Mleko następne a rozwój dziecka
Jak wybrać i kiedy wprowadzać do diety mleko następne?
Jak powinno wyglądać żywienie niemowląt?
W żywieniu dzieci do ukończenia 1. roku wyróżniamy następujące elementy:
- karmienie piersią – według Światowej Organizacji Zdrowia i licznych towarzystw naukowych najkorzystniejsze jest karmienie mlekiem matki przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy życia. Mleko ma odpowiedni skład, który kształtuje rozwój psychiczny i fizyczny dziecka. Dodatkowo akt karmienia buduje potężną więź emocjonalną z matką;
- mieszanki modyfikowane początkowe (typ 1) – stosowane w sytuacji, gdy karmienie piersią jest przeciwwskazane lub gdy mama ma za mało pokarmu. Stosuje się je w pierwszym półroczu życia. Ich skład jest jak najbardziej zbliżony do składu mleka matki, jednak z przyczyn technologicznych wciąż nie udało się uzyskać mleka o identycznej zawartości wszystkich elementów (białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin, składników mineralnych);
- mieszanki modyfikowane następne (typ 2) – stosowane po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia. W porównaniu do mleka początkowego różnią się zawartością poszczególnych elementów odżywczych. Są także wzbogacane różnymi minerałami, takimi jak żelazo;
- pokarmy uzupełniające – to wszystkie pokarmy płynne i stałe inne niż mleko kobiece lub mieszanki mleczne. Nie podaje się ich przed ukończeniem 17. tygodnia życia, ale należy je koniecznie wprowadzić przed ukończeniem 24.-26. tygodnia życia. W literaturze dostępne są liczne tabele przedstawiające, które pokarmy powinny być wprowadzane w konkretnym wieku.
Jaki jest skład mleka następnego?
Mieszanki modyfikowane typu 2 są dostosowane do potrzeb nieco starszych już niemowląt. W porównaniu do mleka początkowego mleko następne jest nieco bardziej kaloryczne, co ma związek z większym zapotrzebowaniem energetycznym ruchliwego już dziecka. To na tym etapie przecież zaczyna siadać, raczkować, wstawać, a także stawiać pierwsze kroki przy pomocy dorosłych. Mleko zawiera nieco więcej białka – materiału budulcowego organizmu i węglowodanów. Kolejną niezwykle istotną zmianą jest wzbogacenie zawartości żelazem. Niemowlęta po ukończeniu 6. miesiąca życia mają zwiększone zapotrzebowanie na ten mikroelement w związku z wyczerpaniem zapasów z okresu płodowego.
Jakie mleko następne wybrać? Mleko następne – ranking
Jak już wspomniano, mleko następne wprowadza się po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia. Jeżeli do tej pory niemowlę przyjmowało mleko początkowe konkretnej firmy oznaczone „1” i dobrze je tolerowało, powinno się zastosować wówczas mleko następne tej samej firmy oznaczone „2”. Jest wtedy najmniejsza szansa na wystąpienie nietolerancji pokarmowych, prowadzących do bólów brzuszka, wzdęć, zaparć czy biegunek.
Oprócz mleka następnego podstawowego, podobnie jak w mleku początkowym, występuje cała gama produktów przeznaczonych dla dzieci z konkretnymi problemami. I tak wyróżniamy mieszanki:
- HA – dla dzieci zagrożonych alergią,
- AR – mleko antyrefluksowe, przeciw ulewaniu,
- R lub GR – z dodatkiem kleiku ryżowego, bardziej sycące, przeznaczone dla niemowląt z dużym apetytem lub na noc, by dzieci rzadziej się budziły.
Jak wprowadzać mleko następne?
Wiele mam zastanawia się, jak zmienić mleko początkowo na następne? Absolutnie nie należy tego robić z dnia na dzień. Mleko następne ma inny skład i tak nagłe zastąpienie nim dotychczasowej mieszanki może spowodować problemy żołądkowo-jelitowe. Niedojrzały układ pokarmowy należy przestawiać stopniowo. Istnieją dwie metody:
- wprowadzanie jednej porcji nowego mleka dziennie przez 2-3 dni, a jeśli nie wystąpią żadne problemy gastryczne, to dwóch porcji przez kolejne 2-3 dni i tak dalej, aż do zupełnego zastąpienia mleka początkowego,
- zmiana proporcji mleka, czyli przygotowywanie posiłków początkowo tylko z domieszką mleka następnego w każdej porcji, później pół na pół i dalej do stopniowego całkowitego wprowadzenia mleka następnego.
Problemy zdrowotne po zmianie mieszanki
Jak już wspomniano, przewód pokarmowy maluszka jest jeszcze niedojrzały i nawet wydawałoby się tak niewielkie zmiany mogą spowodować problemy pod postacią bólów brzuszka, kolek, zaparć czy biegunek. Najczęściej jest to stan przejściowy i nie należy się nim przejmować. Aby wspomóc układ pokarmowy, można w tym okresie podawać niemowlęciu probiotyk. Oczywiście, w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak śluz lub krew w stolcu, przewlekłe zaparcia czy częste, obfite biegunki, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Katarzyna Wiak
___________________________REKLAMA
___________________________________