Kremy przeciwzmarszczkowe – mity i fakty
Krem przeciwzmarszczkowy może być doskonałym sposobem na odmłodzenie Twojej skóry - sprawdź jego właściwości
Kremy na zmarszczki mogą być szkodliwe
Tak, to prawda. Mogą wywoływać reakcje alergiczne – zaczerwienienia oraz podrażnienia, a czasem wypryski. Ich przyczyna jest taka sama, jak w przypadku innych kosmetyków. Może to być uczulenie na któryś ze składników aktywnych lub błędne nakładanie kremu (intensywne wcieranie w skórę) czy łączenie go z nieodpowiednimi preparatami pielęgnacyjnymi. Aby uniknąć uczuleń, przed zakupem kremu warto poprosić o próbkę preparatu w drogerii i upewnić się, że jest dla nas bezpieczna.
W ciąży lepiej unikać kremów przeciwzmarszczkowych
Większość lekarzy i ciężarnych radzi, aby ostawiać ten rodzaj kremów do czasu rozwiązania – choć nie jest to konieczne. Obawy biorą się najczęściej z faktu, że na kobietach w ciąży nie przeprowadza się badań klinicznych. Jednak pamiętajmy, że kremy przeznaczone do użytku domowego zawierają takie dawki składników aktywnych, w tym witaminy A, aby nie przedostawały się do krwioobiegu. Reakcje uczuleniowe są możliwe, ale ze względu na dużo większą wrażliwość skóry twarzy spowodowaną ciążą.
Krem na zmarszczki należy stosować po ukończeniu 20. roku życia
Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą pojawiać się już u kobiet między 20. a 30. rokiem życia. Prawdą jest, że w okolicach 25. urodzin synteza kolagenu typu III, odpowiedzialnego za elastyczność skóry stopniowo zanika. Wtedy też warto sięgnąć po pierwszy krem 20 +. Dobrze jest zaopatrzyć się w dwa kosmetyki – krem na dzień i na noc.
Cena ma wpływ na skuteczność kremu przeciwzmarszczkowego
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Teoretycznie w drogim kremie powinny się znaleźć same dobre składniki, a produkcja powinna się odbyć przy użyciu nowoczesnych technologii i metod badawczych. W praktyce nie do końca tak jest, ponieważ często płacimy za markę, a nie cudowne działanie kosmetyku. Dobre kremy przeciwzmarszczkowe powinny charakteryzować się dobrze skomponowanym składem, dlatego zamiast sugerować się ceną, lepiej zajrzeć na spis komponentów.
Kremy 20+ i wyżej mogą zahamować proces starzenia się skóry
Niestety nie, ale skutecznie mogą go spowolnić. Stosowanie preparatów w chwili, kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki pozwala je wygładzić i opóźnić pojawianie się kolejnych nieestetycznych oznak upływu lat. Stosowania takich kremów nie poleca się zaraz po 20. urodzinach, kiedy na twarzy nie ma zmarszczek – używanie ich prewencyjnie nie przynosi żadnych efektów. Sięgajmy po nie dopiero, kiedy faktycznie cera będzie ich potrzebowała.
Krem na noc można stosować także w dzień?
To mit. Kremy na noc i na dzień znacząco różnią się składem, a także konsystencją. Wykazują inne działanie, dlatego kupując preparaty przeciwzmarszczkowe, warto zaopatrzyć się w dwa, dostosowane do pory dnia, środki. Krem na dzień jest lekki – nawilża oraz chroni skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jak promieniowanie słoneczne oraz wiatr i chłód. Natomiast krem na noc bogaty jest w substancje aktywne.
Babcia, mama i córka mogą stosować ten sam preparat przeciwzmarszczkowy
Kolejny mit. Kremy neutralizujące zmarszczki powinny być dostosowane do naszego wieku, ponieważ w różnych okresach, skóra ma różne potrzeby. Nie ma konieczności używania silnego preparatu w wieku 30 lat, dlatego nie podbierajmy kremu 50+ mamie. Dobór odpowiedniego preparatu do naszych potrzeb jest bardzo prosty – na opakowaniach środków na zmarszczki znajdziemy informację, czy jest to krem 20+, krem 30 +, krem 40 + czy krem 50 +.
Kosmetyki przeciwzmarszczkowe zawsze powinny być dostosowane do naszego wieku oraz pory dnia. Źle dobrane preparaty mogą być szkodliwe dla skóry, niepotrzebnie ją podrażniać lub obciążać – w wieku 30 lat kupujemy krem 30+, a nie krem 50+. Takie rozwiązanie nie zahamuje procesu starzenia się. Stosując środki na zmarszczki, warto zadbać o dobre nawilżenie skóry, złuszczanie jej oraz nawadnianie od środka.
Karolina Wilk
___________________________REKLAMA
___________________________________