Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaKosmetyki

Kosmetyki pod lupą – jak czytać etykiety?

Szkodliwe substancje w kosmetykach – sprawdź czego należy unikać

Data publikacji: 22 lutego 2016, 12:54
Sięgając po szampon czy krem rzadko czytamy dokładnie jego ulotkę. Oprócz obietnic producenta znajdują się w niej także skład i charakterystyczne symbole oraz ostrzeżenia. Nie zawsze zatem wszystkie informacje zawarte na opakowaniu są dla nas zrozumiałe. Warto jednak zadać sobie trochę trudu i zapoznać się ze składem stosowanych przez nas kosmetyków. Okazuje się, że niektóre z nich mogą zawierać substancje potencjalnie szkodliwe, na przykład zanieczyszczenia (dioksan lub metale ciężkie, takie jak ołów) czy substancje o dużym potencjale uczulającym. Jakie podstawowe fakty o składzie kosmetyków powinniśmy znać, aby wybrać nie tylko dobrze dopasowany do naszych potrzeb, ale i bezpieczny preparat? Czy szkodliwych substancji w składnikach kosmetyków można uniknąć?
Szkodliwe składniki w kosmetykach – jak je rozpoznawać - rodzinazdrowia.pl

Skład kosmetyków – dowiedź się jak go czytać

Zacznijmy od listy użytych substancji. Na opakowaniu produktu są one wymienione (po angielsku lub łacinie) według systemu międzynarodowego nazewnictwa składników kosmetyków (skrót INCI od nazwy angielskiej). Jako pierwsze są wymienione te substancje, których w danym preparacie mamy najwięcej, na końcu są te użyte w najmniejszej ilości. Co istotne, nie są podawane procentowe zawartości poszczególnych składników, co utrudnia nam niestety ocenę jakości kosmetyku. Według prawa Unii Europejskiej, każdy kosmetyk powinien mieć podany opis składu. Jeżeli nie mieści się on na opakowaniu, do preparatu powinna być dołączona ulotka.

Składniki aktywne w kosmetykach – poznaj ich działanie

Lista składników aktywnych kosmetyków jest niezwykle długa. Znajdują się na niej substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego oraz wytwarzane syntetycznie. To one odpowiadają za działanie kosmetyków oraz ich pozytywny wpływ na nasze ciało. Na wspomnianej liście znaleźć można: witaminy (np. A i E, odpowiadające m.in. za regenerację skóry), wyciągi z roślin (ekstrakt z aloesu, bławatka, nagietka, lukrecji czy miłorzębu) bądź oleje (arganowe, lniane, z wiesiołka). Nie można również zapomnieć o pantenolu, który doskonale nawilża skórę i niweluje tym samym efekt suchej skóry, spowodowany długotrwałym stosowaniem kosmetyków.

Parafina w kosmetykach - jaki ma wpływ na stan skóry

Parafiny  stosowane w kosmetykach to związki uzyskiwane w procesie destylacji i oczyszczania frakcji ropy naftowej. Niesłusznie określane jako składniki toksyczne, uniemożliwiające skórze prawidłowe "oddychanie", są bardzo skutecznymi emolientami. Oznacza to, że tworzą na skórze tłusty filtr, który hamuje utratę wody przez naskórek (TEWL – transepidermalna utrata wody). Ich znikoma skłonność do wywoływania podrażnień i alergii powoduje, że mogą być używane nawet u małych dzieci. Nie mają one również żadnego wpływu na procesy oddychania naszej skóry. Warto jednak znać wady, choć nieliczne, ich stosowania. Częste nakładanie kosmetyków, w skład których wchodzi parafina bez nawilżających dodatków może paradoksalnie prowadzić do przesuszenia skóry (zahamowanie odparowywania wody hamuje produkcję naturalnego czynnika nawilżającego). Ze względu na tłustą formułę, preparaty te nie są również polecane do cery łojotokowej, ze względu na ich właściwości komedogenne zablokowania ujść porów i tworzenia zaskórników.

Parabeny w kosmetykach – poznaj jakie są stosowane konserwanty w kosmetykach

Do najczęściej używanych w kosmetykach i produktach farmaceutycznych substancji konserwujących należą parabeny. Są to pochodne estrowe kwasu parahydroksybenzoesowego. Kontrowersje związane ze stosowaniem parabenów związane są z ich potencjalnym słabym działaniem estrogennym (naśladującym kobiece hormony płciowe), a przez to możliwym zaburzaniem gospodarki hormonalnej i wywoływaniem raka piersi. Badania  nad rzekomym związku przyczynowo-skutkowym między rakiem piersi a parabenami były wielokrotnie dementowane, tym bardziej że kosmetyki o takim domniemanym działaniu – dezodoranty lub antyperspiranty – stosunkowo rzadko zawierały parabeny. Niemniej jednak po tych doniesieniach nastąpił wyraźny zwrot w kierunku kosmetyków naturalnych.

Szkodliwe składniki kosmetyków – jak ich unikać?

Lista potencjalnie niebezpiecznych składników kosmetyków jest długa. Znajdują się na niej m. in. dioksan i metale ciężkie o potencjalnym działaniu rakotwórczym, mogące stanowić zanieczyszczenie kosmetyków. Preparaty pochodzące z pewnego źródła są badane pod kątem bezpieczeństwa i mogą zawierać jedynie śladowe ilości tych substancji. W Polsce nadzór nad składem kosmetyków sprawuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Aby więc mieć pewność, że w naszym kremie czy dezodorancie znajdują się jedynie dozwolone składniki aktywne czy konserwanty, wybierajmy kosmetyki pochodzące z pewnego źródła, zawierające dane producenta, i stosujmy je tylko do momentu upływu terminu ważności.

Ewa Woźniak
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót