Komosa ryżowa zamiast ziemniaków
Komosa ryżowa to zdrowa roślina, na bazie której można przygotować wiele smacznych dań
W co bogata jest komosa ryżowa?
Quinoa jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, a także wielu witamin i składników mineralnych. Komosa ryżowa zawiera nadzwyczaj wysoką, jak na roślinę, ilość białka, a ponadto wszystkie niezbędne aminokwasy, wapń, żelazo, miedź, fosfor i witaminy z grupy B. Nie zawiera glutenu. Jedną z korzyści spożywania komosy ryżowej jest obniżenie poziomu szkodliwego cholesterolu we krwi. Zawiera ona także saponiny, dzięki którym może wykazywać działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i immunostymulujące.
Walory zdrowotne
Quinoa jest dobrą alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego. Powinna znaleźć się w diecie wegetarian, a także osób, które ze względów zdrowotnych muszą ograniczyć spożycie bogatego w niezdrowe nasycone kwasy tłuszczowe mięsa. Komosa ryżowa pomaga również zapobiegać nowotworom.
Ziarna komosy ryżowej są bogate w tłuszcze nienasycone, głównie w kwas linolenowy, oleinowy i linolowy. Ich spożycie przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, zmniejszając ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia.
Komosa ryżowa w kuchni
Quinoa ma lekko słodkawy smak, w związku z czym nadaje się zarówno do dań głównych, jak i deserów. Komosa ryżowa może zastąpić ryż, kasze czy ziemniaki i makarony, a także być składnikiem zup, gulaszu czy sałatek. Komosę ryżową można wykorzystać również do wypieku ciasteczek lub innych łakoci. Z kolei prażone ziarna można dodać np. do jogurtu.
Warto zastąpić komosą tradycyjne produkty spożywcze. Wyjdzie nam to na zdrowie, gdyż quinoa jest źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, wielu witamin i składników mineralnych.
Emilia Seweryn
___________________________REKLAMA
___________________________________