Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaKosmetyki

Kosmetyki hipoalergiczne – czym różnią się od zwykłych?

Czym jest spowodowane uczulenie na kosmetyki? Dowiedz się jak wybrać produkty hipoalergiczne

Data publikacji: 19 lutego 2016, 12:21
W obecnych czasach mamy do czynienia z coraz większym rozpowszechnieniem chorób alergicznych, w tym tych dotyczących skóry. Alergia jest to nieprawidłowa, zmieniona odpowiedź tkanek na czynnik, który w normalnych warunkach powinien być przez skórę tolerowany. Do chorób alergicznych skóry należy pokrzywka, atopowe zapalenie skóry oraz pojawiający się na skutek nadwrażliwości skóry na niektóre substancje wyprysk kontaktowy alergiczny. W praktyce może się zdarzyć, że po nałożeniu makijażu lub balsamu do ciała na skórze pojawią się swędzące bąble i rumień. Liczni producenci polecają w tych przypadkach zmianę kosmetyku na hipoalergiczny, niewywołujący objawów alergii. Czym kosmetyki hipoalergiczne różnią się od zwykłych? Kiedy producent ma prawo reklamować kosmetyk jako hipoalergiczny?
Kosmetyki hipoalergiczne a tradycyjne – różnice – rodzinazdrowia.pl

Kosmetyki dla alergików – dowiedź się, czy faktycznie są hipoalergiczne

W teorii kosmetyk hipoalergiczny ma za zadanie zmniejszyć ryzyko reakcji alergicznych, być delikatniejszy i bezpieczniejszy niż inne kosmetyki. Jak podkreśla jednak FDA (Agencja Żywności i Leków – amerykańska agencja rządowa dopuszczająca leki i kosmetyki do obrotu), nie istnieją żadne standardy ani definicje, jakie powinien spełniać kosmetyk hipoalergiczny. Początkowe regulacje zmuszające producentów do przeprowadzania badań skuteczności swoich produktów w kontekście zmniejszania reakcji alergicznych zostały unieważnione. Nie jest zatem powiedziane, że preparat reklamowany jako "kosmetyk dla alergików", "odpowiedni dla skóry wrażliwej" lub "przebadany pod kątem alergii", nie zawiera składników potencjalnie uczulających czy drażniących. Jednak zazwyczaj producenci starają się zmniejszyć udział takich składników w składzie kosmetyku.

Szkodliwe składniki kosmetyków – jakie kosmetyki zwiększają ryzyko pojawienia się alergii?

Kosmetyki hipoalergiczne do makijażu - rodzinazdrowia.plW kontekście alergii ciężko mówić, że któreś z substancji zastosowanych w kosmetykach są szkodliwe. Co najwyżej niektóre z nich niosą za sobą większe ryzyko wywołania alergii kontaktowej niż inne. Do takich należą między innymi: konserwanty (benzoesan, formaldehyd i jego wyzwalacze – hydantoina, parabeny. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że spośród konserwantów parabeny wyróżniają się stosunkowo dobrym profilem bezpieczeństwa), barwniki (wodorotlenek chromu i tlenek chromu, siarczek niklu,  tlenek ołowiu), alergeny zapachowe (wywołujący często reakcje skórne balsam peruwiański, ale także tzw. koktajle zapachowe oparte na alkoholu i aldehydzie cynamonowym oraz olejki eteryczne, zwłaszcza pomarańczowy, cynamonowy, miętowy). Spośród kosmetyków częściej uczulają te, które pozostawiamy bez spłukiwania na skórze: kosmetyki do makijażu, balsamy, perfumy. Rzadziej reakcje wywołują szampony czy mydła, które spłukujemy po zastosowaniu.

Uczulenie na kosmetyki – czym się objawia?

Po nałożeniu kosmetyku na skórę, u osoby predysponowanej mogą pojawić się objawy uczulenia na jego składniki. Należą do nich:

  • rumień,
  • pieczenie,
  • swędzenie,
  • niekiedy mogą pojawić się bąble typowe dla pokrzywki.

Z kolei typowymi wykwitami w przebiegu alergicznego wyprysku kontaktowego są sączące się grudki i pęcherzyki. Przy znacznym nasileniu zmian może im towarzyszyć obrzęk. Jak lekarz rozpoznaje substancję, na którą występuje uczulenie? Powszechnie wykorzystywane w diagnostyce dermatologicznej różnych odmian wyprysku są naskórkowe testy płatkowe. Na niezmienionej skórze pleców umieszcza się szereg plastrów z małą ilością alergenu. Po 48 i 72 godzinach płatki się zdejmuje i ocenia miejscową reakcję skóry. W przypadku kontaktu z alergenem mamy do czynienia z pojawieniem się rumienia, grudek bądź pęcherzyków.

Kosmetyki dla alergików – w czym pomagają hipoalergiczne kosmetyki

Kosmetyki hipoalergiczne dla ciała - rodzinazdrowia.plMimo braku wyraźnych regulacji, kosmetyki reklamowane jako hipoalergiczne mają często w składzie mniej substancji potencjalnie alergizujących. Warto zwrócić uwagę na kosmetyki certyfikowane, których producenci nie umieszczają w składzie syntetycznych konserwantów czy barwników, a użyte surowce pochodzą z ekologicznych upraw (jednak trzeba zaznaczyć, że również kosmetyki naturalne mogą uczulać). Z kolei dermokosmetyki dostępne w niektórych drogeriach i aptekach to preparaty przeznaczone dla skóry problemowej, w tym wrażliwej lub atopowej, skłonnej do alergii. Jakie jeszcze kosmetyki będą odpowiednie dla alergików? Wybierajmy preparaty o prostym składzie, zawierające niewielką liczbę substancji. Jeżeli nie znamy ich wpływu, nanieśmy najpierw niewielką ilość na ograniczoną powierzchnię skóry, aby móc zaobserwować niepożądane reakcje. Unikajmy kosmetyków o silnych zapachach i mocnych kolorach, a także czytajmy dokładnie ulotkę preparatu pod kątem niepożądanych składników.

 
 
 
Ewa Woźniak
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót