Jakie czynniki wywołują migrenę?
Co może wywoływać migrenowe bóle głowy. Migrena a pogoda i stres
Przyczyny migreny
Przyczyny migreny nie są do końca poznane. Dość istotną rolę w jej występowaniu odgrywają czynniki genetyczne. Zdecydowana większość chorych ma rodzinną historię związaną z powtarzającymi się bólami głowy. Częste migreny prowokowane są przez wiele czynników, co jest cechą osobniczą. Nawracające bóle głowy mogą być wywoływane przez składniki diety, np. czekoladę, wino albo kawę. Migrenę powoduje także pogoda. Genetyczne uwarunkowania uporczywego bólu głowy mogą również skutkować nadwrażliwością na pewne bodźce zewnętrzne.
Częste migreny
Osoby cierpiące na migrenę mogą odczuwać zwiastujące ją objawy i przewidzieć napad bólu. Te poprzedzające migrenę symptomy neurologiczne określa się mianem aury migrenowej. Bardzo typowa jest aura wzrokowa: mroczki lub błyski świetlne w polu widzenia, osłabienie ostrości wzroku. Migrena z aurą wzrokową to migrena klasyczna. Aura może też przybierać inną postać: niedowładów, niedoczulicy lub parestezji. Częste migreny mogą być zwiastowane przez zmiany nastroju czy zaburzenia uwagi i koncentracji.
Migrenowe bóle głowy
Rozpoznanie bólu migrenowego powinno opierać się na obserwacji przynajmniej dwóch jego cech. Jednostronność bólu nie jest wbrew pozorom jego najbardziej charakterystyczną cechą. Napad może rozpocząć się w okolicy czołowo-skroniowej po jednej stronie, po czym stopniowo obejmować całą głowę. Migrenę charakteryzują również nudności i wymioty, a także nadwrażliwość na światło, dźwięk i inne. Po napadzie bólu migrenowego typowe jest również uczucie zmęczenia i senności.
___________________________REKLAMA
___________________________________