Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Mleko sojowe – alternatywa dla mleka krowiego

Jakie są właściwości odżywcze mleka sojowego? Czy produkty sojowe są dobre dla naszego zdrowia?

Data publikacji: 28 stycznia 2016, 09:33
Warto zapoznać się z właściwościami mleka sojowego – według naukowców łagodzi ono menopauzę, skutecznie zastępuje mleko i mięso, obniża cholesterol, a także chroni przed rakiem.
mleko sojowe właściwości - produkty sojowe

Co zawiera soja?​

Soja dostarcza pełnowartościowego białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B oraz składników mineralnych. Sojowe białko jest porównywalne ze zwierzęcym, a pod niektórymi względami jest nawet zdrowsze. Nie zawiera szkodliwych związków organicznych powodujących odkładanie się złogów kwasu moczowego w stawach i utrudniających przyswajanie wapnia, zatem zapobiega osteoporozie.

Naukowcy uważają, że zbyt dużo białka zwierzęcego powoduje rozwój nowotworów i chorób układu krążenia. Produkty z soi zachowują wysoką zawartość białka, ale za to mają mało tłuszczu.

Soja na zdrowie​

Oprócz dużej ilości białka, roślina ta jest źródłem węglowodanów i tłuszczów, w tym tych najzdrowszych: nienasyconych kwasów tłuszczowych. Regularne jedzenie soi obniża poziom tzw. złego cholesterolu nawet o 20%. Soja zawiera też witaminy z grupy B oraz pierwiastki mineralne: potas, żelazo, magnez, fosfor i wapń.

Dieta bogata w tę roślinę, zawierającą sporo substancji przeciwutleniających oraz fitoestrogenów, zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę, choroby serca i nowotwory. Regularne jedzenie produktów sojowych złagodzi najbardziej dokuczliwe objawy przekwitania, takie jak nieprzyjemne uderzenia gorąca, pocenie się czy zbytnią nerwowość.

Mleko sojowe nie zawsze dobre​

Pod względem odżywczym mleko sojowe może zastąpić krowi nabiał. Nie zawiera laktozy, zatem jest bezpieczne dla osób, które jej nie tolerują. By poprawić smak mleka sojowego, dosładza się je naturalnymi substancjami i wzbogaca wapniem. Można kupić mleko o smakach: neutralnym, waniliowym, owocowym i czekoladowym, zarówno w płynie, jak i w proszku. Jednak sojowe substytuty mleka często powodują zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Dlatego właśnie produkty sojowe należy wprowadzać do diety stopniowo i w małych ilościach.

Mleko sojowe jest najczęściej porównywane z krowim. Na pewno smakuje inaczej, ma mniej wapnia i witaminy D, ale za to dużo białka i witamin z grupy B. 

Emilia Seweryn

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również