Jazda samochodem w ciąży – za i przeciw
Czy jazda samochodem w ciąży szkodzi?
Ciąża nie zwalnia z obowiązku zapinania pasów
Wbrew częstym opiniom ciąża nie zwalnia kobiet z zasad bezpieczeństwa podczas ruchu drogowego. Zapinanie pasów w ciąży jest więc konieczne – i to nie tylko utarte przekonanie i skostniały nakaz, którego można uniknąć, tylko faktyczna, udowodniona moc ich działania, ratująca zdrowie i życie wielu nienarodzonych dzieci oraz ich matek.
Czytaj więcej w temacie: Ciąża a kodeks pracy
Wstrząsy w samochodzie w ciąży
Czy jazda samochodem w ciąży szkodzi? Wydawałoby się, że ze względu na wstrząsy w samochodzie w ciąży tak, natomiast w rzeczywistości nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, aby zrezygnować z podróżowania samochodem, o ile przyszła mama czuje się dobrze i ciąża nie jest zagrożona. Wstrząsy te oczywiście dobrze jest w jak największym stopniu minimalizować, tj. wybierać trasy mniej wyboiste, a także maksymalnie zmniejszać prędkość w takim terenie.
Zapinanie pasów w ciąży
Aby zapobiec tym wstrząsom, a przede wszystkim zachować maksimum bezpieczeństwa w razie kolizji czy wypadku, zapinanie pasów w ciąży jest absolutną koniecznością. Siła uderzenia w poszczególne części samochodu w przypadku wypadnięcia z fotela to ok. 3 tony. Wyobraźmy sobie, że taki ciężar spada na ziemię. Nic dziwnego, że wiele wypadków drogowych kończy się tragicznie. Szczególnie dlatego zapinanie pasów w ciąży to nie frazes, a rzeczywista potrzeba zapewnienia sobie i maleństwu maksimum bezpieczeństwa. Pasy należy zapinać zarówno po ukosie (od ramienia po biodro, dzięki temu chronimy tułów i klatkę piersiową), ale również w poziomie, między biodrami, chroniąc dolne części ciała. Warto pamiętać, by dolny odcinek nie uciskał brzucha, tylko pas znajdował się pod nim. Bardzo przydatnym gadżetem jest adapter do pasów bezpieczeństwa. Montuje się go przy pomocy pasów trzypunktowych, a część biodrowa przebiega poniżej dziecka i nie uciska go. Zwiększa on wygodę i komfort jazdy, a także minimalizuje ryzyko poronienia lub odklejenia łożyska podczas potencjalnego wypadku.
Bezpieczna i komfortowa jazda samochodem w ciąży
Kobieta ciężarna, podróżująca autem, powinna maksymalnie zadbać o własne poczucie komfortu. Dopóki czuje się dobrze, może – pod warunkiem zachowania środków bezpieczeństwa, m.in. zapinania pasów – prowadzić samochód samodzielnie. Jeśli tak, należy ustawić fotel w ten sposób, by zapewniał on wygodną pozycję kobiecie – nie wymuszał nacisku na brzuch. Niezbędna jest także odpowiednia odległość od kierownicy – ok. 25-30 cm, która jest bezpieczna ze względu na możliwość otworzenia się poduszki powietrznej (aczkolwiek tę lepiej wyłączyć w tym miejscu) oraz dająca swobodę ruchów – manewrowania i kręcenia kółkiem. Wstrząsy w samochodzie w ciąży mogą powodować dodatkowy dyskomfort, dlatego wskazane jest, by w zaawansowanym stadium kobieta była raczej pasażerem niż kierowcą, najlepiej siedzącym z tyłu, dobrze zabezpieczona pasami. Częstsze przerwy na toaletę są pożądane, dlatego warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu podróży. Oczywiście jeśli ciąża jest zagrożona, kobieta powinna zupełnie zrezygnować z podróżowania samochodem i odpoczywać.
Czytaj więcej w temacie: Kosmetyki i pielęgnacja skóry w okresie ciąży
Marta Akuszewska
___________________________REKLAMA
___________________________________