Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Metody depilacji i ich skuteczność

Co warto wiedzieć o różnych sposobach depilacji?

Data publikacji: 7 stycznia 2017, 03:36
Depilacja to dla wielu zabieg tak ważny i powszechny, co zabiegi higieniczne wykonywane każdego dnia. Pozostaje jedynie pytanie, jaką metodą go wykonywać? Jest kilka sposobów usuwania niechcianych włosków, a każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Niektóre możemy wykonać w zaciszu domowym, inne wymagają wizyty w salonie kosmetycznym. Warto sprawdzić, który z zabiegów będzie dla nas najlepszy.

Depilacja w domu

Najszybszym, a zarazem bezbolesnym sposobem usuwania niechcianych włosków jest golenie. Jeśli nie masz czasu, możesz w parę chwil uzyskać gładką skórę jedynie przy użyciu maszynki i kremu lub żelu do golenia. Wadą tego sposobu jest stosunkowo szybkie odrastanie włosków, a wraz z częstym korzystaniem z tej metody robią się one sztywniejsze i twardsze. Jest to jednak idealny sposób, kiedy się spieszymy.

Nieco więcej czasu wymaga usuwanie włosków kremem do depilacji. Na wybrany fragment skóry nakładamy warstwę kremu, by po paru minutach usunąć go wraz z włoskami szpatułką. Zabieg bez problemu wykonamy samodzielnie. Ta metoda także pozwala nam się cieszyć gładka skórą tylko kilka dni. Wadą jest także możliwość podrażnienia kremem skóry. Na rynku dostępne są jednak kremy przeznaczony dla skóry wrażliwej.

Trwalszą metodą jest zdecydowanie depilacja za pomocą depilatora elektrycznego. Usuwa on włoski wraz z cebulkami, co zapewnia gładką skórę nawet do 2-3 tygodni, jednak jest zabiegiem nieprzyjemnym, a ponadto niesie ze sobą ryzyko wrastania włosków pod skórę.

Depilacja w salonie kosmetycznym

Jeśli szukamy bardziej trwałych efektów depilacji, wybierzmy się do kosmetyczki. Szczególnie popularnym zabiegiem jest usuwanie owłosienia woskiem. Podgrzany rozprowadza się na wybranej partii ciała, a następnie przykłada specjalny plaster,  po czym kosmetyczka zdecydowanym ruchem zrywa całość wraz z włosami. Efektami tej metody możemy cieszyć się nawet do miesiąca. Jest on jednak nieprzyjemny. Po zabiegu kosmetyczka nakłada na powierzchnię skóry kojący preparat łagodzący pieczenie.

Jeśli jednak dysponujemy większym budżetem i chcemy pożegnać się z niechcianymi włoskami na kilka lat, rozważmy możliwość wykonania depilacji laserowej. Aby zabieg mógł być wykonany, skóra nie może być opalona, nie należy również zażywać leków z retinolem w czasie poprzedzającym depilację. Światło lasera jest pochłaniane przez melaninę, która zamienia je w ciepło i trwale niszczy cebulki włosów. Niestety, i ten zabieg nie należy do przyjemnych – wiele zależy od depilowanego miejsca i wrażliwości na ból. Zabieg trzeba powtórzyć kilkakrotnie w odpowiednich odstępach czasu ze względu na to, że włosy znajdują się w różnej fazie wzrostu. Jeśli cebulka jest w fazie spoczynku, ponowny zabieg będzie konieczny, gdy włos odrośnie. Po wykonaniu jednak całej serii mamy pewność, że przez kilka lat będziemy cieszyć się gładkim ciałem. Po depilacji nie wolno się opalać przez 2 tygodnie, gdyż grozi to przebarwieniami skóry.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót