie stosuj gróźb, tylko wytłumacz, że w ciekawy sposób możecie wspólnie zrobić zabawkę czy eksperyment, posadzić roślinkę, a w weekend zobaczyć miejsce, gdzie przebywał lub mieszkał autor lektury, którą dziecko musi przeczytać do szkoły.

Regina Krawczyk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.