Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Laser a IPL – którą formę depilacji wybrać?

Depilacja IPL – poznaj skuteczność i różnice tych metod depilacji

Data publikacji: 26 lutego 2016, 13:31
O zaletach trwałej depilacji nóg czy pach nie trzeba nikogo przekonywać. Temat ten wraca zwłaszcza wiosną i latem, kiedy zrzucamy zimowe okrycia. Jeżeli jednak zależy nam na długotrwałym usunięciu niechcianego owłosienia, powinniśmy pomyśleć o tym dużo wcześniej – w miesiącach jesiennych i zimowych. Jest to bowiem najlepsza pora na wykonanie depilacji laserowej lub zabiegu IPL. Jaki jest mechanizm działania obydwu tych metod? Jak oceniana jest ich skuteczność? I wreszcie – którą formę depilacji wybrać, by odpowiadała naszym potrzebom?
Skuteczne usuwanie włosów – wybór metody – rodzinazdrowia.pl

Laserowa depilacja – metody działania

Depilacja laserowa jest zabiegiem wykonywanym przy pomocy lasera diodowego emitującego określoną długość fali. Energia w postaci światła emitowanego przez to urządzenie jest selektywnie pochłaniana przez mieszki włosowe, a konkretnie przez zawarte w nich cząsteczki melaniny. Energia ta jest następnie przekształcana w ciepło, co prowadzi do destrukcji termicznej struktur mieszka włosowego (popularnie, choć niesłusznie zwanego cebulką). Mechanizm ten określany jest mianem selektywnej fototermolizy. Co ważne, okoliczne tkanki nie ulegają uszkodzeniu. Laser diodowy działa niemal wyłącznie na włosy znajdujące się w aktywnej fazie wzrostu – anagenie, w której przebywa zazwyczaj 70-90% owłosienia ciała. Po jednym zabiegu odrasta o 20-30% mniej włosów, dlatego do uzyskania efektu gładkiej skóry potrzeba zazwyczaj od 4 do 6 zabiegów. Jednak reakcja ta jest indywidualna i zależy od fototypu skóry oraz budowy włosa.

IPL depilacja – charakterystyka tego rodzaju depilacji

Depilacja laserowa - rodzinazdrowia.plIPL (skrót od angielskiej nazwy Intense Pulsed Light) to urządzenie, które za pomocą lampy ksenonowej generuje intensywne pulsy światła. Jest ono następnie przepuszczane przez układ filtrów. W odróżnieniu od lasera (z którym nie należy go mylić), IPL nie wytwarza jednej konkretnej długości fali, ale cały ich zakres – od 420 do 1200 nm. Szeroki zakres długości emitowanych fal wiąże się z tym, że mogą one zostać pochłonięte przez struktury inne niż mieszek włosowy, np. przez cząsteczki hemoglobiny. Dzięki temu poza depilacją urządzenie IPL jest stosowane w fotoodmładzaniu skóry, leczeniu trądziku, usuwaniu przebarwień i zamykaniu naczyń krwionośnych. Należy jedynie zadbać o ustawienie odpowiedniej długości fali światła.

Depilacja IPL a depilacja laserowa - opinie ekspertów

Klientki salonów kosmetycznych i gabinetów medycyny estetycznej coraz chętniej poddają się zabiegom depilacji laserowej i IPL. W związku z tym w ostatnich latach prowadzi się badania, które mają za zadanie porównać ich skuteczność w usuwaniu owłosienia w różnych okolicach ciała. Wyniki tych badań świadczą o dużej skuteczności obu metod redukcji owłosienia, ale jeśli chodzi o długofalowy odrost włosów, podkreśla się przewagę lasera nad IPL (mimo że metody laserowe przez uczestników niektórych badań zostały określone jako bardziej bolesne). Zabiegi depilacji IPL wymagają zazwyczaj 8 do 10 powtórzeń w celu osiągnięcia wizualnie satysfakcjonującego efektu. Jednak efekt ten będzie zasadniczo dotyczył redukcji ilości owłosienia – włosy odrosną w mniejszym stopniu i będą słabsze, ale nie znikną całkowicie. W przypadku lasera diodowego efekt całkowitego, trwałego (utrzymującego się nawet przez lata) usunięcia owłosienia (epilacji) może mieć miejsce już nawet po 3-4 zabiegach.

Laserowe usuwanie włosów – kto powinien go unikać?

Niestety nie wszyscy mogą skorzystać z laserowych metod depilacji. Do powszechnie uznawanych przeciwwskazań do tego zabiegu należą:

  • Depilacja IPL - rodzinazdrowia.plciąża,
  • karmienie piersią,
  • choroby skóry,
  • takie jak bielactwo,
  • łuszczyca,
  • rybia łuska,
  • aktywne infekcje skórne,
  • choroby nowotoworowe,
  • cukrzyca,
  • oraz padaczka.

Zabiegów tych powinny się wystrzegać osoby z ciemnym fototypem skóry i tendencją do tworzenia przebarwień oraz przyjmujące leki uczulające skórę na działanie światła: antybiotyki, sterydy, dziurawiec. Warunkiem skutecznej depilacji laserem lub IPL jest unikanie opalania (także w solarium) 4 tygodnie przed zabiegiem. Przez podobny okres czasu należy wystrzegać się mechanicznego usuwania włosków przy pomocy wosku czy pęsety. Opalanie jest bezwzględnie przeciwwskazane przez co najmniej 2-4 tygodnie po zabiegu depilacji. W przypadku jakiejkolwiek ekspozycji na promieniowanie, należy zabezpieczyć skórę kremem z filtrem UVA i UVB o wartości 50. Mimo pewnych niedogodności, depilacja laserowa pozostaje znakomitą opcją dla osób, które chcą uzyskać długotrwały efekt nawet całkowitego usunięcia niepożądanych włosów. Depilacja przy pomocy urządzenia IPL pomaga zredukować ilość owłosienia, choć długofalowo będzie to zabieg mniej skuteczny niż laser. Jednak IPL odgrywa znaczącą rolę w rewitalizacji skóry, leczeniu trądziku i usuwaniu przebarwień. Należy się spodziewać, że w związku z dobrymi opiniami i efektami leczenia, depilacja laserowa będzie zabiegiem o stale rosnącej popularności.

Ewa Woźniak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót