Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

Jaki typ bólu zęba kwalifikuje go do leczenia kanałowego?

Skuteczne sposoby na pulsujący i silny ból zęba

Data publikacji: 15 kwietnia 2016, 11:09
Nagły ból zęba potrafi uniemożliwić nam normalne funkcjonowanie. Gdy leki przeciwbólowe nie pomagają, a ból utrudnia nam jedzenie czy picie, nie wolno zwlekać z wizytą u stomatologa. Podjęte w odpowiednim momencie leczenie pomoże nie tylko odbudować ubytek, ale także zachować własne zęby na długie lata. Wiele osób obawia się leczenia kanałowego. Jednak czy zawsze jest to bolesny zabieg? Jaki ból zęba oznacza konieczność podjęcia tego typu leczenia?
Silny ból zęba - rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Domowe sposoby na ból zęba

Szkolenie, wywiadówka, zaległy egzamin – gdy ból pojawia się w nieodpowiednim momencie, można spróbować nieco go osłabić zanim umówimy się na wizytę u stomatologa. Czasami, gdy lek przeciwbólowy nie pomaga,  warto wypróbować domowe sposoby na ból zęba. Ulgę w cierpieniu może przynieść płukanie jamy ustnej naparem z szałwii lub przyłożenie do policzka zimnego okładu. Załagodzić ból pomoże także przyłożenie do bolącego zęba wacika nasączonego olejkiem goździkowym.

Skuteczny sposób na silny ból zęba

Regularne wizyty u stomatologa pozwalają zachować zdrowy uśmiech na długie lata. Jednak nawet najbardziej wzorowi pacjenci narzekają czasami na nagły i silny ból zęba. Najczęstszą przyczyną tego stanu jest m.in. zapalenie miazgi zęba, nowy ubytek, źle przeprowadzone wcześniejsze leczenie, złamanie zęba lub inny uraz, który powoduje ból. Nie zawsze w takich sytuacjach pomaga zwykłe leczenie czy podanie leku do zęba, bardzo często pacjent musi zostać poddany leczeniu kanałowemu.

Pulsujący ból zęba wskazaniem do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest konieczne jeśli doszło do zapalenia miazgi zęba. Uporczywy, pulsujący ból zęba to objaw infekcji miazgi, która wymaga szybkiej interwencji stomatologa. Gdy ząb jest nadwrażliwy na ciepło lub zimno, a jedzenie wywołuje przeszywający ból, nie warto dłużej zwlekać z wizytą. Stomatolog – po podaniu znieczulenia – usunie zainfekowane tkanki, odpowiednio odkazi kanały korzeniowe oraz je wypełni. Bardzo często pacjenci narzekają na ból zęba po leczeniu kanałowym. Jest to typowa reakcja na tego typu leczenie i może się utrzymać nawet kilka dni. W trakcie leczenia kanałowego zdecydowanie nie zaleca się antybiotykoterapii. Jej skuteczność jest bowiem wysoce wątpliwa.

Małgorzata Filek

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót