Jaka choroba powoduje „szyję Nerona”?
Dyfteryt – zakaźna choroba najmłodszych
Charakterystyczne objawy
Błonica, znana też pod nazwą dyfteryt, wywoływana jest przez bakterię maczugowca błonicy. Niegdyś choroba ta siała postrach na świecie – dość wspomnieć epidemię w Europie w latach 40. czy powrót błonicy w latach 90. XX w. (teren byłego Związku Radzieckiego).
Do zakażenia dochodzi poprzez drogę kropelkową lub kontakt z chorą osobą. Charakterystycznym objawem jest biały nalot na tylnej części gardła, wokół którego tworzą się przekrwienia. W ciężkich przypadkach puchną węzły chłonne, co sprawia, że szyja jest opuchnięta. Jej specyficzny wygląd określa się wówczas „szyją Nerona” albo „szyją cesarza”. Inne objawy to:
- ból gardła, połączony z chrypą i trudnościami z mówieniem,
- problemy z przełykaniem,
- kaszel,
- trudności w oddychaniu,
- ogólne osłabienie i zmęczenie,
- blada cera,
- brak apetytu
- i wymioty.
Obowiązkowe szczepienia
Obecnie błonica występuje w Europie rzadko – można wręcz mówić o pojedynczych przypadkach. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy się przed nią chronić. Dyfteryt wciąż daje o sobie znać chociażby w krajach Afryki czy Ameryki Płd. Granice świata się kurczą, stale podróżujemy, spotykamy wiele osób, co zwiększa tym samym ryzyko zakażenia. Dlatego tak istotna jest profilaktyka. Szczepienie na błonicę jest w Polsce obowiązkowe – pierwsza dawka szczepień podawana jest już w 7. lub 8. tygodniu życia. Warto dodać, że szczepionka DPT/DTP chroni także przed kokluszem i tężcem.
Osoba chora na błonicę powinna być natychmiast hospitalizowana i trzymana w izolacji. Leczenie polega na podaniu antytoksyny błoniczej, jest też wspomagane antybiotykami. Oprócz tego należy spożywać posiłki bogate w składniki odżywcze i witaminy.
___________________________REKLAMA
___________________________________