Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład ruchu

Kręcz szyi – na czym polega rehabilitacja?

Fizjoterapia w przypadku kręczu szyi

Data publikacji: 9 czerwca 2016, 15:04
Kręcz szyi to przypadłość polegająca na trwałym pochyleniu głowy w bok, w kierunku barku, przy jednoczesnym jej skręceniu w przeciwną stronę. Jest to schorzenie powstające na skutek pierwotnych lub wtórnych zmian obejmujących szyjny odcinek kręgosłupa. Skrzywienie dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, a jego przyczyny w obu przypadkach znacznie się od siebie różnią (u dzieci jest ono zwykle wrodzone, u dorosłych – nabyte). Schorzeniu często towarzyszy ból, ponieważ konsekwencją kręczu jest rozciągnięcie i wzmożenie napięcia mięśnia z jednej strony szyi oraz przykurczenie i osłabienie z drugiej strony.

Rodzaje kręczu szyi

Kręcze szyi dzielimy na dwie główne grupy:

a) wrodzone

  • wrodzone mięśniowe – powstają zwykle w wyniku bliznowacenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, leczymy je zwykle rehabilitacją. Jeżeli leczenie jest nieskuteczne, wdrażamy leczenie chirurgiczne.
  • wrodzone kostne – spowodowane zwykle wadami anatomicznymi kręgosłupa szyjnego. Leczymy operacyjnie.
  • ułożeniowe – wynikają z nieprawidłowego ułożenia płodu w łonie matki. Leczymy przez ćwiczenia rehabilitacyjne.

b) nabyte

  • spastyczne - powodowane chorobami neurologicznymi. Leczenie zależy od choroby podstawowej, np. leki rozluźniające mięśnie poprzecznie prążkowane.
  • reumatyczne – powodowane chorobami reumatycznymi i zmianami reumatycznymi w obrębie kręgosłupa i tkanek miękkich. To kręcz zwykle łagodny, leczony za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Następstwa kręczu szyi

Poza bolesnością szyjnego odcinka kręgosłupa, a także dyskomfortem związanym ze stałym nachyleniem głowy, nieleczony kręcz może prowadzić do dalszych powikłań. Należą do nich nie tylko zniekształcenie szyi, ale także twarzy czy zgryzu. Rehabilitacja w przypadku kręczu u dzieci dzieli się na trzy etapy, związane bezpośrednio z rozwojem i wiekiem chorego:

  • u noworodków ćwiczenia prowadzi się w pozycji leżącej,
  • powyżej 3. miesiąca w małej pionizacji,
  • a u dzieci nieco starszych w pełnej.

W najtrudniejszych przypadkach kręcz leczy się operacyjnie.

Rehabilitacja

Leczenie kręczu szyi może być zachowawcze i opierać się na ćwiczeniach czynnych oraz biernych, polegających na rozciąganiu skróconego mięśnia. Dzieci należy też odpowiednio układać. Poza fizjoterapią, w terapii schorzenia pomagają także masaże, ciepłe okłady, specjalne szyny lub aparaty usztywniające szyję, a nawet fizykoterapia (naświetlanie, laseroterapia). Zdarza się, że lekarz zaleca stosowanie leków zwiotczających lub toksyny botulinowej, a także terapię przeciwbólową.

Magdalena Bednarowicz
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót