Jakie są zalecenia po operacji zaćmy?
Zaćma u rodzica – jakie są przyczyny oraz zalecenia po operacji zaćmy?
Spis treści:
- Zaćma – przyczyny i pierwsze symptomy
- Jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy?
- Jak wygląda rekonwalescencja po operacji zaćmy?
Zaćma – przyczyny i pierwsze symptomy
Przedział wiekowy osób, których najczęściej dotyka zaćma to 50-60 lat. Wynika to z tego, że najczęstszą przyczyną zaćmy jest niestety wiek. Powstaje ona bowiem na skutek starzenia się. Powodować ją mogą również: uraz oka, stany zapalne błony naczyniowej oraz stosowanie niektórych leków, np. długotrwałej terapii miejscowej lub ogólnej glikokortykosteroidami.
Co to jest zaćma? To zmętnienie soczewki w oku. Wrażenia wyblakłych kolorów czy też zamglone widzenie to syndromy, które mogą świadczyć o wystąpieniu choroby. Zazwyczaj zaćma stanowi dla osób starszych spore utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu, a jedyną szansą na poprawę jest operacja.
Jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy?
Wiele osób chcących polepszyć własny komfort decyduje się na zabieg usunięcia zaćmy. Nowoczesne leczenie operacyjne zaćmy polega na jej usunięciu za pomocą ultradźwiękowej końcówki (tzw. fakoemulsyfikacja) i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. W postępowaniu przedoperacyjnym należy uwzględnić ewentualną modyfikację leczenia ogólnego, eliminację potencjalnych źródeł zakażenia oka oraz higienę brzegów powiek.
Zwykle postępowanie pooperacyjne polega na okulistycznym badaniu kontrolnym w pierwszym dniu po zabiegu i dalszej opiece ambulatoryjnej. Zaleca się stosowanie przez 3–4 tygodnie po operacji kropli antybiotykowo-steroidowych.
Jak wygląda rekonwalescencja po operacji zaćmy?
Rekonwalescencja po operacji zaćmy jest dość długa i bardzo często wymaga wsparcia osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu.
Jak możemy pomóc rodzicowi, który jest po operacji zaćmy? W przypadku osłabionego wzroku, samodzielna aplikacja kropel może sprawić ogromną trudność. Pomoc osób trzecich okazuje się wówczas niezbędna.
Oczy starszych osób, po przejściu zabiegu usunięcia zaćmy, narażone są na niepożądane działanie światła zewnętrznego. Dobrym rozwiązaniem w słoneczne dni okażą się zatem okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV. Gojenie się ran pooperacyjnych wymaga restrykcyjnego przestrzegania zaleceń po operacji zaćmy. Do kluczowych z nich należą:
- unikanie gwałtownego lub długotrwałego wysiłku przez okres około 3 miesięcy,
- stosowanie specjalistycznych maści zawierających antybiotyk,
- stosowanie kropli, mających na celu zmniejszenie ciśnienia wewnątrz oka, czyli przywrócenie naturalnej równowagi panującej normalnie w narządzie wzroku,
- zakładanie szczelnego opatrunku, którego zasadniczym celem jest chronienie oczu przed dostaniem się wody. Podczas takich czynności, jak codzienne mycie, nawet prawidłowo założony opatrunek może okazać się mało skuteczny. Opatrunek należy stosować przez około 7 dni tak, aby szczególnie zadbać o proces gojenia się soczewki.
Ścisłe podporządkowanie się zaleceniom po operacji zaćmy umożliwi szybki powrót do zdrowia i uniknięcie ewentualnych powikłań. Na szczęście powikłania po operacji zaćmy występują bardzo rzadko.
___________________________REKLAMA
___________________________________