Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Kaszak – jak się go pozbyć?

Usuwanie kaszaków – poznaj metody usuwania kaszaka samodzielnie, sprawdź kiedy zdecydować się na leczenie

Data publikacji: 19 lutego 2016, 12:55
Kaszak lub inaczej cysta naskórkowa to łagodny guz o charakterze torbieli rosnący w obrębie skóry. Pojawia się w różnych miejscach, jednak niektóre z nich są bardziej podatne na jego tworzenie. Zawartość torbieli może wydostać się samoistnie wskutek pęknięcia lub zostać usunięta chirurgicznie. Niewielkich kaszaków możemy pozbyć się sami. Jak usunąć kaszaka samodzielnie a kiedy zdecydować się na zabieg chirurgiczny?
Kaszak

Spis treści:

Kaszak, czyli torbiel łojowa

Kaszak tworzy się w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Najczęściej pojawia się na skórze głowy, tułowia, a także na wargach sromowych większych i mosznie. Powstała torbiel łojowa wypełniona jest elementami mieszków włosowych lub zrogowaciałym naskórkiem. Może urosnąć nawet do rozmiaru orzecha włoskiego – powiększając swoją objętość zmienia barwę na białą lub żółtą. Początkowo zmiany nie są bolesne, jednak z czasem może pojawić się pewien dyskomfort. Niekiedy problem rozwiązuje się sam – kaszak pęka. Zazwyczaj jednak większa torbiel łojowa wymaga interwencji specjalisty.

Usuwanie kaszaków – jak usunąć kaszaka samodzielnie

Nieduże zmiany możemy spróbować usunąć samodzielnie. Warto wypróbować okłady i kompresy, na przykład ze skrzypu polnego. Zawiera on kwas krzemowy, który posiada właściwości ściągające, wysuszające i regulujące pracę gruczołów łojowych. Kaszak pod wpływem takich okładów może ulec pęknięciu z samoistnym opróżnieniem treści torbieli.

Nieudolne, samodzielne próby usuwania kaszaków mogą jednak zakończyć się nieestetyczną blizną lub zakażeniem. W przypadku większych zmian lub tych, z którymi nie potrafimy poradzić sobie sami, leczeniem powinien zająć się lekarz. Chirurg wytnie guzek w znieczuleniu miejscowym, a w przypadku pojawienia się stanu zapalnego wokół kaszaka zastosuje antybiotyki.

Inne sposoby leczenia kaszaków

Leczenie kaszaków nie ogranicza się tylko do zabiegu chirurgicznego z użyciem skalpela. Gdy torbiel pojawia się w bardzo widocznym miejscu, ryzyko pojawienia się blizny może odstraszać pacjentów. Wtedy wycięcie kaszaka przeprowadza się za pomocą lasera. Zabieg jest bezkrwawy, laser działa antybakteryjnie – rany nie trzeba czyścić ani dezynfekować, a ryzyko powstania blizny jest praktycznie znikome. Usuwanie kaszaka laserem, tak samo jak podczas wycinania, przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie czuje żadnego dyskomfortu.

Magdalena Bednarowicz
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót