Jeszcze przeziębienie czy już zapalenie płuc?
Jakie są objawy zapalenia płuc, przyczyny i możliwości leczenia u dzieci i dorosłych?
Od Hipokratesa do epoki mikroskopu
Zapalenie płuc jest chorobą znaną i opisywaną od tysiącleci. Jedne z pierwszych opisów, autorstwa Hipokratesa, pochodzące z V-IV wieku p.n.e., mówią o zapaleniu płuc jako o chorobie charakteryzującej się „ostrą gorączką, bólem jednej lub obu stron, wykrztuszaniu plwociny o zabarwieniu jasnym lub szarym”. Do źle rokujących objawów Hipokrates zaliczył „duszność, pocenie głowy i szyi, rzężenie, gryzący zapach moczu”. Spostrzegawczość tych pradawnych opisów choroby znajduje odzwierciedlenie we współczesnych podręcznikach chorób wewnętrznych. W erze badań mikroskopowych, na preparatach pobieranych od chorych pośmiertnie, stwierdzono pewną charakterystyczną sekwencję zmian zachodzących w miąższu płucnym na różnych etapach zapalenia. Obrazy te określono jako: okres nawału, zwątrobienie czerwone, zwątrobienie szare, rozejście. Stwierdzono, że w początkowym okresie, pod względem morfologicznym zapalenie płuc przypomina obrzęk tego narządu. W późniejszych stadiach miąższ płucny przypomina wizualnie miąższ wątroby: jest bezpowietrzny i ma wzmożoną konsystencję. Jeżeli przebieg kliniczny jest pomyślny, płuco podlega procesowi tak zwanego „rozejścia”, a tkanka płucna wraca do prawidłowego zabarwienia i funkcji.
Objawy zapalenia płuc u dorosłych
Wiele spośród współcześnie wymienianych jako klasyczne objawy zapalenia płuc opisał już Hipokrates. Objawy odczuwane subiektywnie przez pacjenta mają zazwyczaj ostry początek. Pojawia się gorączka, dreszcze i poty. W klatce piersiowej może być odczuwany ostry, kłujący ból, tak zwany opłucnowy, wynikający z podrażnienia otaczającej miąższ płucny opłucnej. Chorobie towarzyszy kaszel, a czasami odkrztuszanie ropnej wydzieliny i uczucie duszności. W typowym zapaleniu płuc, wysięk zapalny znajduje się we wnętrzu struktur płuca zwanych pęcherzykami – taki rodzaj zapalenia jest typowy dla zakażeń bakteryjnych. Przypadki atypowego zapalenia płuc wywoływane są zazwyczaj przez inne drobnoustroje – wirusy oraz tak zwane bakterie atypowe, między innymi mikoplazmy. W tym przypadku proces zapalny toczy się w przegrodach między pęcherzykami płucnymi, a same pęcherzyki nie zawierają wysięku. Co ważne, u osób starszych objawy zapalenia płuc mogą być mniej wyrażone – rzadziej występuje gorączka, za to dodatkowo mogą się na nie nakładać zaburzenia stanu psychicznego, np. splątanie.
Objawy zapalenia płuc u dziecka
U dzieci czynnik powodujący zapalenie płuc, a zatem i rodzaj objawów, zależy w dużej mierze od wieku, ponieważ różne grupy wiekowe są predysponowane do zakażeń różnymi drobnoustrojami. W pierwszych tygodniach po urodzeniu są to zazwyczaj bakterie pochodzące z dróg rodnych matki. Między 4 miesiącem a 4 rokiem życia zakażenia wirusowe przeważają nad bakteryjnymi. Powyżej 5 roku życia najczęstsze są zakażenia bakteriami typowymi (z których najczęstszy jest paciorkowiec Streptococcus pneumoniae) i atypowymi (Mycoplasma pneumoniae). O ile w bakteryjnym zapaleniu płuc charakterystycznymi objawami są gorączka przekraczająca 38,5 stopni Celsjusza i naciek zapalny na zdjęciu klatki piersiowej, o tyle w zapaleniu wirusowym i atypowym dominują świszczący oddech, rozdęcie płuc i niższa temperatura ciała. Ważnym objawem jest przyspieszony oddech (powyżej 5 roku życia to więcej niż 30 oddechów na minutę). Diagnostyka u dzieci obejmuje badanie przez lekarza, zdjęcie radiologiczne płuc, badania laboratoryjne, badania mikrobiologiczne oraz pulsoksymetrię, czyli ocenę wysycenia krwi tlenem.
Jak leczyć zapalenie płuc?
Podejrzenie bakteryjnego zapalenia płuc wymaga niezwłocznego rozpoczęcia leczenia antybiotykiem. W najczęstszych przypadkach jest to amoksycylina z kwasem klawulanowym lub bez, makrolid (skuteczny również wobec bakterii atypowych) lub cefalosporyna. Objawowe leczenie zapalenia płuc u dorosłego i dziecka obejmuje odpoczynek w łóżku, picie dużej ilości płynów (szczególnie istotne u osób starszych, które mają często zaburzone odczuwanie pragnienia) oraz koniecznie unikanie palenia tytoniu. Do zwalczania gorączki i bólu stosuje się paracetamol. U dzieci do najczęściej zalecanych antybiotyków należą: amoksycylina, ampicylina lub makrolid. U większości chorych dorosłych i dzieci leczenie zapalenia płuc trwa 7 dni, ale w przypadkach opornych, jeżeli utrzymują się objawy lub rozwiną się powikłania, konieczne może być wydłużenie terapii.
___________________________REKLAMA
___________________________________