Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieHormony

Menopauza – czy jest końcem kobiecości?

Czym jest menopauza i jakie są jej pierwsze objawy? Znaczenie hormonalnej terapii zastępczej

Data publikacji: 29 lutego 2016, 13:37
Nazwa menopauza to medyczne określenie ostatniej miesiączki w życiu kobiety. Menopauzę poprzedza klimakterium (inaczej przekwitanie). Przysadka mózgowa zwalnia tempo pracy, hormony płciowe wytwarzane są wolniej, jajniki przestają jajeczkować, a kobieta nie może zajść w ciążę. W sensie medycznym jest to proces, w wyniku którego kobieta zaczyna się starzeć, a jej organizm przestaje pełnić swą niezwykle ważną z perspektywy płci funkcję rozrodczą. Czy menopauza jest więc końcem kobiecości?
co to jest menopauza - rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Pierwsze objawy menopauzy

Pojawienie się menopauzy jest związane z procesem klimakterium, który ją poprzedza. Trwałe zatrzymanie cyklu miesiączkowego wiąże się z ustaniem czynności gonad, co u ludzi pojawia się przeciętnie w okresie między 45. a 55. rokiem życia. Ustawanie czynności układu rozrodczego trwa od roku do 2 lat. Menopauza poprzedzona jest nieregularnym miesiączkowaniem, a także pojawianiem się cykli bezowulacyjnych. Miesiączka bywa obfita, co wiąże się ze zwiększeniem grubości błony śluzowej macicy.

Objawy klimakterium

Klimakterium to nie tylko zmiana regularności cyklu. Przekwitaniu towarzyszy wiele nieprzyjemnych objawów, które niekiedy dodatkowo uprzykrzają kobietom ten dość trudny emocjonalnie proces. Zaliczamy do nich:

  • uderzenia gorąca,
  • nadmierną potliwość,
  • zaczerwienienia twarzy,
  • bóle głowy.

Zdarzają się też bardziej uciążliwe dolegliwości, jak kłopoty z pamięcią czy osteoporoza. Poza dyskomfortem fizycznym kobiety skarżą się również na pewne zmiany w swoim zachowaniu.

Menopauza – objawy psychiczne, leczenie

Kobiety przechodzące klimakterium bywają bardziej rozdrażnione i rozkojarzone. Zmiany hormonalne zwiększają również możliwość zachorowania na depresję. Objawy klimakterium można jednak skutecznie złagodzić. Leczenie dolegliwości związanych z ustaniem miesiączkowania opiera się na hormonalnej terapii zastępczej lub terapii fitoestrogenowej. Często stosuje się także leczenie niekonwencjonalne, np. akupunkturą. Istotna jest psychoterapia, która pomoże opanować dezorientację, smutek czy depresję. Menopauza nie oznacza bowiem końca kobiecości – jest jednym z naturalnych etapów życia kobiety.

Magdalena Bednarowicz
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót