Masz wadę postawy? Ćwicz!
Najskuteczniejsze ćwiczenia korygujące wady postawy
Nawyki pomagające walczyć z wadami postawy
Zanim zaproponujemy kilka przykładowych ćwiczeń korygujących wady postawy, warto podkreślić, że chcąc osiągnąć poprawę, pozbyć się dokuczliwego bólu bądź po prostu wzmocnić mięśnie kręgosłupa, warto zadbać o regularną gimnastykę, zwracać uwagę na prawidłową postawę ciała oraz właściwe ustawienie fotela przy biurku w szkole czy pracy. Pomogą ponadto specjalistyczne masaże, wykonywane przez specjalistów fizjoterapeutów, którzy skontrolują postępy terapii.
Przykłady ćwiczeń
Regularne i rzetelnie wykonywane ćwiczenia pozwalają na odciążenie kręgosłupa poprzez wzmacnianie mięśni, które go podtrzymują. Likwidują także napięcia mięśniowe, a tym samym ból, będący skutkiem złej postawy.
- Kładziemy się na brzuchu na karimacie lub materacu. Ręce układamy wzdłuż tułowia, nogi pozostają wyprostowane. Unosimy głowę i ramiona, zwracając szczególną uwagę na fakt, by ręce przylegały do podłogi.
- Kolejne ćwiczenie wykonywane w pozycji leżącej na brzuchu polega na naprzemiennym unoszeniu rąk i nóg. Ręce wyciągamy przed siebie, głowę trzymamy lekko uniesioną nad podłożem, kierując wzrok ku dołowi. Lekko unosimy lewą rękę oraz prawą nogę, następnie – prawą rękę wraz z lewą nogą. Ważne, by podczas ćwiczeń kończyny, które akurat nie są aktywne, przylegały do podłoża.
- Następne ćwiczenie wykonuje się w pozycji klęku podpartego. Opieramy się na kolanach, dłonie przylegają do podłoża, ręce są lekko zgięte w łokciach. Naprzemiennie prostujemy lewą i prawą nogę.
Każde ćwiczenie wykonujemy w serii około dziesięciu, piętnastu powtórzeń. Ważne, byśmy nie odczuwali bólu podczas gimnastyki. Jeżeli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z treningami korekcyjnymi, warto odbywać je pod okiem specjalisty – ekspert zwróci uwagę na szczegóły, które mogą okazać się nadzwyczaj istotne dla prawidłowego wykonywania ćwiczeń.
Joanna Brzykcy
___________________________REKLAMA
___________________________________