Jak zdać o ranę w warunkach domowych?
Domowe sposoby na ranę
Domowe metody gojenia ran nie są wcale skomplikowane. Aby jednak nie doszło do zakażenia i można było przyspieszyć proces gojenia, warto pamiętać o codziennej higienie ciała nawet przy najmniejszych zadrapaniach. Bardzo ważnym krokiem jest też oczyszczenie rany i skóry wokół, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko przedostania się patogenów do uszkodzonej skóry.
Czym odkażać rany i zadrapania?
Przy każdej, nawet najmniejszej ranie, należy zadbać o jej oczyszczenie. Polecane są do tego środki antyseptyczne, mające na celu jej zdezynfekowanie. Znanym i stosowanym jest m.in. spray z oktenidyną, który odkaża ranę i działa w bardzo krótkim czasie. Udowodniono iż oktenidyna działa bójczo na bakterie i grzyby już nawet w 1 minutę. Dostępny w sprayu produkt do antyseptyki, zdezynfekuje skaleczenie i zapewni środowisko do właściwego gojenia. Oktenidyna zawarta w produktach o różnej postaci sprayu lub żelu może sprawdzić się w terenie, jak i domu, na wakacjach czy w delegacji. W ranach przewlekłych należy pamiętać, że odkażanie i oczyszczanie przy każdej zmianie opatrunku wpływa na proces gojenia. Im lepiej ją oczyścimy, tym szybciej rozpocznie się gojenie. Należy pamiętać, by w przypadku ran niegojących się czy nawet przewlekłych zawsze skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.
Przyczyny powolnego gojenia się ran
Powodów, które mogą opóźniać gojenie rany, jest kilka. Mogą one wynikać z predyspozycji naszego organizmu czy chorób współistniejących, np. słabe krążenie krwi, niedobór żywieniowy, schorzenia jak np. cukrzyca, anemia, zaburzenia krzepliwości. Są również takie, na które mamy wpływ i od nas będzie zależeć, jak rana długo będzie się goić. Infekcja rany to jeden z powodów, który hamuje gojenie. Jednym z domowych sposobów na uniknięcie zakażenia jest stosowanie antyseptyków, które usuwają bakterie, wirusy i grzyby gromadzące się wokół rany. Oktenidyna zawarta w wielu dostępnych w aptece produktach działa na patogeny w obrębie rany oraz skóry wokół już w 1 minutę. Rany przewlekłe należą do tych, które będą goiły się dłużej. Są one trudniejsze w leczeniu i wymagają konsultacji ze specjalistą. Tu bardzo ważna jest sama higiena, zarówno całego ciała, jak i rany oraz skóry wokół niej. Bardzo ważne jest, aby rany te traktować delikatnymi, acz wysoce skutecznymi środkami. Substancje odkażające stosowane bez konsultacji, jak np. spirytus, mogą dodatkowo podrażnić wrażliwe i uszkodzone miejsce na skórze. Te środki wysuszają powierzchnię rany, a to m.in. opóźnia proces jej zagojenia. Dodatkowo są one nieprzyjemne w użyciu ze względu na ból jaki wywołują. Co więcej, wiadomo już że stosowane przez nasze babcie roztwory, np. wody utlenionej czy mleczanu etakrydyny, nie wykazują wystarczającego działania przeciw drobnoustrojom i nie są zalecane do ran przewlekłych.
Co zrobić, gdy rana nie chce się goić?
Najważniejsza jest diagnoza. Wiedząc, jakiego rodzaju mamy ranę, będziemy wiedzieli jak z nią postępować. Niektóre rany mogą być wygojone szybko, bez konsultacji z specjalistą, inne, szczególnie te przewlekłe, wymagają konsultacji z lekarzem. W przypadku ran, które wyleczymy domowymi metodami, najważniejsze jest ich oczyszczenie, a więc przemycie i odkażenie. Najlepszymi do tego będą produkty, które są dostępne w aptece i działają bardzo szybko, jednocześnie nie wysuszając skóry, np. te zawierające oktenidynę. Kolejnym krokiem będzie zabezpieczenie rany opatrunkiem, np. żelowym. Od wielu lat specjaliści informują o tym, iż rany nie suszymy, nie „wietrzymy”. Dzięki temu utrzymamy wilgotne środowisko, niezbędne do gojenia, a opatrunek nie będzie przywierał do skaleczenia, powodując ponowne podrażnienie. Zabezpieczając ranę opatrunkiem żelowym z oktenidyną nie tylko nie dopuścimy do jej uszkodzeń, ale także do ponownego zanieczyszczenia bakteriami.
Dlaczego rana swędzi podczas gojenia się?
W czasie gojenia w ranie wydzielają się różne substancje chemiczne. Jednym z powodów, dla którego czujemy swędzenie, jest sam proces odbudowy i regeneracji tkanek. Jeżeli to uczucie jest bardzo nasilone, pomogą opatrunki w postaci żelu, które dodatkowo zawierać mogą substancje antybakteryjne, np. oktenidynę. Żel pomoże złagodzić dokuczliwe objawy swędzenia. Pamiętajmy, że swędzenie jest całkowicie naturalne. Jednak kiedy zaczynają mu towarzyszyć takie objawy, jak zaczerwienienie, ból, podwyższona temperatura tkanek czy wysypka, może to wskazywać na pogorszenie stanu rany i należy wtedy skonsultować się ze specjalistą.
Domowe sposoby
Domowe metody gojenia ran nie muszą być staromodne i mniej skuteczne niż te, które wykorzystuje się w obecnej medycynie. Do naszej dyspozycji mamy szereg substancji i produktów, którymi możemy nie tylko oczyszczać rany, ale również przyspieszać ich gojenie lub zmniejszać ryzyko powstawania blizn. Domową apteczkę warto wyposażyć w dostępne w aptece produkty w postaci sprayu lub żelu, które wesprą proces oczyszczenia, zdezynfekowania i higieny rany . Możemy również zapytać farmaceutę w aptece, jaki specjalistyczny opatrunek założyć na ranę. Pamiętaj, aby sposób leczenia ran zawsze skonsultować z lekarzem lub pielęgniarką specjalizującą się w tym zakresie
Artykuł pochodzi z Magazynu Rodzina Zdrowia nr 27. s. 30
Obraz autorstwa Freepik - zdjęcie główne
Obraz autorstwa Freepik - zdjęcie w tekście
___________________________REKLAMA
___________________________________