Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaDłonie i stopy

Kiedy warto wybrać się do gabinetu podologicznego?

Zdrowe i piękne stopy o każdej porze roku

Data publikacji: 25 maja 2016, 11:31
Kiedy nadchodzą ciepłe dni, wszyscy chętnie wychodzimy z domów na spacer, uprawiamy sport na świeżym powietrzu lub wyjeżdżamy na wakacyjny odpoczynek. Aby czuć się komfortowo, zakładamy przewiewne stroje i wygodne letnie obuwie, które na ogół odsłania nasze stopy. Jednak po długich miesiącach noszenia pełnego obuwia, nie każdy może bez obaw je pokazać. Trzeba więc nieco wcześniej zadbać o ich wygląd. Można skorzystać z dostępnych w sklepach środków i preparatów, udać się do gabinetu kosmetycznego lub do gabinetu podologicznego.

Czym zajmuje się podologia?

Podologia (podiatria) jest dziedziną medycyny zajmującą się głównie diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp i stawów skokowo-goleniowych. Zabiegi wykonywane przez podologów wymagają ogólnej wiedzy anatomicznej, a także wiedzy z zakresu dermatologii, diabetologii, kosmetologii i ortopedii. Ponadto, specjaliści z tej dziedziny zajmują się opatrywaniem ran, doborem ortez czy wkładek ortopedycznych.

Z zabiegów podologicznych zazwyczaj korzystają chorzy na cukrzycę, pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze). Podolodzy pomagają także radzić sobie z odciskami, modzelami (rodzaj odcisku z narastającym zrogowaciałym naskórkiem), brodawkami, wrastającymi paznokciami, grzybicami czy nadmierną potliwością stóp oraz pękającymi piętami. Ich gabinety często odwiedzają sportowcy i ludzie uprawiający czynnie sport.

Mimo tak szerokiego zakresu usług, w Polsce zawód ten nie należy do grupy zawodów medycznych, z uwagi na brak regulacji prawnych w tym zakresie. Podologia powiązana jest u nas ściśle z kosmetologią. Aby uzyskać tytuł podologa, należy więc ukończyć studia licencjackie na kierunku kosmetologia i wybrać właśnie specjalizację podologiczną. W niektórych krajach Europy, jak choćby w Niemczech, Francji, Portugalii i Hiszpanii, podologia traktowana jest natomiast jak dziedzina medycyny, a studia w tym zakresie uprawniają do otrzymania tytułu lekarza.

Kiedy pójść do gabinetu podologicznego?

Podolog ma za zadanie doradzić nam, jak zapobiegać powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp oraz pomagać w leczeniu tych już powstałych. Pomoże nam wykonać zalecenia lekarza ortopedy lub chirurga (np. dobierając ortezę lub odpowiedni do schorzenia typ obuwia) czy wybrać odpowiednie preparaty do pielęgnacji stóp i nóg. Możemy się do niego wybrać również wtedy, gdy konieczna jest rekonstrukcja zniszczonego paznokcia, usunięcie odcisków lub modzeli czy korekcja wrastających paznokci. Ponadto, w jego gabinecie wykonuje się zabiegi na zrogowaciałym naskórku (usuwanie hiperkeratozy), badanie mykologiczne (rozpoznawanie grzybicy paznokcia) oraz zabiegi pielęgnacyjne (pedicure) i lecznicze w obrębie stopy.

Wszyscy, którzy chcą, by ich stopy zawsze wyglądały zdrowo, powinni w ramach profilaktyki wybrać się do podologa. Konsultacja nie jest zbyt droga, a może nam pomóc w zapobieganiu chorobom skóry i paznokci. Poza tym profesjonalnie wykonany pedicure oraz porady specjalisty w zakresie pielęgnacji stóp, pozwolą nam bez obaw założyć wymarzone sandałki.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót