Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Krwotok z nosa – dlaczego nie wolno go lekceważyć

Częste krwotoki z nosa i ich przyczyny Dowiedz się co oznacza krew płynąca z nosa

Data publikacji: 19 lutego 2016, 15:46
Krwotoki z nosa to dość częsta dolegliwość. Unaczynienie nosa jest bardzo podatne na wszelkie, nawet niewielkie manipulacje w obrębie jamy nosowej, a krew z nosa może lecieć także na skutek wysuszenia błony śluzowej. Nawet niegroźny katar może skończyć się krwotokiem. Ten ustępuje jednak samoistnie i jest stosunkowo niewielki. Niekiedy intensywne, długotrwałe i częste krwotoki mogą być spowodowane poważnymi schorzeniami i być niebezpieczne dla zdrowia.
Co oznacza krew z nosa – częste krwotoki – rodzinazdrowia.pl

Częste krwotoki z nosa

Krwotoki z nosa mogą mieć różne nasilenie – od niewielkiego wycieku do poważnego krwawienia. Gdy często nawracają lub ich intensywność jest niepokojąca, niezbędne jest wyjaśnienie ich przyczyny i rozpoczęcie ewentualnego leczenia choroby podstawowej. Krwawienie z nosa może być pierwszym objawem poważnych schorzeń. Jeśli krwotoki są częste i masywne, warto skonsultować się z otolaryngologiem. Ustali on czy jest to krwawienie miejscowe czy ogólne (wtórne).

Przyczyny krwotoku z nosa

Miejscowe, silne krwawienie z nosa może być wynikiem urazu, polipu, obecności ciał obcych czy przebytych zabiegów chirurgicznych. Zakażenia, katar albo alergiczny nieżyt nosa również wywołują podobny skutek. Krew z nosa pojawiać się może także w wyniku poważniejszych schorzeń organizmu. Wtórne, silne krwotoki bywają objawem patologii naczyń i układu krążenia (nadciśnienie) czy chorób krwi (białaczka). Także choroby zakaźne, takie jak odra czy dur brzuszny, mogą objawiać się w ten sposób.

Krew z nosa – co ona oznacza i co robić?

W przypadku krwotoku z nosa, który nie jest intensywny, krwawienie ustępuje zazwyczaj samoistnie. Procesowi tamowania krwi sprzyja przyłożenie chłodzącego okładu na okolicę nasady nosa. Nie należy odchylać głowy, tylko przyjąć pozycję półsiedzącą lub pochylić się do przodu. Krew nie powinna być połykana lub wciągana. Z pomocą lekarza krwawienie z nosa można opanować zabiegami koagulacji. Silne krwotoki wymagają założenia tak zwanej tamponady przedniej nosa. Tamponada nosa polega na szczelnym wypełnieniu nosa paskiem gazy o szerokości 3-5 cm oraz długości 60-70 cm, gaza może być nasączona np. parafiną, gliceryną lub roztworem adrenaliny bądź trombiny. Gazę pozostawia się w nosie na 24- 48 godzin. Mimo że większość krwotoków z nosa nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta, zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty.

Magdalena Bednarowicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót